Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Brig – hraniční město mezi Švýcarskem a Itálií

Město Brig sevřené masivem hor se nachází ve Švýcarsku v kantonu Wallis a tvoří přirozené centrum Horního Wallisu. V bezprostřední blízkosti města se rozprostírá největší ledovec Alp – Aletsch, který je jako světový přírodní unikát zapsán v seznamu UNESCO. Brig je také známý jako železniční hraniční město mezi Švýcarskem a Itálií.

V minulosti byl Brig významnou křižovatkou někdejších obchodních stezek. Na severovýchod vede cesta k průsmyku Furka a k Lötschbergskému tunelu, na jihovýchod pak dříve směřovali kupci před Simplonský průsmyk do italské Domodossoly.

Název Brig je odvozen od mostu před řeku, který je v historických zdrojích zmiňován poprvé v roce 1215. Toto místo však bylo obydleno už v době bronzové, osada vznikla až v 7. století př. n. l. a o pár století později ji rozšířili Římané.

V 17. století dopomohla obchodní cesta přes Simplon ke značnému bohatství walliskému rodákovi Kasparu Jodokovi von Stockalper, jehož rod měl stezku pod kontrolou. Na důkaz své prosperity tu nechal v letech 1658 – 1678 vybudovat renesančně-barokní zámeček. Jeho dominantou jsou tři vysoké zvonice zakončené baňatými střechami. Zdejší starousedlíci jim dnes neřeknou jinak než Kašpar, Melichar a Baltazar. Zámeček má však oficiální název Stockalperův zámek. V prostoru mezi věžemi se rozkládá uzavřené arkádové náměstí ve tvaru čtverce. Stojí zde i kaple zasvěcená Třem králům. Interiér kaple ukrývá vzácný stříbrný oltář a další prostory jsou věnovány expozicím, které představují život zámeckého pána. Návštěvnické veřejnosti jsou přístupné kromě interiérů také zámecké zahrady s výhledem na opevnění starého města a klášter s jezuitským kostelem.

Brig - Stockalperův zámek
Foto: Stockalperův zámek

Zámek je spolu s blízkým jezuitským kostelem, který je součástí kláštera sv. Uršuly, hlavním turistickým lákadlem města Brig. V areálu kláštera se nachází i středověká obytná věž z 16. století. Kromě jezuitského kostela pocházejícího z 30. let 18. století zde najdou příznivci sakrální architektury ještě další dva kostely a tři kaple.

Ve městě je prokazatelně nejstarším domem rezidence Cathreinhaus z roku 1263. Do dnešní podoby byl dům přestavěn ve 30. letech 16. století. Ze 13. století pocházejí také základy domu Brutschehaus, který prošel v 16. stol. a posléze na konci 18. století důkladnou renovací. Z původního středověkého opevnění, jehož základy byly položeny ve 14. století se dodnes dochovaly pouze fragmenty.

Brig je v současnosti především strategicky výhodným výchozím bodem pro cesty výše do hor, a to v letním i zimním období. Nikde jinde v Alpách se totiž nevyskytuje tolik čtyřtisícovek jako v blízkém údolí Mattertal, které se táhne až na jih k Zermattu a Matterhornu. Město je také proslulé tím, že jím projíždí známý panoramatický vlak Glacier Express – ledový expres. Staví u společného nádraží, kde se stýká několik tratí.

Glacier express je údajně nejpomalejším vlakovým expresem na světě. Pozoruhodná a dobrodružná cesta v něm trvá 7 a půl hodiny a vede přes 291 mostů, skrz 91 tunelů a přes průsmyk Oberalpass (2 033 m n. m.). Během jízdy v panoramatickém vlaku s komfortně vybavenými vagóny uvidí pasažéři to nejkrásnější ze švýcarské alpské přírody. Dlouhá trať vede horskými lesy, tichými loukami, ale také divokými alpskými potoky a pěknými horskými údolími s řadou historických vesnic, měst a klášterů. V průběhu projížďky je podáván výklad v několika jazycích a ve stylových jídelních vozech jsou cestovatelé kulinářsky rozmazlováni.

V Brigu staví také poštovní autobus mířící z jižní Domodossoly k ledovci Allalin ve Wallisu. Z Bristu čeká pasažéry dobrodružná a fascinující cesta kolem propastí a pěkně zdobených walliských obcí do ledovcové vesnice Saas Fee, kde mohou turisté pozdravit řadu čtyřtisícovek. Rezervace míst na zpáteční trasu Saas Fee – Brig je povinná.

Pro odvážné turisty nabízí dobrodružství přechod přes 124 metrů dlouhý visutý most, který se klene pod Aletschským ledovcem přes soutěsku Massa, který spojuje Belalp a Riederalp. Cesta přes něj je úžasným zážitkem.

Jen pouhých 5 km od města Brig se nacházejí v Brigerbadu termální prameny, které byly známé již ve středověku. První lázeňské domy zde byly vybudovány v 15. století. Speciální atrakcí je vyvěrající pramen ve zdejší jeskyni, kde se teplota vody pohybuje mezi 27 až 37 stupni Celsia.

-ar-

Další články ze Švýcarska:
Adelboden - kde se sjíždějí lyžařští machři
Andermatt – jak to sviští z ledovců
Švýcarský Chur - město, z něhož můžete všemi směry vyrážet na lyže
Les Diablerets - ďábelsky dobré lyžování
Nechcete bydlet přímo v lyžařském středisku? Ochutnejte Martigny ve Švýcarsku

Článek byl zobrazen 8 261 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko