Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Švýcarsko - základní informace

Oficiální název: Švýcarská konfederace
Hlavní město: Bern
Počet obyvatel: 7,5 mil.
Rozloha: 41 290 km²
Měna: švýcarský frank (CHF) = 100 centimů
Úřední jazyk: němčina, francouzština, italština, rétorománština

Vstupní formality a základní informace
Jak cestovat do Švýcarska?
Jak cestovat po Švýcarsku?
Jak cestovat po Bernu?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost ve Švýcarsku
Nakupování ve Švýcarsku
Turistické cíle
Švýcarsko v rubrice Na hory

Vstupní formality a základní informace
Kdy do Švýcarska?
Podnebí ve Švýcarsku je mírné, podobající se podnebí v České republice. Nejsou zde však extrémní výkyvy teplot v létě a v zimě. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy se teploty pohybují mezi 18 až 27 stupni Celsia. Nejchladněji bývá v lednu a únoru, kdy teploty klesají maximálně na –2 stupně Celsia. Během jara a podzimu jsou průměrné teploty kolem 8 až 15 stupňů. Teploty se však mohou měnit také v závislosti na nadmořské výšce. Je proto vždy dobré s sebou mít jak teplé oblečení, tak i opalovací krémy a sluneční brýle. Pokud jste milovníkem teplého počasí a téměř středomořského klima, vydejte se do kantonu Ticino, který se může chlubit velkým počtem slunečných dnů a vyššími teplotami. Oproti zbytku Švýcarska je zde asi o 4 stupně Celsia tepleji, ale je zde také poměrně velký výskyt srážek. V Alpách panuje zase drsné vysokohorské podnebí a velké teplotní výkyvy zde nejsou ničím neobvyklým.

Pasy, víza, doklady
Občané České republiky, kteří chtějí vycestovat do Švýcarska, musí vlastnit cestovní pas platný ještě 6 měsíců po vstupu do země. Osobám starším 18 let stačí od roku 2004 občanský průkaz se strojově čitelnou zónou. Pro vstup na území Švýcarska je nutné mít s sebou dostatečné finanční zajištění pro cestu a pobyt, jehož výše však není pevně stanovena. Pokud se však chcete ve Švýcarsku zdržet déle než 3 měsíce, musíte si zažádat o vízum.

Zdravotnictví
Předtím, než vycestujete do Švýcarska je dobré, aby jste si uzavřeli cestovní pojištění vztahující se na nemoc, úraz, ztrátu či poškození zavazadel a na storno poplatky. Mezi Českou republikou a Švýcarskem totiž dosud není uzavřena dohoda o poskytování bezplatné lékařské péče.

Peníze
Oficiální švýcarskou měnou je švýcarský frank. I když země není členem Evropské unie, většina cen je zde uváděna pro lepší orientaci také v eurech. Ne všichni obchodníci však platbu v eurech přijímají, proto je dobré mít u sebe také místní měnu. Pokud ale eurem platíte, nazpět vám budou vydány vždy jen franky. Nejbezpečnějším způsobem platby je platba kreditní kartou či cestovními šeky. Peníze lze směnit v bankách, na letištích, železničních stanicích a některých hotelech.

Domácí mazlíčci
Když s do Švýcarska cestujete se psem nebo kočkou, je nutné, aby měli veterinární průkaz s potvrzeným očkováním proti vzteklině. Očkování však nesmí být starší než jeden rok a zároveň musejí být zvířata očkována minimálně 30 dnů před překročením hranice.

Poloha a přírodní poměry
Švýcarsko je zemí, která je jen o něco málo větší než polovina České republiky. Přesto nabízí neuvěřitelné množství přírodních i kulturních zajímavostí. Více než 60% území zabírá pohoří Alpy, díky kterým je Švýcarsko nazýváno „alpskou zemí“. Nejvyšší horou je Dufourspitze ležící na hranici s Itálií a dosahující výšky 4 634 metrů nad mořem. Za ním těsně následuje švýcarský vrchol Dom měřící 4 545 metrů, který se vypíná nad středisky Saas Fee a Zermatt. Tím nejznámějším a nejfotografovanějším vrcholem Švýcarska je však Matterhorn s výškou 4 478 metrů, který je charakteristický svou ledovcem vybroušenou špicí. Švýcarské Alpy se dělí na jednotlivé horské skupiny, jako například Bernské Alpy, Walliské Alpy, Glarnské a Rétské Alpy. V těch nejvyšších polohách se dokonce dochovaly rozsáhlé ledovce. Největším z nich je Aletschský ledovec s rozlohou 169 km2. Mezi vrchoviny řadíme pohoří Jura, jehož vrcholy o něco málo přesahují výšku 1 600 metrů nad mořem. Téměř 30% Švýcarska zaujímá Švýcarská plošina, tzv. Mitteland. Jde o mírně zvlněný terén, který čas od času přeruší hluboké údolí řeky a najdeme tady také rozlehlé zelené louky, pastviny a zemědělskou půdu. Mezi nejdůležitější švýcarské řeky patří Rýn, Rhôna , Ticino, Pád a Aara. Švýcarsko je také zemí bohatou na jezera, který je zde údajně 1 484. Těmi největšími jsou Ženevské, Bodamské, Neuchatelské, Curyšské a jezero Čtyř kantonů. Nejnižším bodem země je hladina jezera Lago di Maggiore, které se nachází na hranici s Itálií. Přesto, že je Švýcarsko zemí s tak překrásnou a nedotčenou přírodou, nachází se zde pouze jeden národní park nazývaný jednoduše Švýcarský národní park.

Jak cestovat do Švýcarska?

Letecká doprava
Ve Švýcarsku existují dvě mezinárodní letiště – v Curychu a Ženevě. Další významná letiště najdeme v Basileji, Bernu nebo Luganu. Sezónní letiště jsou také v Sionu či u Svatého Mořice. Z Prahy létají až 5x denně pravidelné spoje do Curychu, které zajišťuje společnost ČSA a Swiss International Airlines. Mezi těmito městy létají také nízkonákladové společnosti Smartwings a Helvetic.com. Pokud se chcete dostat z Prahy do Ženevy, můžete letět se společností Flybaboo. Další velká města jako třeba Basilej, Lugano nebo Bern jsou dostupná se společností Swiss s přestupem v Curychu.

Železniční doprava
Bez přestupu můžete do Švýcarska cestovat nočním expresem EuroNight, který zajišťuje spojení mezi Prahou a Curychem. Dále se do Švýcarska můžete dostat také denními vlaky, ale čekají vás přestupy v Rakousku a Německu. Jízdenky na tyto vlaky je možno zakoupit u poboček českých cestovních kanceláří Čedok, Firo Tour, Swiss Travel a CK ČD. Ceny jízdenek se však mohou měnit v závislosti na nabídce. Lze však také využít množství mezinárodních slev.

Autobusová doprava
Pravidelné autobusové spoje zajišťují společnosti Sodeli cz s.r.o., Tourbus a.s., ČSAD Tišnov s.r.o. a Student Agency. Jízdní řády se liší podle sezóny a spoje mohou jezdit jen některé dny v týdnu. Cestování do Švýcarska autobusem je poměrně levné a pohodlné. Cesta do Curychu se dá pořídit kolem 1000 Kč. Některé společnosti nabízí také rezervaci a koupi jízdenky přes internet.

Automobilová doprava
Pokud se chcete do Švýcarska dopravit vlastním automobilem, je nutné u sebe mít platný řidičský průkaz, platné osvědčení o technické způsobilosti vozidla a zelenou kartu (doklad o pojištění zákonné odpovědnosti za škodu). Někteří policisté po vás mohou dokonce požadovat předložení německého překladu řidičského průkazu. Ve Švýcarsku je dobře vybudovaná silniční síť a cesty jsou udržované. Do země se nejlépe dopravíte, pojedete-li přes Německo. Doporučuje se trasa Praha – Plzeň – Rozvadov – Norimberk – Stuttgart – Karlsruhe – Basel a Bern. Pro cestu do Wallisu je možné využít také autovlaky. Některé horské průsmyky bývají v zimě a na jaře uzavřeny.

Jak cestovat po Švýcarsku?

Autem
Švýcarsko se může pochlubit dobře udržovanými silnicemi a hustou silniční sítí. Nejvyšší povolená rychlost v obci je 50km/h, na silnicích 80km/h a na dálnicích 120km/h. Na dálnici je vyžadována dálniční známka. Platí se rovněž při průjezdu některým z hraničních tunelů. Povinností je používání bezpečnostních pásů a svícení během celého roku. Švýcarsko je zemí, kde je povoleno řídit auto i po požití alkoholu. Množství alkoholu v krvi řidiče však nesmí přesáhnout 0,5 promile. Během jízdy je zakázáno telefonovat z mobilního telefonu. Půjčení automobilu je ve Švýcarsku poměrně snadné, ale zato dosti drahé. Auto si může pronajmout jen osoba starší 20 let vlastnící řidičský průkaz.

Autobusem
Autobusová doprava byla ve Švýcarsku zavedena tam, kde terén neumožňoval vystavit železniční tratě. Proto autobusy jezdí hlavně do odlehlých horských oblastí.

Vlakem
Cestování vlakem je poměrně nákladné, ale určitě stojí za to. Železnici provozují tři organizace: SBB – Schweizerische Bundesbahnen, CFF – Chemins de Fer Fédéraux a FFS – Ferrovie Federali Svizzere. Jízdenky na tyto vlaky lze zakoupit také v České republice. Opravdovým zážitkem je jízda vlakem do horských středisek. Například v oblasti Jungfrau funguje unikátní železniční systém společnosti Jungfraubahnen. Lákadlem pro turisty jsou tzv. panoramatické vlaky, které projíždějí atraktivní krajinou s krásným výhledem na okolí.

Letadlem
Vzhledem k velikosti země nemá vnitrostátní letecká doprava příliš velký význam. Pravidelné linky létají pouze mezi velkými městy jako jsou Curych. Ženeva, Basilej a Lugano. Letenky lze koupit od 200 CHF, ale záleží na termínu a cílové destinaci. Turisté spíše využívají leteckou dopravu k vyhlídkovým letům nad horami. Zde ceny začínají na 100 CHF na osobu.

Lodí
Na velkých švýcarských jezerech jsou provozovány také lodní linky v rámci švýcarského dopravního systému. I zde se dají využít stejné slevy na jízdné jako u autobusové či železniční dopravy. Na většině jezer platí tzv. Swiss Pasy – tyto slevy se však nevztahují na vyhlídkové plavby.

Jak cestovat po Bernu?
Městská hromadná doprava v Bernu je zajišťována linkovými autobusy, trolejbusy a tramvajemi. Jízdenky se dají koupit v automatu, nebo přímo u řidiče. Velmi výhodné jsou celodenní jízdenky, které můžete využít na všechny typy MHD. Prodávají se v trafikách a novinových stáncích. Ulicemi Bernu jezdí také žluté poštovní autobusy, které kromě pošty převážejí také lidi. Do nich si lze předem a bezplatně rezervovat místo.

Stravování

Švýcarská kuchyně
Švýcarská kuchyně je velice rozmanitá a ovlivněná kuchyněmi z okolních zemí, zejména z Francie a Itálie. Pro klasickou švýcarskou kuchyni jsou typické pokrmy ze sýra, mléka, smetany, vajec, ryb, zeleniny a ovoce. V zemi je vysoká produkce i spotřeba mléka a mléčných výrobků a obrovský sortiment nejrůznějších sýrů. Mezi typická a světoznámá švýcarská jídla řadíme fondue a raclette. Další známou specialitou je papet vaudois, což je kyselé zelí s klobásou podávané zejména v oblasti Ženevského jezera. Maso se nejčastěji upravuje na roštu či na rožni a klasickou přílohou jsou brambory. Ve zdejším jídelníčku jsou hojně zastoupeny také ryby. V kuchyni je také kladen důraz na množství zeleniny, ovoce, pokrmů z vajec a různě upravených těstovin. Mezi vyhledávané pochoutky patří klasické švýcarské moučníky.

Švýcarské restaurace
Nejlevněji se ve Švýcarsku můžete najíst v obchodních domech. V řetězcích Migros a Coop jsou výhodné ceny jídel.V restauraci za hlavní jídlo zaplatíte průměrně kolem 15-30 CHF. Spropitné není ve Švýcarsku samozřejmostí a většinou bývá obsaženo již v ceně daného pokrmu. Mimořádné spropitné není tedy nutné, ale je samozřejmě vítáno. Ve většině restaurací nabízí v čase oběda polední menu, které je poměrně levné. Skládá se ze tří chodů a v ceně bývá často zahrnut také nápoj.

Švýcarské nápoje
Vynikající jsou švýcarská vína, která získala věhlas i mezi znalci vína. Za centrum vinařství je považován Sion, ale vinná réva se pěstuje snad všude, kde je to jen trochu možné. Jedná se zejména o bílé víno. Mezi oblíbená vína patří také tzv. churský schiller, což je směs bílého a červeného vína z jednoho vinohradu. Mezi známá švýcarská vína patří Chardonnay, Pinot Noir či Merlot. Z místních nápojů nesmíme zapomenout jmenovat vynikající švýcarské pálenky, které bývají někdy hodně silné. K nejoblíbenějším patří Kirsch, Pfümli, Williamine, hruškovice a pálenka z gravensteinských jablek.

Ubytování
Ve Švýcarsku je široká nabídka ubytovacích zařízení a každý si zde může vybrat dle svého vkusu i finančních možností. V zemi existuje kolem 6 000 hotelů, penzionů a nejrůznějších zařízení, které jsou dohromady schopny ubytovat až čtvrt miliónu lidí. Nejdražší ubytování je v hotelech, které ale návštěvníkovi garantují kvalitu ubytování i služeb. Jednotlivé hotely jsou označovány počtem hvězdiček, které informují o jejich vybavenosti a kvalitě. Od toho se také odvíjejí ceny za pronajatý pokoj. Nejlevněji se dá v hotelu ubytovat od 30 CHF za noc a nejdražší noclehy se pohybují kolem několika stovek franků. Takové hotely se nachází hlavně v žádaných a turisticky atraktivních lokalitách. Ceny jsou také mění v závislosti na sezóně.

Ubytovat se můžete také v penzionu,apartmánu či prázdninovém bytě. Takovéto ubytování bývá oproti hotelům znatelně levnější. Záleží však také na roční době, délce pobytu a lokalitě. V některých takovýchto horských střediscích bývají ještě bazény, fitness centra a sauny. Nejlevnější ubytování představují hostely a studentské ubytovny. Cena ubytování se pohybuje okolo 20 CHF a jde o nocleh ve vícelůžkovém pokoji. I tyto ubytovny však mohou poskytnout slušné, i když nenáročné ubytování. Pokud máte vlastní stan a toužíte přenocovat ve volné přírodě, navštivte švýcarské kempy. Najdete je zejména na březích jezer nebo v jiných zajímavých lokalitách. V nadmořských výškách kolem 3 000 metrů najdeme horské chaty, které slouží k přenocování turistům a horolezcům na túrách.

Bezpečnost ve Švýcarsku
Švýcarsko patří mezi země s nejnižší kriminalitou v Evropě. Přesto i zde je nutné si na rušných a frekventovaných místech hlídat své peněženky a zavazadla.

Nakupování ve Švýcarsku
Švýcarské výrobky jsou celosvětově známé především svou vysokou kvalitou, proto jsou také pro turisty neodolatelným lákadlem. V obchodech se bez problémů domluvíte anglicky. Nejvíce se lidé zaměřují na nákup proslulých a precizních švýcarských hodinek. V nabídce je jich nepřeberné množství druhů a právě zde se prodávají mnohem levněji než v jiných zemích. Nejvyhlášenější firmou zabývající se prodejem hodinek je Bucherer. Dalším typickým suvenýrem jsou švýcarské vícečepelové kapesní nožíky, čokolády všech možných chutí a tvarů, jemné kapesníčky, výšivky, keramika a armádní nože Wenger. Obchody bývají během pracovního týdne otevřeny od 9 do 18:30 hodin.

Turistické cíle

Bern
Bern je hlavním městem Švýcarska a také stejnojmenného kantonu. I když není městem s nejvyšším počtem obyvatel ani s největší koncentrací kulturních či historických památek, neznamená to, že nemá svým návštěvníkům co nabídnout. Toto stodvacetitisícové město má bohatou historii. Jeho založení se datuje do roku 1191, kdy zde vévoda Berthold V. ze Zähringenu nechal postavit pevnost. Na strategickém místě v ohybu řeky Aary následně začala vyrůstat osada, která se stala významným obchodním centrem a partnerem tehdejších evropských velmocí. V roce 1218 osada získala titul města a následně po dlouhá léta docházelo k jeho mohutnému rozmachu. V roce 1405 však centrum Bernu zachvátil obrovský požár, který tehdy dřevěné město zcela pohltil a zničil. Z této katastrofu se naštěstí Bern poměrně rychle vzpamatoval a na místě dřevěných domků vyrostly kamenné budovy, z nichž některé ve městě stojí dodnes. Dnes patří toto historické centrum Bernu mezi památky světového dědictví UNESCO.

Za symbol města jsou považováni medvědi, kteří mu dali také jeho jméno. Město údajně pojmenoval vévoda Berthold V. podle medvěda (bärn), kterého skolil při svém prvním honu. Velkou turistickou atrakcí se proto stal Medvědí příkop (Bärengraben), kde lidé mohou pozorovat živé medvědy. Paradoxem ale je, že tato zvířata sem musela být dovezena až z Pyrenejského poloostrova, neboť poslední švýcarský volně žijící medvěd byl lovci zastřelen již v roce 1904. S medvědy je spojeno také Medvědí náměstí v centru města, které bylo vystavěno na místě vodního příkopu ze 16. století. Údajně právě zde měli medvědi v dávných dobách své brlohy. Na Spolkovém náměstí najdeme novorenesanční budovu Federálního shromáždění z roku 1902. Před ní tryská vodu 26 fontán, které představují 26 švýcarských kantonů. Na troskách městských hradeb byla ve 13. století vystavěna vysoká věž Käfigturm, která sloužila jako městská brána, vězení a dnes zde sídlí bernské přednáškové centrum. Nejhezčí ulicí v Bernu je Marktgasse, kde stojí řada ucelených domů a jsou zde soustředěny obchody s luxusním zbožím. Na konci této ulice stojí Hodinová věž (Zytgloggeturm) se zvonicí s nádherným orlojem ze 16. století, který je podobný tomu pražskému. Každou hodinu se zde ukazují postavičky tančící na typické švýcarské písně.

Nejstarším kostelem ve městě je Französische Kirche ze 13. století, který dnes patří farnosti francouzské reformační církve. Historické centrum Bernu je tvořeno třemi ulicemi: Gerechtigkeitgasse, Junkerngasse a Kramgasse. Domy, které zde najdeme si uchovaly ráz ze 16. století. V jednom z domů na Kramgasse bydlel dokonce i slavný fyzik a matematik Albert Einstein. Dnes se v tomto domě nachází Einstein Muzeum. Maybachhaus z roku 1515 je nejstarším měšťanským domem v Bernu. Od něj vede ulice s nekonečnou řadou podloubí až k bernské katedrále. Münster je nejvyšší švýcarskou katedrálou. Jde o gotickou trojlodní baziliku, která se začala stavět v 15.století podle návrhu Matthäuse Ensingera. V roce 1893 pak byla ke katedrále přistavěna také sto metrů vysoká věž. Mezi další zajímavosti města patří park Rosengarten či most Nydeggbrücke stojící na místě původního hradu.

Biel
Biel je s 50 tisíci obyvatel největším švýcarským dvojjazyčným městem, které leží na pomyslné hranici mezi německou a francouzskou částí země. Město leží na břehu jezera Bielersee a bylo založeno ve 13. století biskupem z Basileje. Město má malé historické centrum, jehož střed tvoří náměstí Ring a Burgplatz. Na obou náměstích najdeme historické budovy, jako například budovu lesnického cechu z 16. století, kostel sv. Benedikta z 15. století, budova radnice, městské divadlo či kašna Spravedlnosti z roku 1714. Biel je známý především svým hodinářstvím, právě zde totiž vznikly značky jako Rolex, Tissot nebo Omega. Ve městě najdeme i několik muzeí zabývajících se historií a kulturou města. V Muzeu Schwab vystavují archeologické nálezy, v muzeu Neuhaus zase sbírky věnované životnímu stylu v 19. století a Centre Pasquart je umělecké sídlo zaměřené na film a fotografii.

Solothurn
Město leží ve stejnojmenném kantonu na západě Švýcarska a je městem, kde jsou dodnes patrné stopy francouzských architektů. Městu dominuje katedrála sv. Ursena z 18. století. V historickém jádru se dochovala také část opevnění s baštou Riedholzschanze a dvě původní městské brány Baseltor a Bieltor. Na náměstí stojí barokní zbrojnice Altes Zeughaus se sbírkou historických exponátů nejrůznějších zbraní. V centru dále najdeme věž s astronomickými hodinami z 12. století, která je nejstarší dochovanou stavbou města, radnici a jezuitský kostel.

Údolí Emmental
Toto údolí se nachází asi 30km na východ od Bernu, táhne se v délce asi 80km a bylo vytvořeno řekou Emme, která se klikatí zdejší pahorkatinou. Pro Emmental jsou typické rozsáhlé zelené louky se stády barevných krav, upravené dřevěné domky s květinovou výzdobou v oknech a množství turistických stezek. Největším městem zde je Burgdorf, které je známé především výrobou textilu. Nad městem se vypíná hrad z roku 1190, ve kterém dnes najdeme Muzeum lidového umění, krojů a obyčejů. Ve městě Affoltern můžete navštívit sýrárnu s ukázkou přípravy a ochutnávkou známého ementálského sýra. Na řece Emme najdeme dřevěné mosty pocházející z 19. století, které jsou zajímavými architektonickými památkami. Například most Holzbrücke je se svými 60 metry nejdelším dřevěným obloukovým mostem v Evropě.

Thun
Město Thun leží na severním břehu Thunského jezera a dominuje mu hrad ze 12. století. Městečko láká návštěvníky svým zachovalým historickým centrem s měšťanskými domy z 18. a 19. století. Byla zde vystavěna také romantická podloubí, kde dnes najdeme množství obchůdků, restaurací a kaváren. Ve středu města se rozkládá náměstí Rathausplatz, kterému vévodí budova radnice z roku 1500. Poblíž hradu stojí hlavní kostely Stadtkirche a Scherzligkirche. Na břehu Thunského jezera stojí také novogotický zámeček Schloss Schadau s luxusní restaurací a Muzeem švýcarské gastronomie.

Grindelwald
Grindelwald je horská vesnice, která se stala centrem turistů, horolezců a lyžařským střediskem. Žije zde kolem 4000 stálých obyvatel a městečko je považováno za kolébku vysokohorské turistiky. Navštívit zde můžete ledovcovou soutěsku Grindelwald s ledovcovými výmoly, kterou najdeme asi 2 km od městečka. Grindelwald leží na úpatí Wetterhornu (3701 m) a lze odtud sledovat i severní stěnu Eigeru.

Jungfraujoch
Největší turistickou atrakcí v oblasti Alp je jízda vlakem na Jungfraujoch, což je nejvýše položená železniční stanice v Evropě. Nachází se ve výšce 3 454 metrů nad mořem pod trojicí vrcholů Jungfrau (4 158m), Mönch (4 107m) a Eiger (3 970m). Jungfraujoch se tak právem stala Mekkou vysokohorské turistiky ve Švýcarsku. Unikátní je zde síť horských ozubnicových železnic a lanovek, které umožňují návštěvníkům zavítat do jinak téměř nepřístupných míst. Stavba tratě na Jungfraujoch začala v roce 1896, dokončena byla v roce 1912 a překonává převýšení 1 400 metrů.

Sion
Město Sion je správním střediskem kantonu Wallis, kde se hovoří jak francouzsky, tak i německy. V Sionu žije kolem 30 tisíc obyvatel a bylo vybudováno na řece Rhôně. Město bylo založeno Římany a dnes je považováno za nejstarší ve Švýcarsku. Hlavní dominantou Sionu je kostel Notre-Dame-de-Valére z 12. století, který stojí na kopci nad městem. V kostele jsou uchovány velmi cenné původní varhany z roku 1390. Pokud vás zajímá, jak probíhalo osídlování Alp, navštivte zdejší Muzeum historie a etnografie. Na dalším kopci nad městem najdeme pevnost Tourbillon ze 13. století, která sloužila především k vojenským účelům. V historickém centru města stojí katedrála Notre-Dame du Glarier, uvnitř které najdeme náhrobky významných sionských biskupů. Nedaleko je také kostel sv. Theodula, okázalý dům Georgese Supersaxa a bílá radnice s orlojem a zvonicí.

Zermatt
Vyhledávané turistické středisko Zermatt se rozkládá na úpatí hory Matterhorn, na konci údolí řeky Vispy. V tomto horském středisku je vybudován lyžařský areál nabízející nadstandardní služby. Kromě toho zde najdeme veškeré vymoženosti moderního turistického centra, jako například golfová hřiště, noční podniky, bowlingové dráhy, restaurace, bary, dětská hřiště a mnoho dalších. K památkám města patří anglikánský kostel sv. Petra z 19. století a římsko-katolický kostel sv. Mauricia. Naproti kostelu sídlí Alpské muzeum, jehož expozice se zabývá zejména první expedicí na Matterhorn. Hora Matterhorn je dnes symbolem švýcarských hor a na jejích svazích se může lyžovat i v létě. Kromě lyžování se návštěvníci mohou podívat i do nejvýše položené ledovcové jeskyně. Do Zermattu je zakázáno vjíždět automobily, cestovat se zde může pouze vlakem, elektromobily nebo na saních.

Ženeva
Kosmopolitní město Ženeva je třetím největším městem Švýcarska a leží u stejnojmenného jezera. Žije zde kolem 400 000 obyvatel, z nichž asi třetinu tvoří cizinci pocházející z více než 160 zemí světa. Město bylo vybudováno Římany a v roce 58 př.n.l. ho navštívil dokonce i císař Julius César. Městem protéká řeka Rhôna, která ho rozděluje na dvě části. Pravým středem města je však náměstí Place de Bourgh-de-Four s měšťanskými domy ze 16. století. Nedaleko řeky stojí katedrála St. Pierre, jejíž součástí je šestitunový zvon Clémence z roku 1407. Na jihovýchod od katedrály se nachází Umělecké a historické muzeum s archeologickými vykopávkami. V blízkosti katedrály stojí také kaple z 5. století, tzv. Kalvínovo auditorium. Nejstarším domem ve městě je Maison Tavel, který pochází z roku 1303. Zajímavými budovami jsou také justiční palác a budova radnice s věží Tour Baudet z 15. století. Dalším zajímavým objektem ve městě je park Promenade des Bastions, jemuž vévodí univerzita s knihovnou a Muzeem reformace. Ve městě dnes najdeme evropské středisko OSN, které sídlí v rozsáhlém komplexu budovy Paláce národů. Symbolem města je vodotrysk Jet d´Eau, který tryská do výše 140m rychlostí až 200 km/h. Obdivovat ho můžeme z Promenade du Lac na břehu jezera Lac Léman. Z promenády lze vstoupit do Anglické zahrady, kde se můžeme kochat obrovskými květinovými hodinami vytvořenými z 6 500 rostlinek. Za jasného počasí jde z Ženevy zahlédnout silueta nejvyšší hory Evropy – Mont Blancu.

Lausanne
Lusanne je dalším z měst ležících na březích Ženevského jezera a je také hlavním městem kantonu Vaud. Bylo založeno Římany a představovalo významné obchodní a strategické centrum na trase mezi Severním a Středozemním mořem. Historické centrum Lausanne si dodnes uchovalo svůj středověký ráz. Starému městu vévodí gotická katedrála Notre-Dame z přelomu 12. a 13. století. Stojí zde také hrad Château St Maire postavený v letech 1397-1427. Tato mohutná stavba je však veřejnosti nepřístupná. Nedaleko hradu se nachází novorenesanční palác Palais de Rumine sloužící jako jedno ze sídel univerzity. Ve městě můžeme navštívit muzeum umění, archeologie i historie. Na ulici Rue de Bourgh je největší koncentrace luxusních obchodů s módou, klenoty, hodinkami nebo kvalitní čokoládou. Dnes je však město známé především díky olympijskému hnutí. Je hlavním sídlem mezinárodního olympijského výboru.

Fribourgh
Fribourgh neboli Freiburg je dalším dvojjazyčným městem, kde se mluví jak francouzsky, tak i německy. Město leží v zátoce řeky Sarine a založil ho Berthold IV. ze Zähringenu. Důležitými stavbami, které návštěvníka zaujmou jsou především mosty. Hlavních mostů je celkem sedm a nejstarším z nich je dřevěný Bernský most z roku 1250. Centrum města je tvořeno úzkými uličkami, dlážděnými chodníky a množstvím gotických domů a kašen. Najdeme zde katedrálu sv. Mikuláše se 76 metrů vysokou gotickou věží. V ulici Grand Rue se nachází luxusní obchody a restaurace a radnice z roku 1522, kterou doplňuje kašna sv. Jiří. Nejstarší fontánou ve městě je Fontaine de la Vaillance ze 14. století. Mezi důležité historické stavby města patří také katedrála Notre-Dame a kostel Église des Cordeliers z roku 1256.

Neuchâtel
Město Neuchâtel se rozkládá na břehu Neuchâtelského jezera a je metropolí stejnojmenného kantonu. Říká se, že je to nejfrancouzštější ze všech švýcarských měst, jelikož zde převládá francouzská architektura a také ve složení obyvatel převažuje francouzsky mluvící populace. Centrum města tvoří náměstí Place du Port nedaleko přístaviště a také náměstí Place A.M. Piaget. Na tomto náměstí najdeme zajímavé Muzeum umění a dějin. V samém srdci města se rozkládá náměstí Place des Halles s dominantní novorenesanční budovou tržnice ze 16. století. Na západ od tohoto náměstí najdeme věž Tour des Prisons, která je součástí městského opevnění a je z ní nádherný výhled na město i jezero. Důležitými městskými stavbami jsou také raně gotický Kolegiální kostel z roku 1276 a hrad Chateau de Neuchâtel ze 12. století. Zajímavou moderní stavbou je budova Centra Fridricha Dürrenmatta z roku 2000. V muzejním parku Laténium jsou shromážděny artefakty odhalené při místních archeologických vykopávkách. Neuchâtel je také důležitým a známým vinařským městem, proto zde můžete navštívit vinařské muzeum či desítky vinných sklípků v okolních vesnicích.

Basilej
V druhém největším městě Švýcarska žije 190 tisíc obyvatel. Basilej se stala centrem obchodu a průmyslu a najdeme zde také jediný přístav v zemi. Město bylo roku 44 př.n.l. založeno Římany a v 7. století se stalo sídelním městem biskupů z Kaiseraugstu. Basilejí protéká řeka Rýn a její přítoky Birs a Wiese. Hlavní dominantou města je chrám Münster z 11. století, který je doplněn o šedesátimetrové věže Martinsturm a Georgsturm z přelomu 15. a 16. století. Ke chrámu se dostanete od mostu Mittlere Rheinbrücke, jenž spojuje břehy řeky Rýn od roku 1225. Nedaleko katedrály stojí palác basilejského biskupa. V ulici Augustinergasse můžeme vidět měšťanské domy ze 14. století, neoklasicistní palác s Etnografickým muzeem a Přírodovědecké muzeum. V srdci starého města se rozkládá náměstí Marktplatz s krásnou budovou radnice. Ze středověkého městského opevnění se dochovala akorát gotická brána Spalentor z roku 1370 a brána St. Albantor. Jen kousek od nich byla vystavěna budova univerzity s jednou z největších univerzitních knihoven na světě. V areálu můžete navštívit také botanickou zahradu založenou v roce 1589 a jediné Židovské muzeum ve Švýcarsku. Ve městě se tyčí i gotický kostel sv. Leonarda ze 14. století, kde jsou umístěny sbírky Historického muzea. Zajímavostí Basileje je fontána Fasnachtsbrunnen, ve které jsou pohybující se a vodu cákající stroje. Fontána zde stojí od roku 1977 a je ukázkou moderního umění. Ve městě je možné navštívit množství muzeí, ale vynechat byste rozhodně neměli basilejské Muzeum papíru a písma. Na jihozápadním kraji města se nachází velká basilejská zoologická zahrada s mezinárodním věhlasem.

Curych
Největší švýcarské město Curych je hospodářským, průmyslovým a bankovním centrem země. Toto kosmopolitní město je bohaté na kulturu, historii a společenský život a je zde jedna z nejvyšších životních úrovní na světě. A právě zde se také nachází nejdražší ulice na světě – Bahnhofstrasse. Ulice je 1200 metrů dlouhá a sídlí zde významné banky, luxusní obchody, návrhářské salóny a nechybí ani chodník s otisky dlaní nejrůznějších celebrit. Původní osadu na severním břehu Curyšského jezera vybudovali Římané a v 15. století zde zřídili celnici zvanou Turicum. Centrum města je rozděleno řekou Limmat, která vytéká z Curyšského jezera. Právě od tohoto jezera odděluje řeku most Quaibrücke. Dominantou Curychu je kostel Grossmümster s věžemi z 15. století. Významnou městskou stavbou je například kostel Fraumünster z 9. století, kostel Sv. Petra z 10. století či barokní palác v ulici Münsterhof, který sloužil jako sídlo obchodníků s vínem. V ulici Augustinergasse najdeme centrum známého irského spisovatel Jamese Joyce, který zde po několik let bydlel a později také zemřel. Nad řekou Sihl se rozkládá zajímavá novorenesanční budova curyšského nádraží z roku 1871. Sbírku zaměřenou na dějiny a kulturu země, sbírku zbraní i středověké církevní umění si můžete prohlédnout v Zemském muzeu. V Curychu lze navštívit množství nejrůznějších muzeí, například Indiánské muzeum, Muzeum hraček, Muzeum panenek, Muzeum cínových figurek nebo Muzeum designu. Na východním břehu řeky Limmat se návštěvníci mohou nechat vyvézt lanovkou Polybahn do univerzitní čtvrti, kde se nachází budova univerzity z roku 1911, archeologická sbírka s exponáty ze starého Egypta a Mezopotámie či sbírka grafických listů. Pod univerzitním centrem najdeme kostel Predigerkirche ze 13. století. Ve čtvrti Niederdorf se můžete procházet úzkými křivolakými uličkami dlážděnými kočičími hlavami, které tvoří centrum historického a renesančního Curychu. Podél Curyšského jezera se rozkládá velký curyšský park Zürichhorn Park se sochami a uměleckými předměty.

Winterthur
Winterthur je menší průmyslové město a kulturní centrum ležící nedaleko Curychu. Město založil Rudolf I. Habsburský. V 19. století se ve městě začal rozvíjet strojírenský a textilní průmysl a město rychle bohatlo. Ještě dnes patří Winterthur mezi 6 nejdůležitějších průmyslových měst Švýcarska. Město je ale také důležitým kulturním centrem. Najdeme zde 15 muzeí s významnými uměleckými sbírkami z celého světa. Za vidění stojí novorenesanční budova městské koncertní síně postavená v letech 1865-1869. Hned vedle můžete navštívit Umělecké muzeum i Muzeum Oskara Reinharta. Pěší zóna Marktgasse je lemována měšťanskými domy s barevnými fasádami z 18. století. Najdeme zde také radnici a Městský kostel z 13. století.

Schaffhausen
Schaffhausen je metropolí stejnojmenného kantonu v nejsevernější části Švýcarska. Jeho vznik se datuje do roku 1000 n.l. Významnou památkou je kostel sv. Jana ze 16. století a benediktinský klášter s katedrálou Všech svatých, který je dnes sídlem historického muzea. Nedaleko najdeme významnou obrazárnu Galerie Hallen für Neue Kunst. V historickém centru města se rozkládá náměstí Fronwegplatz, jemuž dominují dvě kašny ze 16. století. Na náměstí se nachází také nejstarší městský dům Fronwagturm z 15. století s bohatě zdobeným orlojem. Kousek odtud stojí palác s rokokovou výzdobou Zum Steinbock. Z roku 1370 se dochovala středověká městská brána Schwabentor. Zajímavý je také Rytířský dům zdobený renesančními výjevy ze života rytířů. V centru můžeme vidět několik krásně zdobených domů, například radnici s renesančním průčelím, starou zbrojnici, Kornhaus či dům kovářského cechu Schmiedstube. Skvělý výhled na město nám poskytne mohutná kruhová pevnost Munat ze 16. století. Schaffhausen je jediným Švýcarským městem, které bylo v roce 1944 omylem bombardována americkým letectvem. Tento omyl měl na svědomí 44 lidských životů.

Chur
Město Chur je metropolí největšího kantonu Graubünden. Rozkládá se v údolí řeky Rýn. V dávných dobách bylo město důležitým obchodním centrem spojujícím Bodamské jezero a Řím. Hlavní městskou památkou je gotická katedrála Nanebevzetí Panny Marie z přelomu 12. a 13. století, se kterou sousedí také biskupský palác. Cenný je rovněž kostel sv. Lucia ze 13. století, kostel sv. Martina či budova Rétského muzea, které pojednává o historii kmene Rétů a celé zdejší oblasti. Nejstarší dochovanou památkou je věž Obertor, která byla součástí středověkého opevnění města. V centru města najdeme množství cechovních a měšťanských domů ze 16.-19. století, churskou radnici a Umělecké muzeum. Ze středu města je možné si udělat túru na vrchol Brambüesche měřící 1600 metrů, ze kterého je nádherný výhled na okolní krajinu.

Švýcarský národní park
Tento národní park byl založen v roce 1914 a se svou rozlohou 173 km2 se stal největší chráněnou oblastí Švýcarska. Na jeho povrchu jsou stejně zastoupeny lesy, alpské louky a pastviny i skály a hory. Návštěvníci parku se mohou kochat neporušenou vysokohorskou krajinou se skoro až čtyřtisícovými horami, kde žijí orli, horští svišti, kamzíci nebo kozorozi a asi dalších 30 druhů savců. Informační centrum národního parku leží v Zernezu. Park je protkán asi 80 nejrůznějšími turistickými stezkami. Jejich náročnost se odvíjí od nadmořské výšky. Poloha parku se pohybuje v nadmořské výšce od 1400 do 3173 metrů.

Svatý Mořic
Toto světoznámé vysokohorské turistické středisko leží na rozhraní dvou údolí. Městečko má co nabídnou jak v zimě, tak i v letním období. Jsou zde skvělé lyžařské areály, široká nabídka ubytování a stravování a právě zde je nejvíce slunečných dní během roku. Pokud kromě sportovního vyžití chcete poznávat i kulturu, navštivte místní Engadinské muzeum s panskými interiéry z 16. až 19. století. V roce 1832 zde byl postaven první lázeňský dům, jehož stavba nejspíše odstartovala rozvoj turistiky. Současné město je rozděleno na lázně (Bad) a historické centrum (Dorf). Ve Svatém Mořici se konaly dvakrát zimní Olympijské hry, v roce 1928 a 1948. Pro milovníky zimních sportů je zde připraveno kolem 350 km lyžařských tratí i bobová dráha. Nejoblíbenějším lyžařským vrcholkem je Piz Nair měřící 3057 metrů. Na hřebenu Corviglia najdeme futuristickou stavbu Chesa Futura postavenou z 250 tisíc šindelů z modřínu. Historicky cennou památkou je také šikmá věž zbořeného kostela sv. Mauricia.

Luzern
Město bylo vystavěno na břehu Vierwaldstättského jezera v centrální části Švýcarska. Městem s 60 tisíci obyvateli protéká řeka Reuss a kolem se tyčí hory Pilatus (2129 m) a Rigi (1798 m), které jen podtrhují jeho malebnost. Historie Luzernu sahá do 8. století, kdy se zde nacházela jen bezvýznamná rybářská vesnice. Kousek od nádraží stojí moderní budova kulturního a kongresového centra Luzernu z roku 1998. Na jižní břehu řeky najdeme jezuitský kostel s věžemi s cibulovitou věžičkou z roku 1673. Tento kostel je spojen s gotickým františkánským kostelem již z roku 1270. Mezi oběma kostely je vtěsnána ještě další památka – renesanční palác ze 16. století, kde má sídlo kantonální vláda. Cenné jsou také mosty klenoucí se přes řeku Reuss. Jedním z nich je dřevěný Spreuerbrücke z roku 1408, dalším je slavnější Kaplový most, který je také symbolem Luzernu. Pochází z přelomu 13. a 14. století a je tak nejstarším dřevěným mostem v Evropě. Uprostřed něj se tyčí osmiboká věž, která sloužila jako maják, vězení či vodárenská věž. V historickém centru Luzernu se nachází kaple sv. Petra z 18. století, palác Am-Rhyn Haus ze 16. století, který je dnes sídlem Picassova muzea a gotická radnice. Ze 14. století se dochovala také obranná zeď Museggmauer, která byla součástí středověkého opevnění. Na severním břehu jezera se nachází také renesanční katedrála Hofkirche z roku 1663, s níž sousedí nejstarší dřevěný dům ve Švýcarsku – Rothenburgerhaus z roku 1500. Velkým zážitkem je návštěva Ledovcové zahrady, kde jsou návštěvníkům přístupné zkameněliny a pozůstatky z doby ledové.

Lugano
Lugano leží v kantonu Ticino, který sousedí s Itálií a proto se zde také mluví poměrně hodně italsky. Město bylo postaveno na břehu stejnojmenného jezera a již ve středověku se stalo významným obchodním centrem. V dnešní době prosperitu města zajišťuje hojnost bank. Podél břehu jezera se táhne staré město, jehož centrum najdeme v okolí náměstí Piazza della Riforma, kterému dominuje neoklasicistní radnice z 19. století. Ve starém městě se nachází také Palazzo Riva z 18. století, kostel Chiesa di Santa Maria degli Angioli či Muzeum moderního umění sídlící ve vile z 18. století. Nejvýznamnější církevní stavbou je katedrála San Lorenzo stojící na kopci nad městem. Nábřeží Lugana je lemováno hotely, bankami a úřady. Zájemci se mohou po jezeře projet na vyhlídkových člunech a jachtách.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko