Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Augusta Raurica jsou švýcarské Pompeje

Augusta Raurica je bývalé římské město, které leží 11 km jihovýchodně od historického centra Basileje na břehu řeky Rýn. Jde o největší naleziště pozůstatků římského osídlení ve Švýcarsku. Dnes je možné v ruinách římského města obdivovat zakonzervované pozůstatky amfiteátru, románské muzeum a několik trosek základů chrámů.

Římskou kolonii s názvem Raurica zde založil už v roce 44 př. n. l. konzul Gálie Lucius Munatius Plancus. Původní osada vznikla na místě brodu přes řeku Rýn. Augusta Raurice byla nejen vojenským opěrným bodem na severní značně neklidné hranici římské říše, ale také důležitým obchodním a výrobním střediskem. Ještě ve 2. století tu stávalo rozlehlé římské město na ploše 150 hektarů, kde žilo kolem 20 tisíc obyvatel.

Někdy kolem roku 250 ji však poničilo zemětřesení a kolem roku 275 byla osada zpustošena Germány. Se slábnoucí silou Říma už osada svého původního významu nikdy nedosáhla a definitivně zanikla s nejvyšší pravděpodobností v roce 350.

Augusta Raurica
Foto: Augusta Raurica

Stopy římského osídlení odhalily první archeologické vykopávky v roce 1582. Postupem času zde bylo odkryto skoro celé původní město s chrámy, amfiteátrem, radnicí, termálními lázněmi, měšťanskými domy a kanalizačním systémem. Porůznu v okolí jsou k vidění základy římských chrámů, pozůstatky fóra apod.

Nejviditelnějším pozůstatkem římské kolonie je pečlivě rekonstruované divadlo, které mohlo obsáhnout až kapacitu 10 tisíc lidí. V létě se v antickém divadle pořádají koncerty a divadelní představení. V sousedství divadla stojí malé muzeum s velmi hodnotnými a pěkně naaranžovanými sbírkami, mezi nimiž vyčnívá tzv. stříbrný římský poklad nalezený v roce 1962.

Bohaté sbírky vykopávek s ukázkami tehdejšího života opatruje muzeum Römermuseum v blízké vesnici Kaiseraugst. Do této obce je možné se dopravit vlakem případně lodí po Rýnu. Do bývalé antické osady vyjíždí pravidelně autobus z náměstí Aeschenplatz z centra Basileje.

Do nejvýznamnějšího antického archeologického areálu ve Švýcarsku je ideální vyrazit s dětmi, které se tu s životem starých Římanů seznámí lépe než prostřednictvím učebnic, neboť světově proslulé vykopávky nechávají ožít římské časy v reálu.

-ar-

Další články ze Švýcarska: 
Zimní dovolená ve Švýcarsku  
Visutý most na Titlisu - adrenalinový pohled na Alpy  
Matterhorn je nejkrásnější hora Alp  
Klosters je klidná oáza s atmosférou horského venkova  
Stein Am Rhein je skanzen středověkého města

Článek byl zobrazen 6 190 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko