Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Červené vlaky Rhétské dráhy jezdí po nejkrásnější alpské železnici

Švýcarský kanton Graubünden, ležící v jihovýchodní části země, láká nejen na návštěvu Svatého Mořice nebo Davosu. K nejzajímavějším zážitkům patří také svezení vlaky Rhétské dráhy (Rhätische Bahn).

Bernina Express
Foto: Bernina Express

V kantonu Graubünden nastupujeme do vlaku, který má okna protažená hodně vysoko až do stropu vagónů. Jejich význam však pochopíme, až když vlak vystoupá vysoko do hor a ocitneme se v království sněhu a ledu. Lidé zvedají hlavy a obdivují alpské vrcholky, prohlížejí si jezera a foťáky vytahují téměř vždy, když se blíží některý z viaduktů. Vláček se zatočí v zatáčce a snímek vysokých kamenných staveb spolu s  červenými vagony Rhétské železnice zdobí nejedno cestovatelské album.

Jindy červená souprava pomalu protíná úzkou soutěsku nebo se vznáší nad hlubokou propastí. Vlakem přitom nejedou jen turisté. Na palubě jsou také ti, kteří pendlují přes kopce za prací nebo jedou navštívit rodinu či známé. Cesta vlakem přes Alpy je totiž často jedinou možností. Auta musí hory objíždět, prohlídku horských velikánů si lze dopřát díky vlakům.

Glacier Express
Foto: Glacier Express

Rhétská dráha patří mezi alpské klasiky. Historie společnosti se datuje už od roku 1888. Její koleje jsou úzkorozchodné, kolejnice od sebe dělí rovný jeden metr. Úzký rozchod je na horských tratích plných zatáček nepostradatelný. 

Objevuje se také v Česku. Metrový rozchod mají například koleje tramvajové tratě mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Rhétská železnice figuruje od roku 2008 na seznamu světového dědictví UNESCO. Více než stoleté železniční spojení přes masivy Albula a Bernina je hotovým majstrštykem. Příroda se tu jedinečným způsobem propojuje s železnicí. Nejpozoruhodnějšími stavbami na trase jsou točivý tunel Landwasserviadukt nebo kruhový viadukt v Brusiu.

Brusio - kruhový viadukt
Foto: Brusio - kruhový viadukt

Některé spoje Rhétských drah nesou své vlastní jméno. Když nasednete na palubu vlaku Bernina Express, můžete počítat s tím, že vás zaveze z Churu či Davosu přes Svatý Mořic na jih Itálie. Cestou budete míjet ledovce, ocitnete se ve 2 253 metrech nad mořem, pak sjedete dolů a v cílové stanici bude obdivovat palmy. Úsek mezi městy Thusis a Tirano je součástí seznamu UNESCO. 

Anebo můžete nastoupit do “nejpomalejšího rychlíku na světě“. Je jím ledovcový Glacier Express. Vyráží ze Svatého Mořice nebo z Davosu a přes hory míří až do Zermattu. Cestou spatříte například Rýnský kaňon, kterému se přezdívá švýcarský Grand Canyon.

- PR článek -

 

Článek byl zobrazen 9 934 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko