Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slavnosti a festivaly ve Švýcarsku

Švýcaři jsou velcí patrioti a dodnes se snaží udržovat švýcarské tradiční zvyky a slavnosti. Možná nevíte, že Švýcaři rádi slaví, a to jak se svými blízkými, tak i s turisty. Z generaci na generaci se tu předávají folklórní kroje a nástroje včetně těch hudebních. Pestrost místních festivalů a slavností souvisí i s různorodostí místních obyvatel.

Foto: Švýcarsko - slavnost převládá němčina, v jiném francoužština a v několika italština a někde je možné zaslechnout i retorománštinu. A převaha katolíků nebo protestantů v jednotlivých švýcarských kantonech ovlivňuje také způsob ztvárnění tradičních svátků, oslav včetně náboženských procesí. A ke každé slavnosti patří i tradiční zábava a pokrmy a místní víno, pivo nebo pálenky....

Švýcarsko - i zde se dá v některých vesnicích narazit na průvody masek
Foto: Švýcarsko - i zde se dá v některých vesnicích narazit na průvody masek

Nejvíce švýcarských folklórních slavností ne náhodou souvisí s pastevci, kravami a sýry. Velká část Švýcarska je pokrytá horskými vrcholy a horskými loukami, kde se pasou odolné a spokojené švýcarské krávy s obrovskými zdobenými zvonci na krku. Švýcarské krávy stále jako po staletí odcházejí na léto do hor, kde v horských salaších pastevci z bohatého letního mléka vyrábějí obrovské krásně žluté sýry, které mohou vážit 35 -70 kg. Mezi nejznámější švýcarké sýry samozřejmě patří Gruyéres a Ementál. No a na začátku podzimu se se slávou vraceji zpět do vesnic bohatě ozdobené květinami a na podzim se v rámci oslav sklizně konají i slavnosti sýrů.

Švýcarsko - ochutnávka vín
Foto: Švýcarsko - ochutnávka vín

Součástí pasteveckých folklórních slavností jsou i tradiční sporty jako hod kamenem, zápas se spodky nebo souboje bojových černých krav. K dalším atrakcím na těchto slavnostech patří házení švýcarskými vlajkami nebo hraní na tradiční dlouhý alpský roh, který dříve sloužil ke svolávání stáda a ke komunikaci mezi pastevci, dnes se vyrábí jen v Kriens u Luzernu. Působivé jsou i průvody švýcarských siláků v selských kostýmech s vyhrnutými rukávy a obrovskými kravskými zvonci, kterými se mlátí o stehna a vyhazují je do vzduchu.

Švýcarsko - slavnost
Foto: Švýcarsko - slavnost

Jednu takovou pasteveckou slavnost můžete zažít i při zájezdu GEOPSu Ochutnávka Švýcarska v údolí Bagnes, kde součástí oslav je jak trh s obrovským množstvím horských sýrů, tak průvod v kostýmech s přehlídkou a soutěží nazdobených bojových černých krav, a to na pozadí krásné horské scenérie v malebném vesničce uprostřed horských luk. Nechybí ani živé hudební vystoupení a samozřejmě se pojídají švýcarské sýry a zapíjejí se švýcarským vínem.

Švýcarsko - slavnost
Foto: Švýcarsko - slavnost

Oblíbené jsou i švýcarské vinařské festivaly většinou v době po vinobraní jako součást oslav sklizně. Kdo ještě neslyšel o švýcarském vínu, tak možná ve Švýcarsku strávil jen chvilku a švýcarské víno se do zahraničí nevyváží. Důvodů je několik, zaprvé produkce není velká, ale hlavně Švýcaři jsou takoví patrioti, že si své víno nejraději vypijí sami nebo s ním hostí turisty, kteří si ho mohou vychutnat jak při lyžařských zájezdech v krásných horských chalupách nebo moderních hotelech, tak i na slunných terasách v létě... většinou v doprovodu sýrových specialit jako raclette nebo fondue nebo talíře švýcarských sušených uzenin. Ale ve Švýcarsku první vinné keře vysadili už Římané v okoli řeky Rhôny v dnešních kantonu Wallis (Valais) a dodnes tento kanton vyprodukuje 40% švýcarské produkce vína. I Švýcaři při vinných slavnostech rádi popijejí ve vinných sklípcích nebo před nimi s hudebním doprovodem.

Švýcarsko - typické horské Alphorny
Foto: Švýcarsko - typické horské Alphorny

I masopust má ve Švýcarsku své místo, jen názvy masopustních příšer se liší. V kantonu Wallis jsou to tzv. Empaillés, obří příšery oblečené do hábitů z pytloviny vycpaných senem, asi nejznámější masopustní průvod ve Wallisu se koná v městečku Evoléne. V Lötschentalu se jim říká Tschäggättä a nosí na sobě ovčí nebo vlčí kožešinu upevněnou širokým koženým pásem s kravským zvonem (trichla), na nohou kožešiny nebo pytle a na rukou pak rukavice ze zbytků vln. Součástí kostýmu Tschäggättä je i tradiční ohromná barevná maska z borovicového dřeva nebo ze zvířecí kostry a vzadu houně z ovčí vlny.

Švýcarsko - Wallis - i zde najdete slavnosti shánění stád
Foto: Švýcarsko - Wallis - i zde najdete slavnosti shánění stád

Výběr zájezdů do Švýcarska naleznete na stránkách CK GEOPS

Autor článku Ing. Alena Frčková, průvodce CK GEOPS

- PR článek -

Článek byl zobrazen 2 332 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko