Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chateau de Chillon je nejznámější hrad Švýcarska

Hrad Chillon nebo také Château de Chillon, jak říkají místní obyvatelé, stojí na malém ostrůvku při břehu Ženevského jezera. Patří k nejnavštěvovanějším místům Švýcarska a je vyhledávaným turistickým cílem. Dnes nejzachovalejší středověkou pevnost v Evropě si nechala postavit na skalnatém ostrohu nad jezerem savojská hrabata.

Hrad Château de Chillon ležící u kosmopolitního Montreux patří k nejpozoruhodnějším památkám v zemi. Chillon se pro svou strategicky výhodnou polohu stal důležitým místem na obchodní cestě do Itálie, protože ten, kdo měl hrad v držení, ovládal cestu kolem Ženevského jezera a měl právo vybírat mýtné. Hradní areál stojí na oválném vápencovém výběžku do jezera. Stavba středověkého hradu byla zahájena v 11. století a v průběhu času byla mohutná pevnost několikrát přestavěna a rozšířena. Oválný půdorys opevněním tvoří mohutné hradby a systém půlkruhových věží a řada dalších věží a věžiček, z nichž nejvíce vyčnívá hlavní středová věž Bergfried pocházející z 12. století. Mohutné bašty tohoto hradu chrání další obytné a hospodářské budovy.

hrad Chillon, Švýcarsko

Erby savojských knížat zdobí stěny erbovní síně, jejíž dřevěný kazetový strop podpírají původní dubové sloupy z 13. století. Celému sálu vévodí krb, který je také nainstalovaný ve všech významných komnatách hradu, k nimž patří například někdejší hodovní místnost Aula Nova. Výzdobu této komnaty tvoří bohatě vyřezávané truhlice a židle, cínové nádobí, ale především zbraně a brnění rytířů. Goticko-románská hradní kaple, která vznikla ve 13. století, je zasvěcena svatému Jiří. Objekt byl důkladně zrekonstruován v závěru minulého století.

Středověký hrad Chillon mnohokrát v průběhu staletí inspiroval řadu básníků a spisovatelů. Interiéry nejedné zdejší komnaty se objevily v dílech Alexandra Dumase, Victora Huga i J. W. Goetha. Nesmrtelnou slávu však Chillonu zajistili zejména dva autoři. Román Nová Heloise, jehož autorem je Jean Jacques Rousseau, se odehrává právě v těchto místech. Baladu Vězeň chillonský složil Byron při svém pobytu v Lausanne v roce 1816. Lord Byron popsal osudy převora ženevského kláštera Françoise de Bonivarda z 16. století, který tu byl šest let vězněn a přikován ke sloupu v podzemní místnosti, kterou je dnes možné si prohlédnout.

hrad Chillon, Švýcarsko

V současné době je možné v hradním areálu navštívit věž, nádvoří žaláře a hradní interiéry vybavené dobovým nábytkem zbraněmi a nádobím. V komplexu hradu jsou také k vidění jeho 4 modely, které mapují různé etapy stavebních úprav.

Pohyb po hradním areálu je volně přístupný a není časově omezen, pouze s doporučením návštěvní trasy.

-ar-

Další články ze Švýcarska: 
Martigny – historické město u řeky Rhôny
Červené vlaky Rhétské dráhy jezdí po nejkrásnější alpské železnici
Solothurn bylo městem francouzských velvyslanců
Léto ve švýcarském Engelbergu - otáčivou lanovkou k nejvýše položenému mostu
Biel se šarmem překonává jazykové rozdíly

 

Článek byl zobrazen 27 792 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko