Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Solothurn bylo městem francouzských velvyslanců

Solothurn nacházející se asi 40 km severně od Bernu je hlavním městem katolického kantonu stejného jména. V baště katolicismu sídlili přes 260 let francouzští velvyslanci ve Švýcarské konfederaci, a tak se na zdejší architektuře výrazně podepsala práce francouzských stavitelů.

Kromě oficiálního jména si Solothurn vysloužil i další názvy. Říká se mu město velvyslanců i město svatých, ale také švýcarské město s nejkrásnější barokní výzdobou. Solothurnský kanton si zase vysloužil přídomek – kanton č. 11, podle pořadí, v jakém rozšířil nově vznikající švýcarskou konfederaci.

V hluboké minulosti zde založili Keltové osadu, která se později v době Římské říše asi kolem roku 350 př. n. l. stala významným městem. Druhá nejvýznamnější římská osada severně od Alp - Castrum Salodurum byla chráněna mohutnou pevností, jejíž pozůstatky jsou dodnes k vidění v historickém jádru města.

Solothurn
Foto: Katedrála sv. Ursa v Solothurnu

Na původní fortifikační systém později navázala středověká architektura hradeb, bran a bašt, která se v 16. století dočkala důsledné obnovy a modernizace. Dodnes je zachována část opevnění s baštou Riedholzschanze, která se nachází v severovýchodní části historického centra města. Součást opevnění tvořily městské brány, které se zachovaly do dnešních dnů – Baseltor a Bieltor.

Pozornosti turistů by neměla uniknout barokní zbrojnice Altes Zeughaus. Čtyřpodlažní objekt byl postaven v letech 1609 až 1614. V současné době se v domě s ostře zkosenou střechou nalézá vojenské muzeum. Příznivci historie v něm najdou spoustu historických exemplářů střelných i chladných zbraní.

Symbolem města je katedrála sv. Ursa, která stojí na Hauptgasse. Trojlodní katedrála založená v 18. století je postavena v neoklasicistním slohu. Na první pohled zaujme velkolepé schodiště vedoucí ke vchodu do tohoto svatostánku, které je lemováno kašnami. Průčelí katedrály krášlí postavy dvou patronů města – svatého Ursa a svatého Viktora. 

Solothurn - katedrála sv. Ursa
Foto: Katedrála sv. Ursa v Solothurnu

V bezprostřední blízkosti této nejvýznamnější pamětihodnosti města stojí další důležitá sakrální stavba. Jezuitský kostel byl vystaven v letech 1680 – 1689, tudíž je ještě o jedno století starší než katedrála. Chrám je zdoben bohatou štukovou výzdobou a vnitřními freskami, největším klenotem je však hlavní oltář, který vznikl až v roce 1704. 

Západně od jezuitského kostela se nachází úplně nejstarší dochovaná městská stavba. Jde o spodní část solothurnského orloje pocházející z 12. století. Hodinový stroj byl sestrojen až v roce 1545, ale může se pochlubit stejně jako pražský orloj postavami defilujícími každou celou hodinu. 

K dalším městským historicky zajímavým stavbám patří zajisté také radnice, s jejíž stavbou v gotickém stylu bylo započato v 2. polovině 15. století. Pozornost přitahuje především průčelí se třemi věžemi. Prostřední věž je osazena klasickou špičkou, kdežto obě krajní jsou opatřeny cibulovitými věžičkami. Současnou podobu získala radnice až v 18. století. 

Za pozornost určitě stojí také systém jedenácti městských kašen a fontán, protestantský kostel v severozápadní části městského centra a osamocená věž Krummturm, která se vypíná na protějším břehu řeky Aare.

-ar-

Další články ze Švýcarska: 
Léto ve švýcarském Engelbergu - otáčivou lanovkou k nejvýše položenému mostu  
Biel se šarmem překonává jazykové rozdíly  
Bad Ragaz je významným lázeňským místem Švýcarska  
Augusta Raurica jsou švýcarské Pompeje  
Visutý most na Titlisu - adrenalinový pohled na Alpy

Článek byl zobrazen 3 643 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko