Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kosmopolitní Ženeva

Ženeva leží v jihozápadním cípu Švýcarska na hranici s Francií. Pro svou jedinečnou polohu na jihovýchodním břehu Ženevského jezera (Lac Léman) a mezi horami je oblíbeným cílem turistů. Kosmopolitní město je významné středisko hodinářského průmyslu a je populárním kongresovým místem.

Ve městě má dlouholetou tradici v soužití mnoha národů a kultur na malém prostoru. V Ženevě má sídlo řada mezinárodních organizací. Na okraji Ženevy téměř na francouzské hranici sídlí mimo jiné také Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) s největším urychlovačem částic na světě.

Náměstí Národů, které je vzdáleno od centra města asi 2 km, je patrně největší zajímavostí Ženevy. Od svahu k jezeru se rozkládá skupina budov – Palác národů, který je po zámku Versailles rozhodně nejrozsáhlejší objekt v Evropě. V roce 1929 byl sídlem Společnosti národů a po 2. světové válce se stal evropskou úřadovnou OSN.

Už v minulosti bylo město známé také jako intelektuální centrum Evropy. Kázal zde například Jan Kalvín a narodil se zde a také působil Jean Jacques Rousseau nebo Voltaire. Po vítězství Velké francouzské revoluce byla v roce 1798 Ženeva připojena k Francii, v jejímž svazku zůstala až do roku 1813. Po získání nezávislosti byla v roce 1814 přijata jako 22. kanton do konfederace. V 19. stol. zde byl založen Mezinárodní červený kříž a v r. 1919 Společnost národů. Za války si jako přístav bezpečí vyhlédla Ženevu řada evropských židovských intelektuálů. Poslední příliv cizinců ze všech koutů světa nastal poté, co se město stalo sídlem humanitárních i dalších mezinárodních organizací.

Pravým středem města je náměstí Place du Bourg-de-Four, které získalo jméno podle skutečnosti, že zde bývalo římské fórum.  Dominantní stavbou na tomto náměstí je Palais de Justice (Justiční palác) z let 1707-12, který tu už přes dvě stě let slouží místním soudům. Měšťanské domy pocházejí většinou z 16. století, kdy do Ženevy proudili protestanti z ostatních evropských zemí. Malebné náměstí je plné malých krámků a kavárniček, kde se dá v klidu posnídat nebo strávit příjemný večer.

Katedrála sv. Petra stojí na místě baziliky připomínané již v 6. stol. Výstavba katedrály byla zahájena v roce 1160 a trvala až do roku 1232. Chloubou impozantní katedrály je zvon Clémence z roku 1407 vážící bezmála šest tun. Na místě dnešní katedrály se dochovaly nejen zbytky původního kostela, ale také mozaiky ze staveb ještě o řadu staletí starších. Archeologické nálezy jsou zpřístupněny návštěvnické veřejnosti v muzeu, které dokládá existenci města už ve starověku. Převážná většina archeologických nálezů je ale uložena ve výstavních expozicích Uměleckého a historického muzea, které se nachází jihovýchodně od katedrály St. Pierre.

V těsném sousedství je kostel Notre Dame la Neuve, který byl postaven ve 13. stol. Známý je tím, že zde kázal Jean Calvin a další reformátoři. V současné době slouží auditorium stále jako modlitebna reformované církve.

Nedaleko Justičního paláce stojí ženevská radnice s renesančním průčelím. Nejstarší částí radnice je věž Tour Baudet z poloviny 15. století. V radničním sále Alabama umístěném v přízemí radnice byla v srpnu 1864 podepsána první Ženevská konvence Červeného kříže.

Starobylé uličky města vyvedou návštěvníka až na okraj Starého města, odkud vedou schody do parku s názvem Promenade des Bastions, který byl založen v 18. století. Parku dominuje univerzita, v jejíchž rozlehlých prostorách se nachází knihovna z 15. století, která čítá přes milion svazků včetně více než šesti tisíc rukopisů, a Muzeum reformace. V parku se nachází asi sto metrů dlouhý věhlasný Památník formace, který byl odhalen v roce 1909 k 400. výročí narození Jana Kalvína. V jeho středu se nacházejí čtyři pětimetrové sochy nejslavnějších představitelů kalvinismu – Guillauma Farela, Jana Kalvína, Theodora Bezy a Johna Knoxe, které obklopují výjevy z dějin reformace.

Zásluhou svého bohatství se v minulosti stala Ženeva zeleným městem plným rozkvetlých parků. Hned u promenády se vchází do Anglické zahrady – Jardin Anglais. Na okraji zahrady se rozkládají obrovské květinové hodiny. Je to jeden z důležitých symbolů Ženevy, který je mistrovským dílem ženevských floristů. Ciferník z více než šesti a půl tisíce květin a rostlin mění barvu podle toho, jak květiny rozkvétají. Hodiny s pěti metry v průměru a téměř osmnácti metry kolem obvodu patří k největším na světě. Minutová ručička urazí skoro 27 centimetrů za sekundu a je přesná jako pověstné švýcarské hodinky. Nachází se zde také Národní památník z roku 1869 připomínající připojení Ženevy ke konfederaci.

Jen malý kousek od Anglické zahrady se z vody vynořují dva na první pohled zvláštní kameny už od doby ledové. Obyvatelé Ženevy je nazvali Neiton a Neptun. Už jejich předkové je považovali za magické, protože v době bronzové sloužily jako obětní místa a dnes na nich usedají rackové a kachny.

Vydají-li se návštěvníci z historického centra na severovýchod, dorazí k Ženevskému jezeru, na jehož břehu vedle přístavního mola mohou obdivovat další symbol Ženevy – fontánu Jet d´eau. Vodní proud monumentální fontány tryská do výšky 145 metrů. Pumpy vytlačí do výšky každou vteřinu 500 litrů vody. Původně měl vodotrysk čistě praktický význam, neboť snižoval příliš vysoký tlak v městském potrubí. V současnosti je vodní fontána příjemným zážitkem a dotváří kolorit města. Podívat na něj se vyplatí nejlépe večer, kdy nádherně nasvícený proud vody kontrastuje s osvětlenými ženevskými památkami v pozadí. Naproti tomu však za jasného dne odtud zaručeně dohlédnete až na Mont Blanc.

Město je ideálním výchozím bodem pro návštěvu švýcarských a francouzských Alp. Nejlepším obdobím pro návštěvu města je červen až září. Rozhodně si nenechejte ujít návštěvu některého z festivalů a svátků Ženevy pořádané každoročně v srpnu, které jsou doprovázeny koncerty pod širým nebem a ohňostroji.

Nezapomeňte prozkoumat kosmopolitní čtvrť Pâquis, kde v početných asijských, portugalských a afrických restauracích možná stěží najdete volné místo, abyste se z malebného starého města mohli kochat pohledem na krásný záliv Ženevského jezera.

-ar-

Předchozí články ze Švýcarska:
Curych je kosmopolitní město kontrastů
Švýcarské kantony
Autem do Švýcarska
Svatý Mořic - švýcarský klenot zimních sportů
Basilej - kulturní srdce Evropy

Článek byl zobrazen 8 893 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko