Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Autem do Švýcarska

Švýcarsko je turisticky velmi oblíbenou zemí, která je jen o něco málo větší než polovina České republiky. Přesto nabízí neuvěřitelné množství přírodních i kulturních zajímavostí. Lidé sem přijíždí především poznávat jedinečné horské oblasti, ale také krásná kosmopolitní města.

Občanům České republiky, kteří chtějí vycestovat do Švýcarska, postačí pro vstup na jeho území platný cestovní pas nebo od roku 2004 také platný občanský průkaz se strojově čitelnou zónou. Podmínkou pro vstup do Švýcarska je současně i dostatečné finanční zajištění pro cestu a pobyt, jehož výše však není pevně stanovena. V zemi pak probíhají většinou namátkové kontroly. Pokud se chcete ve Švýcarsku zdržet déle než 3 měsíce, musíte si zažádat o vízum. Při turistických a lázeňských pobytech není žádného zvláštního povolení potřeba.

Pokud se chcete do Švýcarska dopravit vlastním automobilem nebo karavanem, je nutné u sebe mít platný řidičský průkaz, platné osvědčení o technické způsobilosti vozidla (malý technický průkaz) a zelenou kartu (doklad o pojištění zákonné odpovědnosti za škodu). Kromě originálu zelené karty je nutná ještě jedna kopie. Někteří policisté po vás mohou dokonce požadovat předložení německého překladu řidičského průkazu, proto je dobré si ho opatřit ještě před cestou. Pokud byste jej neměli, může vám hrozit i vysoká pokuta. Jestliže jedete do země vlastním karavanem, neměl by přesáhnout tyto rozměry: výška 4m, šířka 2,55m a délka 12m.

Švýcarsko má hustou a kvalitní silniční síť s udržovanými cestami a dálnicemi v délce 1700km. Z České republiky se do Švýcarska nejlépe dostanete přes Německo. Nejčastější je trasa Praha – Plzeň – Rozvadov – Norimberk – Stuttgart – Karlsruhe – Basel a nakonec Bern. Jestliže míříte do Wallisu, můžete využít služeb autovlaku. Z Česka je to do nejvzdálenějších oblastí ve Švýcarsku kolem 1000 km.

Pro používání dálnic a víceproudých silnic je nutné mít pro vozidla nad 3,5 t zakoupenu dálniční známku, jejíž cena se pohybuje kolem 40 CHF za rok. Dálniční známky seženete na hraničních přechodech, poštách, čerpacích stanicích a u některých zahraničních autoklubů. Platí se rovněž při průjezdu některých hraničních tunelů, jako třeba Mont Blanc nebo Gran San Bernardo. 


Foto: Bern

Některé horské průsmyky bývají v zimě a na jaře uzavřeny. Na horských silnicích je nebezpečné používat vlečná vozidla s přívěsem. Ve Švýcarsku se musejí používat i sněhové řetězy, osobní automobily mohou mít na obecních silnicích dokonce pneumatiky s hroty. Rychlostní limit při jízdě s těmito pneumatikami je 80 km/h. Na dálnicích a státních silnicích je jejich použití zakázáno.

Nejvyšší povolená rychlost v obci je 50km/h, na silnicích 80km/h a na dálnicích 120km/h. Překročení rychlosti o více než 25 km/vás může přijít až na 5000 franků pokuty. Povinností je používání bezpečnostních pásů a svícení během celého roku i přes den. Švýcarsko je zemí, kde je povoleno řídit auto i po požití alkoholu. Množství alkoholu v krvi řidiče však nesmí přesáhnout 0,5 promile. Policisté mohou provést dechovou zkoušku, a pokud by byl tento limit překročen, mohl by řidič skončit v místním vězení nebo by byl vyhoštěn ze země. Během jízdy je zakázáno telefonovat z mobilního telefonu bez použití sady hands-free. Děti do dvanácti let musí sedět na speciální dětské sedačce nebo musí být na zadním sedadle připoutány bezpečnostními pásy.

Dopravní značení je shodné se značením v České republice. Problémem však může být parkování ve švýcarských městech, které je většinou všude zakázáno. Turistům jsou tak k dispozici centrální parkoviště nebo vyhrazené parkovací zóny. Za špatné parkování mohou policisté uložit pokutu od 40 do 120 CHF.

Ve Švýcarsku se nachází více než 500 kempů, z nichž většina je otevřena od května do září a asi 90 jich má celoroční provoz. Místní kempy jsou skvěle vybavené, poskytují poměrně slušný luxus za rozumnou cenu. V kempech je pravidelně kontrolována čistota, funkčnost toalet i sprch se studenou i teplou vodou. Některé z kempů nacházející se v nižších polohách nabízí dokonce i bazén.

Bez problémů zde lze odstavit i karavany. K tomu, abyste byli v kempu ubytováni, nepotřebujete žádné zvláštní dokumenty. Pokud však vlastníte mezinárodní kempinkovou kartu CCI, můžete na ni obdržet zajímavé slevy. Cena za ubytování na noc se pohybuje okolo 25 – 30 CHF pro dvě osoby se stanem a autem. Pokud máte zájem o ubytování v místní chatce nebo bungalovu, zaplatíte za noc kolem 6 až 8 CHF, děti do 15 let platí polovinu. Kromě této ceny se platí ještě také pobytová taxa, jejíž hodnota je závislá na regionu, ve kterém se nacházíte (většinou to dělá mezi 0,50 až 3,10 CHF na den).

Potěšující zprávou jistě je, že se ve Švýcarsku nekrade. Pokud si tedy necháte v noci kolo položené vedle stanu, ráno ho tam jistě zase najdete. Místní lidé si totiž nedovolí něco odcizit, proto pokud se něco takového přece jen stane, hledejte viníka vždy mezi zahraničními návštěvníky. Zámek na osobní majetek proto nikdy neuškodí. Pokud budete potřebovat nějakou radu nebo informace ohledně pobytu či okolí, nebojte se oslovit provozovatele kempů. Ti totiž aktivně spolupracují s dodavateli dalších služeb spojených s turistikou a cestovním ruchem, takže vám rádi poskytnout potřebnou pomoc.

Na většině míst je kempování mimo místa k tomu vyhrazená zakázáno, jinde je potřeba zase získat souhlas majitele pozemku. V případě, že byste si chtěli rozložit stan na veřejném prostranství, budete k tomu potřebovat souhlas policie. Když byste byli chyceni, jak kempujete například v národním parku nebo v lese, hrozí vám vysoká pokuta. Švýcaři jsou na dodržování těchto předpisů velmi důrazní a vše se pečlivě hlídá. Švýcarská příroda totiž patří k těm nejkrásnějším v Evropě, proto je důležité ji věnovat značnou pozornost. Oblíbené je kempování na březích jezer, řek nebo i vysoko v horských oblastech Alp. Informace o oficiálních švýcarských kempech najdete na stránkách Švýcarské kempinkové a karavaningové asociace (Swiss Camping and Caravaninng Association) – www.swisscamps.ch

Autor: Jana Přibylová

Článek byl zobrazen 31 936 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko