Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Švýcarsko - lokality a destinace

Švýcarsko je jedinečnou horskou zemí s velmi rozmanitou přírodní i kulturní nabídkou. Je to vnitrozemský stát ležící na jižním okraji střední Evropy. Hraničí s pěti státy – Německem, Francií, Itálií, Lichtenštejnskem a Rakouskem. Proslulé je Švýcarsko především překrásnou krajinou, vynikajícím sýrem a čokoládou, stabilními finančními ústavy, precizním hodinářským průmyslem a především skvělým dopravním systémem. Švýcarsko je země pohádkově zelených luk a pastvin, úchvatných alpských průsmyků, mohutných vodopádů, malebných vesniček, horských jezer a celoročně zasněžených vrcholů.

Turisty lákají nejen typické znaky Švýcarska, ale také pečlivý servis všech poskytovaných služeb. Veřejná doprava ve Švýcarsku patří k tomu nejlepšímu, co ve světě existuje. Rychlá, dokonale fungující a častá - taková jsou spojení i těch nejvzdálenějších míst. Vlaky, autobusy, lodě a systém městské dopravy vytváří hustou síť, která návštěvníky a místní dopraví, kamkoli si přejí.

Pouhý pohled z okna vlaku, autokaru nebo paluby kolesového parníku odhalí nesčetné přírodní krásy a nekonečnou rozmanitost Švýcarska. Specialitu představují panoramatické vlaky. Jezdí sice po běžných tratích, ale ty jsou vybrané s ohledem na atraktivitu krajiny, kterou projíždějí. Během několikakilometrové poutavé jízdy vlakem míjíte vysokohorské ledovce i středomořské palmové háje a zahrady. Jízda vlakem po jedné z mnoha legendárních vyhlídkových tras, z nichž k nejznámějším patří Bernina Express, Golden Pass Line, je skutečným vyvrcholením každé cesty do Švýcarska.

Nelze opomenout také lyžování, turistiku, horolezectví a ještě výtečné víno. Švýcarsko je protkané více jak 60 000 kilometry značených turistických tras od pohodových výletních tras až po vysokohorské stezky a horolezecké trasy. Ve Švýcarsku je také vybudována rozsáhlá síť cykloturistických tras a stezek. Ze sedla kola získáte jiný pohled na tuto překrásnou zemi a dostanete se do míst, kam vás auto nebo jiný dopravní prostředek nezaveze.

Mozaiku turistických atraktivit dotvářejí slavná jezera a ještě slavnější historická města na jejich březích, která jsou vítaným doplňkem v programu každého milovníka hor. Málokdo si však dokáže představit, že tato hornatá země hrála velmi důležitou roli v historickém vývoji Evropy. Švýcarská města přesvědčí svou velikostí a čekají na vaše objevení. Nikde neleží atrakce, kulturní nabídky, inovativní gastronomie, tajné tipy a intimní zákoutí tak blízko u sebe jako právě ve Švýcarsku.

Na seznamu UNESCO má Švýcarsko zapsáno 6 památek:
1. Staré město v Bernu (1983)
2. Klášterní areál St. Gallen (1983)
3. Benediktinský klášter St. Johann v Müstair (1983)
4. Hrady Castel Grande, Castello di Montebello a Castello di Sasso Corbaro v Bellinzoně (2000)
5. Aletšský ledovec (2001) – 87 km², 25 km dlouhý, pohybuje se rychlostí 10 až 200 m za rok; Aletšský les – jehličnatý – rarita ve výšce 2000 m n. m.
6. Monte San Giorgio (2003)

Švýcarská příroda je i přes vyspělou technickou civilizaci, poměrně husté osídlení a intenzivní turistický ruch stále ve velmi dobrém stavu. Proto je překvapivé, že se na území státu nachází jen jediný národní park – Švýcarský národní park, který leží v odlehlém koutě na východě země v kantonu Graubünden.

Budete-li cestovat po Švýcarsku, rozhodně byste si neměli nechat ujít několik zajímavých možností jako je například jízda Ledovcovým expresem, což je jedinečný železniční výlet úzkokolejkou po jižních svazích švýcarských Alp. Ujedete 300 km a na palubě strávíte 8 hodin. Jedinečné zážitky vám poskytne také návštěva pověstného Ženevského jezera nebo jeskyně v ledu, kde máte možnost projít se uvnitř ledovce na Jungfraujochu, u pramene Rhony či nad Zermattem. Švýcarsko se nazývá „vodní zámek Evropy“ – je zde 6 % evropských zásob sladké vody.

Kouzelné město u jezera na úpatí Alp – Luzern, který se nachází jen hodinu cesty z Basileje či Curychu láká především na památky, atmosféru, pohostinství a muzea. Nejen děti nadchne exkurze v čokoládovně Cailler v obci Broc. Nezapomenutelné velké přírodní divadlo, které najdete na Rýně, vám jistě přinese poznání Rýnského vodopádu na okraji Schaffhausenu.

Vzhledem k centrální poloze Švýcarska, je zde počasí ovlivňováno čtyřmi hlavními evropskými oblastmi – atlantickou, východním kontinentem, severní subpolární oblastí a středozemní jižní. V jednotlivých místech je tedy počasí velmi odlišné. Pokud se chystáte do Švýcarska s cílem poznávat města a zajímavé oblasti, které se nenachází moc vysoko v horách, je ideální je navštívit v době červen-září. Pokud chcete lyžovat, pojedete samozřejmě v zimě!

Samotní Švýcaři jsou považováni za nejkonzervativnější národ v Evropě. Některé věci zde fungují jinak než ve zbylé části kontinentu. I proto lze Švýcarsko zařadit mezi exotické destinace. Přitom Švýcarsko je pohostinnou zemí, což dokazují při nejrůznějších městských či vesnických slavnostech. Nejznámějším z nich je Fasnacht v Basileji, na který se sjíždějí každoročně davy turistů zvláštními vlaky.

Seznam zajímavých míst ve Švýcarsku:
• Bodamské jezero (Bodensee)
• Regiony Eiger, Mönch a Jungfrau
• Engadin
• Jura
• Luganské jezero (Lago di Lugano)
• Neuchatelské jezero
• Region Heidiland
• Švýcarský národní park
• Údolí sýru Gruyére
• Údolí Emmental
• Údolí řeky Rhone
• Vierwaldstättské jezero
• Walliské Alpy
• Ženevské jezero (Lac Léman)

Lyžařské středisko Andermatt

Lyžařské středisko Andermatt

V jižním výběžku centrálního Švýcarska se v nadmořské výšce od 1440 do 2963 metrů rozkládá horské středisko Andermatt. Leží v Urnských Alpách, na křižovatce cest vedoucích k průsmykům Furka, Oberalp a Svatý Gotthard. Andermatt je významný tím, že v něm zastavuje ledovcový panoramatický vlak Glacier Express.

celý článek

 

Solothurn bylo městem francouzských velvyslanců

Solothurn bylo městem francouzských velvyslanců

Solothurn nacházející se asi 40 km severně od Bernu je hlavním městem katolického kantonu stejného jména. V baště katolicismu sídlili přes 260 let francouzští velvyslanci ve Švýcarské konfederaci, a tak se na zdejší architektuře výrazně podepsala práce francouzských stavitelů.

celý článek

 

Brig – hraniční město mezi Švýcarskem a Itálií

Brig – hraniční město mezi Švýcarskem a Itálií

Město Brig sevřené masivem hor se nachází ve Švýcarsku v kantonu Wallis a tvoří přirozené centrum Horního Wallisu. V bezprostřední blízkosti města se rozprostírá největší ledovec Alp – Aletsch, který je jako světový přírodní unikát zapsán v seznamu UNESCO. Brig je také známý jako železniční hraniční město mezi Švýcarskem a Itálií.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko