Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lyžování ve Švýcarsku

Švýcarsko ležící ve středu Evropy je zemí hor a tudíž sportem číslo jedna zde je samozřejmě alpské lyžování. Švýcarské Alpy ukrývají takové horské velikány, jako je Matterhorn, Eiger nebo Jungfrau. Zdejší příroda je opravdu okouzlující a hory nespoutané. Lyžování ve Švýcarsku tak slibuje spoustu nezapomenutelných adrenalinových zážitků.

Švýcarská lyžařská střediska jsou situována ve vysoké nadmořské výšce a jsou velice různorodá. Každé svým návštěvníkům nabízí něco extra, něco, čím se snaží od ostatních horských center odlišit, proto je nelze měřit jedním metrem. Pro všechny je však charakteristické dodržování tradic, jsou citlivě zasazena do alpského venkovského prostředí a je v nich patrná rovnováha mezi přírodou a potřebami turistického průmyslu. Navíc žádné ze švýcarských zimních středisek není primárně zaměřeno na masovou turistiku. Také díky tomu se může Švýcarsko pochlubit tak okouzlující přírodou, která odolává vyspělé civilizaci, poměrně hustému osídlení a intenzivnímu turistickému ruchu.

Řada švýcarských areálů nabízí lyžování v nadmořských výškách nad 3000 metrů, což návštěvníkům umožňuje dlouhé sjezdy po upravovaných sjezdovkách i ve volném terénu. Světově uznávanou značkou pro luxusní zimní dovolenou jsou areály Davos a Svatý Mořic (St. Moritz) nacházející se v kantonu Graubünden. Snowboardisté si nemohou vynachválit další graubündenská střediska jako například Alpenarena Flims Laax Falera, kde se nachází několik snowparků s nejrůznějšími atrakcemi a překážkami. Milovníci freeridového lyžování mimo sjezdovky budou zase potěšeni třeba v Les Diablerets, Verbieru, méně známém Lötschentalu, nebo Zinalu ležícím ve Val d´Anniviers.

Nejznámější švýcarskou lyžařskou oblastí je Les 4 Vallées, což v překladu znamená Čtyři údolí. Rozkládá se na svazích Walliských Alp a zahrnuje pod sebe známá střediska Veysonnaz, Nendaz, La Tzoumaz, Thyon, Siviez, Mayens-de-Riddes, Verbier a Bruson. Ta jsou mezi sebou propojena sítí lanovek a sjezdovek. Dominantním krajinným prvkem je hora Mont Fort tyčící se do výšky 3328 metrů. V žádné jiné oblasti Švýcarska nenajdete tak velkou koncentraci čtyřtisícových vrcholů, jako právě zde. Mimo jiné se v této oblasti nachází největší evropský ledovec Aletsch Gletscher, který byl společně se svým okolím prohlášen za přírodní památku UNESCO.

Zimní sezóna začíná zpravidla na počátku prosince a trvá až do konce března nebo poloviny dubna. V některých střediscích situovaných v nadmořské výšce nad 3000 metrů si mohou milovníci lyží užívat jak v zimě, tak i v létě. Jelikož je součástí lyžařského areálu ledovec, sníh zde leží po celý rok. Za nejlepší areál pro letní lyžování je považován Zermatt na Malém Matterhornu (Kleines Matterhorn). Lyžuje se zde do výšky až 3820 metrů nad mořem a sjezdovky zde mají úctyhodné převýšení 999 metrů. Z Malého Matterhornu vede až do italského Valtournenche lyžařská trať, která je s délkou 22 km jednou z nejdelších tratí v Evropě.

Švýcaři jsou ve všem, co dělají velmi pečliví, proto jsou jejich sjezdovky vždy dokonale upravené. Nejvíce potřebné je udržování těch obzvláště obtížných sjezdovek. Samozřejmě nevynechávají ani běžecké stopy, kterých je ve Švýcarských horách více než dostatek. Horská střediska neustále budují kilometry nových stop, z nichž řada má dokonce umělé osvětlení. Některá alpská střediska jako třeba Les Mosses v kantonu Vaud se primárně zaměřila právě na běžkaře. Kdo nepatří mezi lyžařské nadšence, může si vybrat ze spousty dalších možností zimní zábavy, jako je například sáňkování, bruslení, curling, jízda se psím nebo koňským spřežením atd. Po náročném dni je možné se zregenerovat v termálních lázních, hladové žaludky pak potěšit v útulných horských chatách nebo restauracích. V nich se nabízí ochutnávka místních specialit, jako je sýrové fondue, raclette či posezení u sklenky výborného vína.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko