Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Basilej - kulturní srdce Evropy

Basilej, druhé největší město Švýcarska, leží v jeho severozápadní části, nedaleko hranic s Německem a Francií. Právě strategická poloha napomohla značnému obchodnímu rozvoji, díky kterému se město stalo významným hospodářským i kulturním centrem.

Nepřehlédnutelným středobodem města je katedrála Balser Münster, postavená v románsko-gotickém stylu. Byla vysvěcena v roce 1019, avšak než dosáhla své dnešní podoby, trvalo ještě dlouhých pět set let. Uvnitř naleznete mramorovou hrobku Erasma Rotterdamského, který tu byl v roce 1536 pochován.

Centrálním náměstím Basileje je Marktplatz, kde se pravidelně každou neděli konají zeleninové a květinové trhy. Náměstí dominuje nádherná stará radnice Balser Rathaus ze 16. století, dnešní sídlo vlády celého kantonu.

Jednou z nejoblíbenějších atrakcí města však zůstává Tingueliho fontána, stojící v místech, kde dříve bývalo městské divadlo. Rozsáhlý bazén ozdobí řada pohyblivých soch, vytvořených Jeanem Tinguelim v roce 1977. Pokud vás toto zcela originální dílo zaujalo, můžete navštívit nedaleké muzeum, které je věnováno životu a tvorbě umělce, jež uměl probudit železné sochy k životu.

Za symbol města je považována vstupní brána Spalentor, která je spolu s dalšími dvěma branami (St. Johanns-Tor a St. Albantor) pozůstatkem z dob, kdy byla Basilej obehnána ochrannou zdí. Její fasádu zdobí tři postavy, představující Madonnu v doprovodu dvou proroků. Jen kousek odtud se rozkládá univerzitní botanická zahrada.

Vedle historického centra stojí za shlédnutí i některé příklady soudobé architektury. 105 metrů vysoká Messeturm je nejvyšší obydlenou stavbou ve Švýcarsku a stala se novým symbolem moderního města.

Basilej tvoří kulturní centrum Švýcarska. Nachází se zde na tři desítky muzeí, řada divadel a každý rok se tu koná přes tisíc koncertů. Nejdůležitější kulturní událostí v roce však zůstává známý basilejský karneval - Basler Fasnacht. Začíná vždy v pondělí, následující po popelavé středě, a trvá přesně 72 hodin. Během té doby se město promění k nepoznání, nechybí tanec, hudba, veselí ani spousta chutného pití a jídla. Náměstí i hlavní třídy historického centra se zaplní početnými průvody masek a přihlížejících.

Zbyde-li vám trochu času, udělejte si výlet k nedalekým pozůstatkům bývalého římského osídlení Augusta Raurica, kde si můžete prohlédnout zrestaurované zbytky amfiteátru a několika chrámů. Toto místo leží necelých patnáct kilometrů od Basileje.

Do Basileje se nejlépe dostanete letecky. V lednu letošního roku zahájila společnost SWISS přímé linky z Prahy. Z mezinárodního letiště je zajištěna doprava do centra města linkovými autobusy a cesta trvá necelých 20 minut.

Článek byl zobrazen 9 027 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko