Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chur - nejstarší švýcarské město, odkud pochází autor Vetřelce

V Alpami obklopeném Churu panuje zvláštní atmosféra. Místní si libují, jak příjemné klima spojené se sluníčkem k jejich životu patří. Od jara do podzimu jsou proto zahrádky místních restaurací, cukráren a kaváren plné lidí.

Ačkoliv jste uprostřed hor, v Churu fouká příjemný teplý vánek a prší tady jen málokdy. Když je jinde v Alpách zima, v Churu je pěkné počasí. Město na soutoku řeky Plessur a Rýna samo sebe díky speciálnímu klimatu nazývá “malým suchým rájem“. Pohoda panuje i v parcích ve městě. U laviček tu mají malé knihovny, jsou to vlastně plechové krabice plné knížek. “Možná vás to překvapí, ale knihy se neztrácejí,“ říká průvodce Benno Räth. Když vás zdejší příjemné počasí zabrzdí v některém z parků, sednete si na lavičku, sáhnete po knížce a čas může pomalu plynout. Nezapomeňte však navštívit starou část města. Chur je nejstarším švýcarským městem a zdobí jej domy nejčastěji z 16. až 18. století. Chur v historii těžil ze své polohy. Stojí na místě, kudy procházely konvoje se zbožím mířící přes alpské průsmyky. První zmínky o osídlení jsou staré okolo 11 až 13 tisíc let.

Město bez aut. Zanedlouho se toto hlavní město kantonu Graubünden stane největší švýcarskou zónou bez aut. Staré město spojuje s nádražím asi půl kilometru dlouhá ulice, ze které zmizí doprava. Mezi nádražími a kavárničkami v centru se tak bude možné volně procházet, děti budou pobíhat a Chur ještě vylepší svou příjemnou atmosféru. Nádraží zaujme milovníky architektury. Dole jezdí vlaky, druhé patro však patří autobusům. Nad žlutými poštovními busy se klene velká oblouková střecha. Kousek od centra Churu je také stanice lanovky, která vyváží turisty i místní nad město. Chur leží 600 metrů nad mořem, ale díky kabince mířící na vrchol Brambrüesch se najednou ocitnete o tisíc metrů výše.

Sjet dolů pak můžete třeba na vypůjčené koloběžce nebo na speciální tříkolce. Cestou se však občas musíte zastavit a “domluvit se“ s krávami, aby vás pustily dále. Cesta totiž vede napříč pastvinami.

Po výletě se hodí vyzkoušet místní kulinářské speciality. V řeznictví nabízejí salám z jelena, v cukrárně si můžete dát hruškový chléb nebo tradiční ořechový koláč. V restauraci narazíte i na speciální alpské sushi - namísto ryb a rýže dostanete závitek s kroupami, sýrem a sušeným masem. Na první pohled ale rozdíl nepoznáte. Za ochutnání rozhodně stojí místní specialita Röteli. Červený likér z třešní je tradičním pitím kantonu Graubünden. Po obědě si objednejte půllitr piva Calanda. Jedno z nejznámějších švýcarských piv se vyrábí právě v Churu. Jméno piva pochází od stejnojmenného alpského vrcholu nad městem.

Milovníky filmu však patrně přiláká Gigers Bar. Nese jméno a náměty autora postavy ze slavného filmu Vetřelec. Hans Rudolf Giger se narodil právě v Churu.

- PR článek -

Článek byl zobrazen 9 313 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko