Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slavnosti a festivaly ve Švýcarsku

Švýcaři jsou velcí patrioti a dodnes se snaží udržovat švýcarské tradiční zvyky a slavnosti. Možná nevíte, že Švýcaři rádi slaví, a to jak se svými blízkými, tak i s turisty. Z generaci na generaci se tu předávají folklórní kroje a nástroje včetně těch hudebních. Pestrost místních festivalů a slavností souvisí i s různorodostí místních obyvatel.

Foto: Švýcarsko - slavnost převládá němčina, v jiném francoužština a v několika italština a někde je možné zaslechnout i retorománštinu. A převaha katolíků nebo protestantů v jednotlivých švýcarských kantonech ovlivňuje také způsob ztvárnění tradičních svátků, oslav včetně náboženských procesí. A ke každé slavnosti patří i tradiční zábava a pokrmy a místní víno, pivo nebo pálenky....

Švýcarsko - i zde se dá v některých vesnicích narazit na průvody masek
Foto: Švýcarsko - i zde se dá v některých vesnicích narazit na průvody masek

Nejvíce švýcarských folklórních slavností ne náhodou souvisí s pastevci, kravami a sýry. Velká část Švýcarska je pokrytá horskými vrcholy a horskými loukami, kde se pasou odolné a spokojené švýcarské krávy s obrovskými zdobenými zvonci na krku. Švýcarské krávy stále jako po staletí odcházejí na léto do hor, kde v horských salaších pastevci z bohatého letního mléka vyrábějí obrovské krásně žluté sýry, které mohou vážit 35 -70 kg. Mezi nejznámější švýcarké sýry samozřejmě patří Gruyéres a Ementál. No a na začátku podzimu se se slávou vraceji zpět do vesnic bohatě ozdobené květinami a na podzim se v rámci oslav sklizně konají i slavnosti sýrů.

Švýcarsko - ochutnávka vín
Foto: Švýcarsko - ochutnávka vín

Součástí pasteveckých folklórních slavností jsou i tradiční sporty jako hod kamenem, zápas se spodky nebo souboje bojových černých krav. K dalším atrakcím na těchto slavnostech patří házení švýcarskými vlajkami nebo hraní na tradiční dlouhý alpský roh, který dříve sloužil ke svolávání stáda a ke komunikaci mezi pastevci, dnes se vyrábí jen v Kriens u Luzernu. Působivé jsou i průvody švýcarských siláků v selských kostýmech s vyhrnutými rukávy a obrovskými kravskými zvonci, kterými se mlátí o stehna a vyhazují je do vzduchu.

Švýcarsko - slavnost
Foto: Švýcarsko - slavnost

Jednu takovou pasteveckou slavnost můžete zažít i při zájezdu GEOPSu Ochutnávka Švýcarska v údolí Bagnes, kde součástí oslav je jak trh s obrovským množstvím horských sýrů, tak průvod v kostýmech s přehlídkou a soutěží nazdobených bojových černých krav, a to na pozadí krásné horské scenérie v malebném vesničce uprostřed horských luk. Nechybí ani živé hudební vystoupení a samozřejmě se pojídají švýcarské sýry a zapíjejí se švýcarským vínem.

Švýcarsko - slavnost
Foto: Švýcarsko - slavnost

Oblíbené jsou i švýcarské vinařské festivaly většinou v době po vinobraní jako součást oslav sklizně. Kdo ještě neslyšel o švýcarském vínu, tak možná ve Švýcarsku strávil jen chvilku a švýcarské víno se do zahraničí nevyváží. Důvodů je několik, zaprvé produkce není velká, ale hlavně Švýcaři jsou takoví patrioti, že si své víno nejraději vypijí sami nebo s ním hostí turisty, kteří si ho mohou vychutnat jak při lyžařských zájezdech v krásných horských chalupách nebo moderních hotelech, tak i na slunných terasách v létě... většinou v doprovodu sýrových specialit jako raclette nebo fondue nebo talíře švýcarských sušených uzenin. Ale ve Švýcarsku první vinné keře vysadili už Římané v okoli řeky Rhôny v dnešních kantonu Wallis (Valais) a dodnes tento kanton vyprodukuje 40% švýcarské produkce vína. I Švýcaři při vinných slavnostech rádi popijejí ve vinných sklípcích nebo před nimi s hudebním doprovodem.

Švýcarsko - typické horské Alphorny
Foto: Švýcarsko - typické horské Alphorny

I masopust má ve Švýcarsku své místo, jen názvy masopustních příšer se liší. V kantonu Wallis jsou to tzv. Empaillés, obří příšery oblečené do hábitů z pytloviny vycpaných senem, asi nejznámější masopustní průvod ve Wallisu se koná v městečku Evoléne. V Lötschentalu se jim říká Tschäggättä a nosí na sobě ovčí nebo vlčí kožešinu upevněnou širokým koženým pásem s kravským zvonem (trichla), na nohou kožešiny nebo pytle a na rukou pak rukavice ze zbytků vln. Součástí kostýmu Tschäggättä je i tradiční ohromná barevná maska z borovicového dřeva nebo ze zvířecí kostry a vzadu houně z ovčí vlny.

Švýcarsko - Wallis - i zde najdete slavnosti shánění stád
Foto: Švýcarsko - Wallis - i zde najdete slavnosti shánění stád

Výběr zájezdů do Švýcarska naleznete na stránkách CK GEOPS

Autor článku Ing. Alena Frčková, průvodce CK GEOPS

- PR článek -

Článek byl zobrazen 3 708 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko