Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

St. Gallen je šarmantní středověké město

Středověké město St. Galen vystavěné kolem majestátní katedrály a kláštera se nachází ve Východním Švýcarsku poblíž Bodamského jezera. Město je položeno mezi rozeklanými horami Appenzellu a rovinatou krajinou Bodamského jezera. Šarmantní městečko působí příjemně a nabízí řadu neobvyklých překvapení.

Ve středověku bylo město pokládáno za významné centrum kultury a vzdělání v rámci celé Evropy. V současnosti je St. Gallen univerzitním městem se speciálním zaměřením na ekonomické vědy, které se vyznačuje především okouzlujícími starobylými částmi města, kam smí jen pěší a ve kterých je zakázána veškerá doprava. Funguje zde řada kulturních spolků a v létě láká turisty další zdejší atrakce – otevřený secesní bazén.

Název města St. Gallen napovídá, že jeho vznik je spojován s osudem svatého Havla. Založení města a jeho jméno je přisuzováno irskému misionářskému mnichovi Gallovi, který si v těchto místech zřídil poustevnu už v roce 612. Na místě, kde se modlil a sepisoval svá duchovní díla, vzniklo později benediktinské opatství, které v té době patřilo k nejvýznamnějším na sever od Říma. Benediktinský klášter St. Gallen zde působil už od roku 747 a jeho zásluhou získala místní knihovna většinu svého unikátního bohatství. Už v roce 830 založil opat Gozbert klášterní knihovnu, která dala základ dnešní knihovně.

St. Gallen

Nejvýznamnější památkou města je tedy barokní katedrála s knihovnou místního opatství nesmírné historické hodnoty. Klášterní knihovna je právem označována za jeden z nejskvostnějších světských rokokových interiérů v Evropě. Strop dvoupatrové knihovny zdobí zlacené dřevořezby a složité fresky. Je v ní možné nalézt na 140 tisíc dokumentů, z nichž velká část byla psána ručně. Nejstarší listiny jsou datovány více než tisíc let do minulosti. Knihovna uchovává irské manuskripty, spisy v řečtině v deskách ze slonoviny z období kolem roku 900 a také první pokusy o notový záznam. Nachází se tu také rukopis Písně o Nibelunzích ze 13. století a řada děl středověké poezie a překladů latinských textů do němčiny.

Areál celého opatství byl v roce 1983 prohlášen za součást světového dědictví UNESCO. Klášterní komplex tvoří dominantu historického centra města. Nejstarší částí areálu je románská krypta, kde jsou uloženy ostatky opatů benediktinského opatství. Její interiéry vyzdobili přední umělci celé Evropy. Barokní chórové lavice včetně dvou vyřezávaných trůnů a šestnácti barokních zpovědnic jsou dílem Franze Josepha Feuchtmayera. Autorem nástropních fresek byl Josef Wannenmacher a obraz Nanebevzetí Panny Marie na hlavním oltáři vytvořil v roce 1645 Francesco Romanelli.

St. Gallen

V bezprostřední blízkosti kláštera stojí novogotický kostel sv. Vavřince. Základy kostela, který původně tvořil součást kláštera, pochází z 9. století. Současnu podobu získal objekt až při rozsáhlé přestavbě v roce 1845.

Starou část historického jádra města tvoří celá řada měšťanských a cechovním domů s bohatě zdobenými arkýři, pestře malovanými fasádami a tepanými závěsnými štíty s domovními znameními. Takto bohatí měšťané v té době prezentovali a vystavovali na odiv své bohatství. Staré město oplývá řadou podobných domů, které se dají napočítat kolem stovky.

Význam zdejšího opatství v minulosti postupně upadal, jelikož ve městě začal převažovat vliv obchodníků a posléze i výroba sukna, která učinila ze St. Gallenu světové středisko textilního průmyslu. Na všech místních loukách se bělilo sukno a město díky exportu vzkvétalo a bohatlo.

Hlavním artiklem se staly ruční výšivky, které se zde vyrábějí dodnes. Nyní se zde vyrábí ty nejluxusnější látky a krajky, z kterých šijí i přední domy Haute Couture. Místní krajkáři skutečně mají být na co pyšní. Krajky ze St. Gallenu se neobjevují na módních molech v Paříži, Londýně i v zámoří jen tak bezdůvodně. Někdejší slávu a umění místních mistrů připomíná Muzeum textilu. Hlavním lákadlem zdejší expozice je více než 30 tisíc exemplářů historické krajky a výšivky až ze 14. století.

Nedaleko od Textilního muzea se nachází bývalé depo lokomotiv, které bylo proměněno ve výstavní centrum. Muzeum prezentuje obrazy, fotografie a multimediální pořady, které vytvořila avantgardní skupina umělců v 90. letech 20. století. Milovníci historie a umění jistě ocení galerii New Art, která se nepovažuje za muzeum – pouze za cestu pro prezentaci současného regionálního i mezinárodního umění. Ve městě St. Gallen se nachází také Historické a Umělecké muzeum, nechybí zde ani zoologická a botanická zahrada.

St. Gallen

Výhodná poloha města na hranicích čtyř zemí – Švýcarsko, Německo, Rakousko a Lichtenštejnsko, ho předurčuje jako vynikající výchozí bod pro řadu okolních atrakcí. Velmi dobře dosažitelný po cyklistické stezce je ráj in-line bruslařů kolem jezera Constance. Pokud turisty zajímá architektura, mohou se vypravit na trasu Bridge Trail, která vede celkem přes 18 mostů, v jejímž průběhu je možné se dovědět mnohé o jejich konstrukci i designu.

Osladit si život pak mohou výletníci v SchoggiLandu – továrně na čokoládu ve Flawil. Továrna Maestrani jí vyrobí na 4 tisíce tun. Je to jediná čokoládovna v zemi, kde mohou návštěvníci na vlastní oči vidět, jak se vaří hnědé zlato. V místním muzeu SchoggiLand se zájemci dozvědí vše o historii čokolády a z galerie při jejím vydatném ochutnávání mohou nahlížet přímo do tajemství současné moderní výroby.

-ar-

Článek byl zobrazen 17 708 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko