Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Švýcarské kantony

Obyvatelstvo Švýcarska je politicky, kulturně a sociálně rozdělena do kantonů. Švýcarskou konfederaci či krátce Švýcarsko tvoří jeho 26 autonomních členských států - kantonů. Počítání švýcarských kantonů je trochu specifické. Zpravidla bývá uváděno 26 kantonů, někdy však 23.

Přesnější údaje hovoří o 26 kantonech a polokantonech a historicky o 23 stavech. Kantony jsou původní státy, které v roce 1848 vytvořily jeden spolkový stát, kterému přenechaly část své suverenity.  Švýcarsko je podle ústavy z roku 1848 spolkovým státem – konfederací složenou z 23 samosprávných kantonů, přesněji z 20 kantonů a 6 polokantonů.

V roce 1978 byl vyhlášen další kanton Jura z katolické části kantonu Bern. Po založení tohoto posledního kantonu, který vznikl oddělením několika francouzsky mluvících okrsků od bernského kantonu, je Švýcarsko tvořeno 23 kantony. Tři z nich Basel, Appenzell a Walden jsou rozděleny ještě na tzv. polokantony.


Foto: Bern

Velikost kantonálních parlamentů se pohybuje v závislosti na počtu obyvatel kantonu. Každý kanton má svou vlastní ústavu a soudy, policii, jednokomorový parlament, vládu a taky vlajku. Kantonální parlamenty vydávají zákony, které musejí být v souladu s federálními. Jedna z forem přímé demokracie, což je společné hlasování shromážděných občanů, je tradičně uplatňována ve dvou nejmenších kantonech Appenzell-Innerrhoden a Glarus. V ostatní kantonech rozhoduje obyvatelstvo o záležitostech svého kantonu hlasováním u volebních uren.

Ve Švýcarsku existuje 26 kantonálních parlamentů a 26 kantonálních vlád. Problémy, které vzniknou mezi federální vládou a kantony se řeší u federálního soudu v Lausanne. Nejnižší formou vlády ve Švýcarsku jsou místní úřady, kterých je 3071. Kantony nemohou z konfederace vystoupit. Ve vnějších záležitostech je zastupuje ústřední administrativa v Bernu, která vedle zahraniční politiky řeší také záležitosti obrany, měny a cel, hospodářství, dopravy, spojů a energetiky.

Kantony se dále člení na obce, kterých bylo koncem roku 2001 ve Švýcarsku, necelých tři tisíce. Obec je v duchu přímé demokracie základním pilířem švýcarského politického systému. Například švýcarské občanství získá cizinec právě od obce, v níž o něj zažádá, teprve poté se stává občanem příslušného kantonu a celého Švýcarska.

Švýcarská ústava oficiálně uznává tři úřední jazyky – němčinu, francouzštinu a italštinu V roce 1938 k nim přibyla rétorománština. Tímto jazykem se hovoří v malé části kratonu Graubünden. Tři kantony – Bern, Fribourg a Wallis jsou rozdělené jazykovou hranicí na část německou a francouzskou. Italsky mluví asi 6,5 procenta švýcarského obyvatelstva žijícího převážně v kantonu Ticino.

-ar-

Předchozí články ze Švýcarska:
Autem do Švýcarska
Svatý Mořic - švýcarský klenot zimních sportů
Basilej - kulturní srdce Evropy

Článek byl zobrazen 18 297 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko