Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Aarau má starobylý ráz

Aarau na řece Aare ve Švýcarsku je první historické hlavní město Helvétské republiky. Město má středovou polohu mezi městy Basilejí, Bernem, Curychem a Lucernem. Turistickou atrakcí číslo jedna je zdejší celosvětový festival v jódlování, který se zde pořádá jednou za tři roky. Aarau byl místem středoškolských studií slavného matematika Alberta Einsteina.

Helvétská republika vznikla v době, kdy převážnou část krajiny obsadila Napoleonova armáda, takže záhy po skončení napoleonských válek opět zanikla. Rázem se stalo z metropole celého státu pouze hlavní město jednoho ze švýcarských kantonů – Aargau.


Autor: Martin Bingisser

Zajímavostí města Aarau je Einsteinova slohová práce o jeho plánech do budoucnosti, která se zde zachovala z dob jeho studia na střední škole. V práci se rozepisoval o svém přání studovat Polytechniku v Curychu, kde by se zabýval matematikou a fyzikou, aby pak mohl tyto disciplíny vyučovat.

Aarau bylo v minulosti sídlem mocných Habsburků. Na půli cesty mezi Aarau a Badenem leží dosud ruiny habsburského hradu, z jejichž dosud zachované věže se nabízí nádherný výhled do okolí.

Od řeky Aarau stoupá v kruhovitých terasách historické centrum. Velká většina důležitých městských domů má původ a byla postavena v době největší ekonomické a politické prosperity města v období od 17. do 19. století. Městu však vévodí hrad Schlösli, který je mnohem starší. Jeho základy byly položeny už v 11. století. Hrad byl v polovině minulého století obnoven a nyní je sídlem městského muzea. Budova aarauské radnice z bílého kamene s románskou věžičkou má svůj původ ve 14. století. Dnešní tvář však získala přestavbou v roce 1515.

K dalším významným historickým pamětihodnostem města patří Horní věž a městský kostel. Věž pochází z počátku 13. století, ale vyšší patra vznikla až v 16. století. Kostel byl založen a stavěn v letech 1471 až 1477. O svou bohatou vnitřní výzdobu včetně 12 oltářů přišel kostel v roce 1528, kdy připadl reformované církvi.

Další zajímavou stavbou vysoké historické hodnoty je letní vila v hradní zahradě Haus zum Schlossgarten, která se stala v roce 1798 sídlem vlády Helvétské republiky. Stavba má svůj původ v roce 1777 a o 15 let později byla přestavěna na honosné zahradní sídlo. Ulice Graben ukrývá další zajímavou barokní vilu, jež si nechala postavit místní rodina Freyových, v níž v současnosti sídlí městská knihovna. V roce 1887 vstoupili bratři Robert a May Freyovi do historie coby zakladatelé firmy Chocolat Frey, která právem patří k nejznámějším výrobcům čokolády na světě. Pozoruhodnou ukázkou klasické architektury 20. let 20. století je bílá stavba přírodovědeckého muzea Naturama, které patří k nejmodernějším ve Švýcarsku.

Z historického centra Aarau vede nenáročná pětihodinová túra pro celou rodinu, která se táhne a vede podél řeky Aare. Vine se mimo jiné přes kouzelné chráněné břehové oblasti a podél nově vytvořeného bočního ramene Aare u Rupperswillu. Krajina kolem řeky ukazuje romantickou i přírodní stránku tiché pobřežní cesty, která kontrastuje s prastarými městečky. A k tomu všemu vládnou mocné hrady a zámky. Cesta Aareweg je na pětihodinovém úseku mezi Aarau a Schinznach Bad prošpikovaná přírodními i historickými zajímavostmi. V cíli čekají výletníky zábavní bazény a termální lázně Schinznach.

-ar-

Předchozí články ze Švýcarska:
Kosmopolitní Ženeva
Curych je kosmopolitní město kontrastů
Švýcarské kantony
Autem do Švýcarska
Svatý Mořic - švýcarský klenot zimních sportů

Článek byl zobrazen 9 268 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko