Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Baden bylo lázeňské místo Aqua Helveticae

Městečko Baden činí významným dlouhá tradice místních termálních lázní údajně s nejvyšší koncentrací minerálů v celém Švýcarsku. Už ve starověku byl historický Baden lázeňským místem známý pod jménem Aquae Helveticae. Místní sirné prameny vyvěrají z hloubky tří tisíc metrů a na povrchu dosahují teploty 47 stupňů Celsia.

Švýcarské lázně všeobecně a Baden obzvlášť patří k místům, kde mohou cestovatelé něco udělat pro zdraví a krásu těla, jsou taky místem procedur vedoucích ke snižování nadváhy. Specializují se zejména na různé terapie a pomáhají lidem trpícím nejrůznějšími chorobami. K tomu slouží zdejších 19 minerálních a sirných pramenů.

Badenské prameny mají příznivé účinky zejména na léčení revmatických onemocnění, poruch metabolismu, nemocí dýchacího ústrojí i srdečních chorob. Místní příjemnou atmosféru využívali k odpočinku i takoví velikáni jako Goethe, Dürrenmatt nebo Nietzsche.

Baden

Baden je dnes stejně moderním jako většina jiných švýcarských měst. Největším lákadlem ve městě však stále zůstávají termální koupele. Koupat se zde dnes můžete především ve veřejných termálních bazénech. Největší bazén se nachází na náměstí Kurplatz. Lázeňská oblast – Kurgebiet je situována v severní části města na břehu řeky Limmat.

Baden je nejen lázeňské město, ale také místo s řadou historických pamětihodností. Za návštěvu rozhodně stojí soukromá vila příznivce umění a zakladatele světoznámé elektrotechnické firmy ABB Sidney Browna – Villa Langmatt Muzeum, kde se ukrývá jedna z nejznamenitějších švýcarských sbírek impresionistického umění. Ve vile Langmatt, kterou navrhl počátkem 20. století architekt Karl Moser, jsou k vidění vynikající díla světových impresionistů Moneta, Renoira, van Gogha, Gaugina či Cézanna.

Jak lázeňskou čtvrť, tak muzeum najdou návštěvníci severně od historického centra města. Tomu vévodí především farní kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1420. Milovníky sakrálního stavitelství určitě zaujme nezvykle bohatě zdobený interiér tohoto kostela.

Většina historických budov města se nachází v nejbližším okolí kostela. Severněji stojí vysoká, čtyřboká věž (Stadtturm) z 15. století, která původně chránila vstup do města a západním směrem uvidíte starý hrad (Ruine Stein). Jen pár kroků od městské věže stojí radnice, která je zajímavá především svým sněmovním sálem z roku 1497. Vitrážová okna jsou totiž vytvořena z vlajek švýcarských kantonů a celý sál je bohatě vykládán vzácným dřevem.

Hrad pochází z 11. století, v pozdějších letech byl Habsburky přestavěn na zbrojnici a pevnost. Po několik staletí byl hrad svědkem zasedání původního švýcarského parlamentu. Celý objekt byl však v roce 17121 zničen protestantskými vojsky v bitvě s přívrženci katolických kantonů.

Při vyjížďce do okolí stojí zato uspořádat výlet na hrad Lenzburg sloužící jako historické muzeum kantonu Aargau, Wettingenské opatství, nejzachovalejší švýcarské cisterciácké opatství, a muzeum Vindonissa, které prezentuje nálezy ze stejnojmenné římské pevnosti.

Necelých 10 km severně od Badenu se nacházejí vesnice Lengnau a Endingen, kde po několik století žila výhradně židovská populace. Židovská komunita v roce 1874 vesnice opustila, protože převážná část obyvatel se vrátila zpět do Basileje, z níž byli vypuzeni v polovině 14. století, nebo odcestovala do Ameriky. Dodnes jsou ve vesnicích zachovalé synagogy a hřbitov.

-ar-

Další články ze Švýcarska:
Schaffhausen - historické město na Rýnu
Sion byl a je sídlem biskupství
Chateau de Chillon je nejznámější hrad Švýcarska
Chur - nejstarší švýcarské město, odkud pochází autor Vetřelce
Martigny – historické město u řeky Rhôny

Článek byl zobrazen 26 357 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko