Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Brig – hraniční město mezi Švýcarskem a Itálií

Město Brig sevřené masivem hor se nachází ve Švýcarsku v kantonu Wallis a tvoří přirozené centrum Horního Wallisu. V bezprostřední blízkosti města se rozprostírá největší ledovec Alp – Aletsch, který je jako světový přírodní unikát zapsán v seznamu UNESCO. Brig je také známý jako železniční hraniční město mezi Švýcarskem a Itálií.

V minulosti byl Brig významnou křižovatkou někdejších obchodních stezek. Na severovýchod vede cesta k průsmyku Furka a k Lötschbergskému tunelu, na jihovýchod pak dříve směřovali kupci před Simplonský průsmyk do italské Domodossoly.

Název Brig je odvozen od mostu před řeku, který je v historických zdrojích zmiňován poprvé v roce 1215. Toto místo však bylo obydleno už v době bronzové, osada vznikla až v 7. století př. n. l. a o pár století později ji rozšířili Římané.

V 17. století dopomohla obchodní cesta přes Simplon ke značnému bohatství walliskému rodákovi Kasparu Jodokovi von Stockalper, jehož rod měl stezku pod kontrolou. Na důkaz své prosperity tu nechal v letech 1658 – 1678 vybudovat renesančně-barokní zámeček. Jeho dominantou jsou tři vysoké zvonice zakončené baňatými střechami. Zdejší starousedlíci jim dnes neřeknou jinak než Kašpar, Melichar a Baltazar. Zámeček má však oficiální název Stockalperův zámek. V prostoru mezi věžemi se rozkládá uzavřené arkádové náměstí ve tvaru čtverce. Stojí zde i kaple zasvěcená Třem králům. Interiér kaple ukrývá vzácný stříbrný oltář a další prostory jsou věnovány expozicím, které představují život zámeckého pána. Návštěvnické veřejnosti jsou přístupné kromě interiérů také zámecké zahrady s výhledem na opevnění starého města a klášter s jezuitským kostelem.

Brig - Stockalperův zámek
Foto: Stockalperův zámek

Zámek je spolu s blízkým jezuitským kostelem, který je součástí kláštera sv. Uršuly, hlavním turistickým lákadlem města Brig. V areálu kláštera se nachází i středověká obytná věž z 16. století. Kromě jezuitského kostela pocházejícího z 30. let 18. století zde najdou příznivci sakrální architektury ještě další dva kostely a tři kaple.

Ve městě je prokazatelně nejstarším domem rezidence Cathreinhaus z roku 1263. Do dnešní podoby byl dům přestavěn ve 30. letech 16. století. Ze 13. století pocházejí také základy domu Brutschehaus, který prošel v 16. stol. a posléze na konci 18. století důkladnou renovací. Z původního středověkého opevnění, jehož základy byly položeny ve 14. století se dodnes dochovaly pouze fragmenty.

Brig je v současnosti především strategicky výhodným výchozím bodem pro cesty výše do hor, a to v letním i zimním období. Nikde jinde v Alpách se totiž nevyskytuje tolik čtyřtisícovek jako v blízkém údolí Mattertal, které se táhne až na jih k Zermattu a Matterhornu. Město je také proslulé tím, že jím projíždí známý panoramatický vlak Glacier Express – ledový expres. Staví u společného nádraží, kde se stýká několik tratí.

Glacier express je údajně nejpomalejším vlakovým expresem na světě. Pozoruhodná a dobrodružná cesta v něm trvá 7 a půl hodiny a vede přes 291 mostů, skrz 91 tunelů a přes průsmyk Oberalpass (2 033 m n. m.). Během jízdy v panoramatickém vlaku s komfortně vybavenými vagóny uvidí pasažéři to nejkrásnější ze švýcarské alpské přírody. Dlouhá trať vede horskými lesy, tichými loukami, ale také divokými alpskými potoky a pěknými horskými údolími s řadou historických vesnic, měst a klášterů. V průběhu projížďky je podáván výklad v několika jazycích a ve stylových jídelních vozech jsou cestovatelé kulinářsky rozmazlováni.

V Brigu staví také poštovní autobus mířící z jižní Domodossoly k ledovci Allalin ve Wallisu. Z Bristu čeká pasažéry dobrodružná a fascinující cesta kolem propastí a pěkně zdobených walliských obcí do ledovcové vesnice Saas Fee, kde mohou turisté pozdravit řadu čtyřtisícovek. Rezervace míst na zpáteční trasu Saas Fee – Brig je povinná.

Pro odvážné turisty nabízí dobrodružství přechod přes 124 metrů dlouhý visutý most, který se klene pod Aletschským ledovcem přes soutěsku Massa, který spojuje Belalp a Riederalp. Cesta přes něj je úžasným zážitkem.

Jen pouhých 5 km od města Brig se nacházejí v Brigerbadu termální prameny, které byly známé již ve středověku. První lázeňské domy zde byly vybudovány v 15. století. Speciální atrakcí je vyvěrající pramen ve zdejší jeskyni, kde se teplota vody pohybuje mezi 27 až 37 stupni Celsia.

-ar-

Další články ze Švýcarska:
Adelboden - kde se sjíždějí lyžařští machři
Andermatt – jak to sviští z ledovců
Švýcarský Chur - město, z něhož můžete všemi směry vyrážet na lyže
Les Diablerets - ďábelsky dobré lyžování
Nechcete bydlet přímo v lyžařském středisku? Ochutnejte Martigny ve Švýcarsku

Článek byl zobrazen 12 020 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko