Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chateau de Chillon je nejznámější hrad Švýcarska

Hrad Chillon nebo také Château de Chillon, jak říkají místní obyvatelé, stojí na malém ostrůvku při břehu Ženevského jezera. Patří k nejnavštěvovanějším místům Švýcarska a je vyhledávaným turistickým cílem. Dnes nejzachovalejší středověkou pevnost v Evropě si nechala postavit na skalnatém ostrohu nad jezerem savojská hrabata.

Hrad Château de Chillon ležící u kosmopolitního Montreux patří k nejpozoruhodnějším památkám v zemi. Chillon se pro svou strategicky výhodnou polohu stal důležitým místem na obchodní cestě do Itálie, protože ten, kdo měl hrad v držení, ovládal cestu kolem Ženevského jezera a měl právo vybírat mýtné. Hradní areál stojí na oválném vápencovém výběžku do jezera. Stavba středověkého hradu byla zahájena v 11. století a v průběhu času byla mohutná pevnost několikrát přestavěna a rozšířena. Oválný půdorys opevněním tvoří mohutné hradby a systém půlkruhových věží a řada dalších věží a věžiček, z nichž nejvíce vyčnívá hlavní středová věž Bergfried pocházející z 12. století. Mohutné bašty tohoto hradu chrání další obytné a hospodářské budovy.

hrad Chillon, Švýcarsko

Erby savojských knížat zdobí stěny erbovní síně, jejíž dřevěný kazetový strop podpírají původní dubové sloupy z 13. století. Celému sálu vévodí krb, který je také nainstalovaný ve všech významných komnatách hradu, k nimž patří například někdejší hodovní místnost Aula Nova. Výzdobu této komnaty tvoří bohatě vyřezávané truhlice a židle, cínové nádobí, ale především zbraně a brnění rytířů. Goticko-románská hradní kaple, která vznikla ve 13. století, je zasvěcena svatému Jiří. Objekt byl důkladně zrekonstruován v závěru minulého století.

Středověký hrad Chillon mnohokrát v průběhu staletí inspiroval řadu básníků a spisovatelů. Interiéry nejedné zdejší komnaty se objevily v dílech Alexandra Dumase, Victora Huga i J. W. Goetha. Nesmrtelnou slávu však Chillonu zajistili zejména dva autoři. Román Nová Heloise, jehož autorem je Jean Jacques Rousseau, se odehrává právě v těchto místech. Baladu Vězeň chillonský složil Byron při svém pobytu v Lausanne v roce 1816. Lord Byron popsal osudy převora ženevského kláštera Françoise de Bonivarda z 16. století, který tu byl šest let vězněn a přikován ke sloupu v podzemní místnosti, kterou je dnes možné si prohlédnout.

hrad Chillon, Švýcarsko

V současné době je možné v hradním areálu navštívit věž, nádvoří žaláře a hradní interiéry vybavené dobovým nábytkem zbraněmi a nádobím. V komplexu hradu jsou také k vidění jeho 4 modely, které mapují různé etapy stavebních úprav.

Pohyb po hradním areálu je volně přístupný a není časově omezen, pouze s doporučením návštěvní trasy.

-ar-

Další články ze Švýcarska: 
Martigny – historické město u řeky Rhôny
Červené vlaky Rhétské dráhy jezdí po nejkrásnější alpské železnici
Solothurn bylo městem francouzských velvyslanců
Léto ve švýcarském Engelbergu - otáčivou lanovkou k nejvýše položenému mostu
Biel se šarmem překonává jazykové rozdíly

 

Článek byl zobrazen 29 702 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko