Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Schaffhausen - historické město na Rýnu

Historický Schaffhausen je hlavním městem kantonu stejného jména, které se rozkládá na řece Rýn v severním Švýcarsku. Historie i tradice města je spojená s Rýnem a říční dopravou, protože se tu už v minulosti protínaly obchodní cesty. Turisty sem láká historické centrum s řadou renesančních budov a známá pevnost Munot.

Mohutná kruhová pevnost Munat z 16. století byla založena a stavěna záhy po období nepokojů způsobených reformačním hnutím. Pevnost je propojena s městem krytým dřevěným schodištěm. Mohutné stavbě vévodí kruhový hrázděný bastion, z něhož se nabízí nádherný výhled na celé město a řeku Rýn, která městem protéká a kousek za ním tvoří největší evropský vodopád Rheinfall.

Schaffhausen je jediným městem Švýcarska, které zažilo v průběhu druhé světové války bombardování americkým letectvem, protože toto město leží v malém výběžku švýcarského území na území Německa. Tato tragická chyba amerických navigátorů v dubnu 1944 stál život 44 místních obyvatel, ale historickému jádru se bomby naštěstí vyhnuly.

pevnost Munat
Foto: pevnost Munat

Dnes je město proslulé především tím, že v něm sídlí světoznámá hodinářská společnost IWC a nachází se zde továrna známé firmy Georg Fischer. Pro hodinářskou firmu IWC Schaffhausen jsou kvalitní švýcarské strojky základem její prestiže. Hodiny této značky se nosí po světě od roku 1868.

Město, jehož vznik je datován přibližně kolem roku 1000, leží na místě středověkého překladiště zboží. Město se stalo už ve středověku městským státem, který už v roce 1045 razil vlastní mince. Jisté je, že od roku 1208 byl Schaffhausen svobodným říšským městem a od roku 1253 mělo město vlastní pečeť.

V Schaffhausenu bylo v roce 1049 započato s výstavbou monumentálního benediktinského kláštera, k němuž patřila i katedrála Všech svatých, jejíž stavba byla dokončena počátkem 12. století. Zajímavostí je, že v klášterní křížové chodbě je dodnes umístěn zvon z roku 1486, který měl patrně sloužit jako předloha spisovateli Friedrichu Schillerovi k jeho básni Píseň o zvonu.

V současnosti je budova opatství sídlem historického muzea, jehož součástí je také bohatě vybavená obrazárna. V bezprostřední blízkosti budovy opatství se nachází další významná městská galerie Hallen für Neue Kunst. Byla zřízena v budově bývalé staré textilní továrny. K nejzajímavějším exponátům zdejší sbírky moderního umění patří díla amerického modernisty Roberta Mangolda.

Historické centrum města zdobí řada renesančních domů s venkovními freskami a sochami ozdobené reliéfy a arkýři. Starobylé jádro města se rozkládá kolem kostela sv. Jana z 16. století. Na severu je ohraničeno náměstím Fronwegplatz se dvěma kašnami z 16. století, které bylo ve středověku místem konání pravidelných trhů. Na konci podlouhlého náměstí se nachází jeden z nejstarších městských domů Fronwagturm pocházející z 15. století. Historická stavba se pyšní bohatě zdobeným astronomickým orlojem. Jen asi sto metrů západním směrem odtud se nachází palác Zum Steinbock s pěknou rokokovou dekorací.

Schaffhausen
Foto: Schaffhausen

Pozornosti návštěvníků by neměla ujít další významná stavbu v ulici Vorstadt. Panský dům je pozdně gotická stavba, která byla v roce 1608 vyzdobena červenou fasádou s renesančními freskami. Dům, má zajímavě vyřezávané okenice s ženskými postavami. Přestože byla starobylá budova v minulosti několikráte přestavována, své renesanční prvky má zachovány dodnes. Nedaleko tohoto honosného panského domu stojí středověká městská brána Schwabentor. Postavena byla už v roce 1370 a její chloubou je v horní části malovaný ciferník věžních hodin.

Další bohatě zdobený schafhaussenský palác vznikl v roce 1570 a jeho průčelí dekorují renesanční obrazy ze života středověkých rytířů. Originály fresek z tohoto Rytířského domu jsou v současnosti uloženy v Muzeu Všech svatých. Další výstavní renesanční domy se nacházejí v centru města. Patří k nim především dům kovářského cechu ve Vordergasse, radnice s renesančním průčelím z roku 1412, starobylá zbrojnice taktéž v renesančním slohu a Kornhaus na náměstí Herrenacker. Při prohlídce nelze opomenout také pěkný rokokový dům Zur Wasserquele und Zieglerburg stojící poblíž kostela sv. Jana.

Z města Schaffhausenu vede asi padesátikilometrová trasa až k Bodamskému jezeru, po níž se plaví lodě společnosti Rhine and Untersee Cruises. Schaffhausen je napojen na národní síť cyklostezek a pěších tras. Poblíž města se rozkládá paleontologické naleziště Schweizersbild.

Nedaleko Schaffhausenu se nacházejí proslulé Rýnské vodopády, které patří k největším v Evropě. Nejlepší podívaná na vodu řítící se přes 24 metrů vysoký vápencový práh v šířce 140 metrů je od zámku Wörth a ještě zajímavější zážitky budete mít z výhledu od hradu Laufen. Na vodopád je možné vyjet autobusem, nebo uspořádat výlet na kole či pěší procházku. Také můžete vyzkoušet výlet loďkou, která odveze turisty až pod vodopád a na skalní výběžek uprostřed vodopádu. Vodní tříšť vznášející se ve vzduchu je v horkém počasí příjemným osvěžením.

-ar-

Další články ze Švýcarska:  
Chur - nejstarší švýcarské město, odkud pochází autor Vetřelce 
Sion byl a je sídlem biskupství 
Chateau de Chillon je nejznámější hrad Švýcarska 
Martigny – historické město u řeky Rhôny 
Červené vlaky Rhétské dráhy jezdí po nejkrásnější alpské železnici

Článek byl zobrazen 28 915 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko