Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sion byl a je sídlem biskupství

Sion je hlavní město švýcarského kantonu Valais ležící v jihozápadní části Švýcarska v údolí řeky Rhony asi 80 km jižně od švýcarské metropole Bernu. Ve městě sídlí sionská římsko-katolická diecéze, která je nejstarší ve Švýcarsku a je jednou z nejstarších diecézí severně od Alp.

Městu dominují dva kopce se středověkými pevnostmi - hradem Tourbillon a opevněným kostelem Valere. Kdysi mocné sionské biskupství tu bylo založeno ve 4. století a postupně si získávalo stále větší vliv. O vládu nad celým regionem se sionští biskupové po staletí dělili se savojským knížectvím, do roku 1475 byl kanton rozdělen a Dolní Wallis patřil Savojsku.

Sion, Švýcarsko

Jednou z dominant Sionu je bazilika Notre-Dame-de-Valére, která se nachází na místě staré římské pevnosti na menším ze dvou kopců nad městem. Byť na první pohled připomíná spíše pevnost, původně bývala sionskou katedrálou. Opevněnému kostelu vévodí mohutná hranolová věž, hradní ochoz a štítová zeď. Trojlodní baziliku zdobí nádherné fresky a vyřezávané dřevěné ornamenty z 15. století.

Opevněné sídlo sionské kapituly vybudované na přelomu 12. a 13. století se vypíná nad městem ve výšce 120 metrů. Uvnitř kostela patřícímu k pevnosti Valeria stojí jedny z nejstarších stále hrajících varhan na celém světě, které pocházejí z konce 14. nebo počátku 15. století. Zásluhou tohoto nejstaršího hudebního nástroje svého druhu na světě se v Sionu pořádá hudební festival. Scházejí se na něm nejlepší světoví interpreti, aby zahráli na tento výjimečný nástroj. V bývalém kanovníkově sídle, které sousedí s kostelem, se nachází kantonální Muzeum historie a etnografie. Expozice je věnována osídlování této části Alp.

Na vyšším kopci se rozkládá značně poškozená pevnost Tourbillon. Vybudoval ji v 13. století biskup Bonifác de Challante jako protipól hradu savojského knížete na nedalekém vrchu Mont d´Orge. Z původní středověké pevnosti, obehnané vysokými hradbami, zbyla do dnešních dnů značná část hradeb a nevelká kaple s nástěnnými středověkými malbami. Cesta na vrchol je ze Sionu poměrně náročná vzhledem k ostrému stoupání.

Díky dlouhé historii Sionu hraje místní diecéze důležitou spirituální i politickou roli již od 4. století. Sion býval významným centrem již ve středověku, dokonce se pyšní titulem nejstaršího města ve Švýcarsku. Na základě archeologických nálezů bylo toto místo dokonce osídleno už v době kamenné. Město zde později založili Římané. Území v 5. století obsadili Burgunďané a v roce 1810 se v oblasti usídlili Francouzi.

Sion, Švýcarsko

Ve městě se nacházejí zbytky opevnění a Věž čarodějnic pocházející z 12. století. Sionská radnice s narůžovělou fasádou a astrologickými hodinami umístěná v centru města pochází ze 17. století, avšak v přízemí tohoto historického objektu se nachází kámen s nápisem z roku 377.  Sakrální památky ve městě zastupuje především katedrála Notre Dame du Glarier založená v 11. století, které vévodí zvonice, a kostel sv. Théodula z 16. století.

Umělecké sbírky se nacházejí v palácích Vidomat a La Majorie. V Sionu naleznete také několik muzeí. Jedno z nich - Maison Supersaxo - bylo založeno již v roce 1505. Šlechtické sídlo si nechal vybudovat významný obchodník a státní kancléř Georges Supersaxo (1450 – 1529). V honosném domě stojí za pozornost dřevěný okázale malovaný strop znázorňující Narození Ježíš Krista.

Kantonální Umělecké muzeum má sídlo ve dvou biskupských domech z 15. století poblíž obou opevněných vrchů. Jeho výstavní kolekce představují díla walliských umělců, převážně od 17. století do současnosti.

Sionskými ulicemi projíždí pravidelně malý turistický vláček s průvodcem. Turisté tak mohou pohodlně a v kostce získat informace o městě, regionu a jeho historii. Sion může nabídnout rovněž nové 18jamkové golfové hřiště, halu na curling nebo několik bazénů.

Centrální poloha předurčuje toto malé kulturní město jako ideální výchozí bod pro prozkoumávání turistických středisek v celém regionu. Věže ruin hradu Tourbillon a pevnost Valeria z něj dělají velmi rozpoznatelný bod už z dálky.

V blízkosti města najdou cestovatelé podzemní jezero Sankt Leonard. Po jezeře plují lodě a míjejí krápníky osvětlené reflektory. Výška hladiny v jezeře je udržována uměle mohutným čerpadlem.

Za městem se vinou mezi loukami a vinicemi stezky pro pěší i cyklisty. Pro milovníky přírody se doporučuje stezka kolem jezera Lac de Montorge směrem na Saviese.

Celý region okolo Sionu je velmi důležitou vinařskou oblastí. V centru švýcarského vinařství se vyrobí více jak třetina z ročních 150 milionů litrů vína. Aby byl zajištěn pro místní vinice neustálý přísun vody, byly v okolí vybudovány zavlažovací kanály (tzv. Bisses) – procházky kolem nich patří ke specialitám celého Valais.

-ar-

Další články ze Švýcarska: 
Chateau de Chillon je nejznámější hrad Švýcarska
Martigny – historické město u řeky Rhôny
Červené vlaky Rhétské dráhy jezdí po nejkrásnější alpské železnici
Solothurn bylo městem francouzských velvyslanců
Léto ve švýcarském Engelbergu - otáčivou lanovkou k nejvýše položenému mostu

 

Článek byl zobrazen 10 550 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko