Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lyžařské středisko Andermatt

V jižním výběžku centrálního Švýcarska se v nadmořské výšce od 1440 do 2963 metrů rozkládá horské středisko Andermatt. Leží v Urnských Alpách, na křižovatce cest vedoucích k průsmykům Furka, Oberalp a Svatý Gotthard. Andermatt je významný tím, že v něm zastavuje ledovcový panoramatický vlak Glacier Express.

První cestovatelé nebo spíše dobrodruzi překročili zdejší průsmyk sv. Gottharda, který se nachází ve výšce 2108 metrů nad mořem, již ve 13. století. V té době také rokli Schöllenen Gorge, kterou protéká rozbouřená řeka Reuss, překlenul první most. Následně zde vznikla nezpevněná cesta, po níž první vůz projel v roce 1775. Na tehdejší poměry to musel být značně náročný výkon, protože i dnes patří průsmyk k poměrně špatně schůdným.

Lyžařské středisko Andermatt

V zimě panují v průsmyku tak špatné povětrnostní podmínky, že bývá raději uzavřený. V létě je možné na jeho vrcholu navštívit hospic z 19. století, v němž sídlí muzeum průsmyku – Muzeo Nazionale del San Gottardo. V sousedství muzea se nachází také Albergo San Gottardo, což je jediné místo k ubytování. Pod průsmykem Svatého Gottharda dnes vede tunel pro automobily, jenž Andermatt propojuje s dalším průsmykem Furkapass (2430 m n. m). Do provozu byl uveden v roce 1980 a s délkou 16,3 kilometrů je to jeden z nejdelších tunelů na světě.

Andermatt je jednou ze zastávek Glacier Expressu, který pravidelně spojuje luxusní horská centra Zermatt a Svatý Mořic. Železnice byla v těchto místech vybudována v polovině 19. století. Cesta tímto vlakem je nezapomenutelným zážitkem, jakmile se totiž vlak vynoří z tunelu, otevřou se před vámi neuvěřitelné výhledy z nadmořské výšky okolo 2000 metrů.

Lyžařské středisko Andermatt

Andermatt je však především vysokohorským střediskem a známým centrem lyžařského regionu Gotthard-Oberalp, který celkem nabízí 166 kilometrů sjezdových tratí nejrůznějších délek a náročností. Přímo v Andermattu se nachází lyžařský areál Andermatt-Hospental, který přitahuje hlavně náročnější a zkušené lyžaře. Rozprostírá se okolo hory Gemsstock (2963 m. n. m.) a celkem zde na lyžařské nadšence čeká 74 km sjezdových tratí, z nichž 6 je modrých, 6 červených a 4 černé. Na Gemsstocku byla dokonce vybudována jedna z prvních sjezdovek určených pouze pro carvingové lyžování. Dostala jméno po vítězi Olympijských her v Sapporu - Bernhardu Russim. Přeprava lyžařů je zajištěna 7 vleky, 4 sedačkovými a 2 kabinkovými lanovkami s celkovou přepravní kapacitou 12 tisíc osob za hodinu.

Součástí hory Gemsstock jsou dva ledovce, které jsou během letního období jako jedny z mála pokryty speciální fólií, která je chrání před účinky globálního oteplování. V zimě pak přitahují milovníky freeridu, skialpinismu a snowboardingu. Na snowboardisty zde kromě volných terénů čeká také snowpark se 120 metrů dlouhou a 15 metrů širokou U-rampou, která je nejdelší v centrálním Švýcarsku. Vyznavači běžeckého lyžování si mohou užívat 20 km značených a upravovaných tratí vedoucích okolím Andermattu. Na své příznivce zde čeká také sáňkařská dráha a 8 km upravovaných zimních chodníků.

Lyžařské středisko Andermatt

Andermatt má společný skipas s dalšími třemi lyžařskými areály, které jsou navzájem propojeny. Vyrazit tak můžete například do 30 km vzdáleného střediska Sedrun-Disentis. Nad Andermattem se dále rozkládá areál Gutsch s 6 sjezdovkami, které obsluhují 2 sedačkové lanovky a 2 vleky. Menší areál Wintherhorn leží nad nedalekým Hospentalem a poskytuje lyžování na 4 sjezdovkách. Lyžařský areál v Realpu je pak určen hlavně rodinám s dětmi, je totiž vybaven mírnými a cvičnými svahy. V Andermattu a jeho okolí je tak možné si zalyžovat celkem na cca 130 kilometrech sjezdových tratí.

Všechna městečka roztroušená pod Gottharským průsmykem nabízí komfortní a cenově výhodné ubytování v hotelích, penzionech i apartmánech. Mnoho z nich kromě samotného ubytování a stravování láká také na možnosti bohatých wellness procedur. Andermatt oplývá jedinečnou atmosférou a i přes rozvinutý turistický ruch se mu daří zachovávat ráz tradiční vysokohorské vesničky. Centru Andermattu vévodí krásný farní kostel Sv. Petra a Pavla a najdete zde také zajímavé domy s hrázděným zdivem, které jsou pro švýcarské kantony Uri a Wallis typické. V městečku mají stanoviště speciální vojenské jednotky tzv. Horských myslivců patřících ke švýcarské armádě.

- jap -
Foto: Toni Birrer

Další články ze Švýcarska:
Zermatt je centrum říše čtyřtisícovek
Grindelwald – fascinující svět ledovců
Dornach
Univerzitní město Freiburg
Bern není jen městem medvědů

Článek byl zobrazen 10 010 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko