Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Neuchâtel je město ze žlutého pískovce

Švýcarské město Neuchâtel leží u severozápadního okraje jezera stejného jména na úpatí pohoří Jura. V historickém jádru města postaveného ze žlutého pískovce se nachází kavárny, restaurace, divadla a muzea. V jejich stavbách se zračí nepopiratelný vliv francouzské architektury.

Patří k nim například Dürenmatt Centre, jenž je věnován spisovateli Friedrichu Dürrenmattovi, který zde strávil mnoho let svého života. Za návštěvu tu rozhodně stojí Muzeum historie umění z 18. století a také archeologický park Laténium. Park své návštěvníky provede vědeckým pohledem na dějiny od prehistorických časů dodnes. Jsou zde shromážděny artefakty objevené při archeologických vykopávkách. Jsou tu také zdokumentovány základy keltské osady La Téne, založené v 5. století př. n. l., ale i život na břehu jezera od konce doby ledové do středověku.


Foto: Neuchâtel   Autor: Spooky

Neuchâtel bývá označován za nejfrancouzštější ze švýcarských měst, přestože zde žije početná menšina obyvatel mluvících německy. Malebné městečko se označuje také německy jako Neuenburg, stejně tak jako jezero Neuenburgersee, na jehož březích se rozkládá celá řada dalších městeček, jako je třeba St.-Aubin, Colombier nebo Marin-Epagnier.

Neuchâtel je zároveň jeden z kantonů, které se nacházejí v západním Švýcarsku a v současné době v něm sídlí asi 170 tisíc Švýcarů. Okolním Neuchâtelským horám dávají kouzelnou atmosféru tmavé jehličnaté lesy, zelené pastviny, řeky i hluboká jezera. Narodil se zde a jistou dobu pobýval a působil architekt Le Corbusier. Zdejším lákadlem pro znalce a zájemce o architekturu jsou zajímavé farmy a secesní stavby ve všech okolních městech.

O založení města se zasloužil už v roce 1011 burgundský vévoda Rudolf III. Pro svou choť Irmengardu nechal vystavět na břehu romantického jezera kamenný hrad, kolem nějž postupně vznikala nová osada. Za turistické centrum je považováno náměstí Place du Porta k němu přilehlé náměstí Place A. M. Piaget. Je zde informační středisko pro návštěvníky a vyjíždí odtud turistický vláček, který během necelé hodiny se zájemci objede veškeré pamětihodnosti i s průvodcem, který obstará odborný výklad v několika světových jazycích.


Foto: Neuchâtel   Autor: Kyhuskers

Prvním místem, které ve městě uvidíte, bude zajisté přístaviště. Lodě zajišťují spojení do řady míst nejen na břehu Neuchâtelského jezera, ale i na ostatních jezerech. Za pozornost určitě stojí Muzeum umění a dějin, kde jsou dvě podlaží věnována historii města a švýcarským malířům 19. a 20. století. Chloubou muzea je trojice mechanických hraček vyrobených už v polovině 18. století. Figurky znázorňující spisovatele, malíře a hudebnici vyrobil mistr Pierre Jaquet-Droz. Postavičky jsou zvláštní tím, že skutečně vykonávají činnost podle svého určení. I po 230 letech tak mohou návštěvníci obdivovat jemnou a hlavně precizní práci švýcarských hodinářských mistrů.

Do pravého srdce města na náměstí Place des Halles návštěvníky zavede ulička Rue du Flandres. Náměstí vévodí budova tržnice v renesančním slohu, jejíž vznik je datován do 16. století. Původně se tu obchodovalo s obilím a suknem, v současnosti se zde nachází luxusní restaurace. Náměstí, na němž je tržnice situována  bylo vystavěno o století později a jeho podobu výrazně ovlivnila architektura francouzského královského dvora za vlády Ludvíka XIII. a jeho syna Ludvíka XIV. Každým rokem v měsíci září se tu pořádají vinařské slavnosti.

Nedaleko od náměstí Place des Halles je možné si prohlédnout věž Tour des Prisons, která tvoří původní součást městského opevnění. Vyhlídkový ochoz věže nabízí nejen nádherný panoramatický výhled na město a jezero, ale v severním směru se naskýtá neobvyklý výhled na neuchâtelské nejdominantnější pamětihodnosti. Je to raně gotický kolegiální kostel založený roku 1276 a hrad Château de Neuchâtel, jehož nejstarší část pochází z 12. století. K vidění je tu také výstava historických modelů města v původní podobě, tak jak vypadaly mezi 15. s 18. stoletím.

Nynější vzhled hradu ovlivnila především přestavba v 17. století, i když základy stavby položil už samotný Rudolf III. Burgundský. Hrad je přístupný návštěvnické veřejnosti a z jeho ochozu je krásný výhled na město. Hrad kdysi sloužil jako sídlo správy města, nyní zde úřaduje kantonální vláda. Budovu městské radnice z roku 1790 projektoval dvorní architekt francouzského krále Ludvíka XVI. Pierre-Adrien Paris. Slavný stavitel je mimo jiné také autorem budovy Královské akademie v Paříži.


Foto: Neuchâtel   Autor: Kyhuskers

Další světoznámý švýcarský architekt Mario Botta navrhl v roce 2000 budovu Centra Fridrich Dürrenmatta. Projekt objektu je navržen tak, že dokonale využívá hru světel a stínu. V prostorách budovy jsou umístěny Dürrenmattovy spisy a pořádají se tu stálé i krátkodobé expozice. Z terasy budovy je moc hezký výhled na jezero.

Neuchâtel je spojen s vinařstvím více než dva tisíce let. Ve zdejším vinařském muzeu získáte teoretické znalosti a po jeho prohlídce je vřele doporučována praktická část poznání, a to ve vinných sklípcích přímo v Neuchâtelu či okolních vesnicích, které své produkty veřejnosti s radostí nabízejí.

- ar -

Předchozí články ze Švýcarska:
Gruyéres, to jsou krávy, smetana a skvělý sýr
Basilej je křižovatka Švýcarska, Francie a Německa
Appenzall
Luzern je geografickým i duchovním středem Švýcarska
Arbon jsou Pompeje východního Švýcarska

Článek byl zobrazen 8 437 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko