Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ženevské jezero tvoří přirozenou hranici mezi Francií a Švýcarskem

Ženevské jezero se rozkládá na úctyhodné ploše 582 km2 a po Balatonu je druhé největší sladkovodní jezero ve střední Evropě.

Největší ze všech alpských jezer s názvem Ženevské jezero sice vyjasňuje jeho polohu, ale oficiální název zní Lac Léman. Název Léman pochází z dřívějšího latinského jména kraje – Lemanus. V období Římanů bylo jezero nazýváno Lacus lemanus, což bylo zřejmě převzato z keltského lem – velká voda. Jezero ve tvaru půlměsíce vzniklo jako výsledná vodní nádrž z jednoho ramene Rhonského ledovce. Má podlouhlý tvar, je dlouhé 72 km a v nejširším místě měří 14 km. Východní část je nazývána Haut Lac – Horní jezero, rozsáhlá hlavní část nese jméno Grand Lac – Velké jezero a západní užší třetina se jmenuje Petit Lac – Malé jezero.

Ženevské jezero

Cestovatelé jezdí na Ženevské jezero především kvůli plachtění, windsurfingu, vodnímu lyžování, veslování a samozřejmě také ke koupání. Na jezeře si užívají nejen surfaři, ale i lidé na šlapadlech a loďkách manévrují mezi kachnami a labutěmi.

Ženevské jezero

Ženevské jezero leží na toku řeky Rhôny. Na jezeře jsou dva ostrovy – Ile de la Harpe a Ile de Peilz. Jezero nezamrzá a klima v okolí jezera je mírné a teplé, teplota povrchové vrstvy vody se v létě pohybuje mezi 19 až 24 stupni Celsia. Jak je možné, že si jezero vytváří vlastní mikroklima a že třeba ve městě Montreux rostou na pobřeží jezera palmy, agáve a další exotické plodiny? Situace kolem jezera je jiná než v ostatních Alpách. V zimě čerpá okolí jezera teplo nashromážděné v letních měsících a voda ohřívá vše kolem. Teplo stoupající z hladiny se srazí se studeným suchým vzduchem z alpských vrcholů a vytvoří tak neprostupný oblak mlhoviny, který zasahuje oblasti v nadmořské výšce mezi 800 až 1000 metry. Jezerní voda je bohatá na minerály, především na sírany, vápník a hořčík.

Ženevské jezero

Oblast Ženevského jezera je domovem čtyř rozdílných, ale přece velmi blízkých světů. Nachází se tu Jura s proslulými hodinářskými značkami, tradiční řemeslnou výrobou a rozlehlými loukami. V bezprostřední blízkosti jezera leží a žijí hezká města. Okolní krajina je vyhledávaná turisty pro pohodové pěší trasy od jedné starobylé vesničky k další. A Alpy jsou dobrodružným hřištěm pro příznivce outdoorových sportů stejně tak, jako jsou místem původních civilizací ještě nezkažených horských vesniček.

Ženevské jezero

Ženevské jezero tvoří přirozenou přírodní hranici mezi Francií a Švýcarskem. Pod území švýcarských kantonů Vaud, Geneva a Valais spadá asi 60 procent plochy a 40 procent plochy spadá pod Francii. Pravidelně sem přijíždí za prací mnoho Francouzů z protilehlého břehu. Švýcaři naopak jezdí do francouzského Evianu kompenzovat domácí zákaz hazardních her.

Ženevské jezero

Na březích jezera se nachází několik výstavných měst, mezi nimiž vévodí Ženeva, Montreaux a Vevey. Městečko Vevey je centrum vinařství i čokolády, kde sídlí firma Nestlé. Z Vevey je možné vyjet zubačkou na Les Pléiades do výšky 1363 m nebo na Mont Pelerin. Z Montreux jezdí horský vlak k Rochers-de-Naye do výšky 2042 m.

Na východním břehu se nachází jedno z nejnavštěvovanějších míst Švýcarska - známý středověký hrad Château de Chillon. Chillonská skála, na které hrad stojí, hlídala silnici mezi Římem a severní částí říše. Původně hrad patřil biskupům ze Sionu. V roce 1536 ji získali vojáci z Bernu.

Ženevské jezero, Chillon Castle

Krajina se strmými terasovitými vinicemi láká k dalším výletům. Od Lausane na východ se táhne vaudská riviéra – oblast vinařských vesnic. Vinařství se zde daří především na svazích nad severním pobřežím stále vystavených slunci a mírnému podnebí. Některá zdejší vína jsou známá jen znalcům a jsou jimi vysoce ceněna. Na listu kulturního dědictví UNESCO jsou zapsány vinice Lavaux mezi městy Vevey a Lutry.

Ženevské jezero, Lutry

V každém městě či větší vesnici je přístavní molo, odkud vyplouvají lodě s výletníky na okružní plavbu po jezeře. Například gastronomický výlet lodí po jezeře je skvělá vyjížďka. Příjemné gurmánské plavby nabízejí příležitost vyzkoušet a ochutnat lákavé laskominy v nezapomenutelném prostředí.

Ženevské jezero

Překrásná jezerní panoramata Savojských Alp jsou úchvatná. Střed jezera leží v nadmořské výšce 372 metrů a v nejhlubším místě jezero dosahuje až 310 metrů hloubky. Lodní výlety je možné uskutečnit z Lausanne, Montreaux, Ženevy nebo Nyonu. V Nyonu, který založil Julius Caesar kolem roku 45 př. n. l., uvidíte hrad a chrám z 12. století a nádherné domy z 15. až 19. století. Hrad s pěti věžemi sloužil dříve jako vojenská bašta.

Ženevské jezero, vinice

V mezinárodním měřítku je Ženeva a okolí Ženevského jezera vnímáno jako oáza kultury a historie. Světově uznávaní zpěváci a herci přijíždějí předvést své umění do divadla Grand Théâtre a Ženevského operního domu. Zajímavostí je bezpochyby skutečnost, že v této oblasti žije s výhledem na Ženevské jezero popový zpěvák Phil Collins, nebo že prach z těla britské rockové hvězdy Freddie Mercuryho byl zřejmě rozptýlen právě do Ženevského jezera. Neméně zajímavou informací je, že Mary a Percy Shelley a Lord Byron zde trávili svůj čas dovolené a psali zde hororové povídky. Jedna z nich se později stala základem románu Frankenstein.

-ar-

Další články ze Švýcarska:
Lyžařské středisko Andermatt
Zermatt je centrum říše čtyřtisícovek
Grindelwald – fascinující svět ledovců
Dornach
Univerzitní město Freiburg

Článek byl zobrazen 16 971 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko