Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Centrální Švýcarsko

Centrální Švýcarsko - informace o lokalitě

Centrální Švýcarsko je, jak je již z názvu patrné, regionem rozkládajícím se ve střední části Švýcarska. Zahrnuje pod sebe kantony Luzern, Schwyz, Oberwalden, Uri, Nidwalden a Zug, z nichž každý je něčím výjimečný a nabízí návštěvníkům spoustu přírodních i kulturních zajímavostí. Centrální Švýcarsko je navíc považováno za kolébku Švýcarské konfederace.

Pro centrální Švýcarsko je typická hornatá krajina porostlá lesy, všudypřítomná divoká a nedotčená příroda, stejně tak jako malebná městečka a četné malé vesničky, kde místní lidé stále dodržují své tradice a zvyky. Centrální Švýcarsko je díky své jedinečnosti a kráse jednou z nejnavštěvovanějších oblastí v této alpské zemi. Poskytuje výborné podmínky jak pro zimní, tak i letní sporty.

Centrální Švýcarsko je významné také z historického hlediska, na břehu jezera Urnersee, na louce Rütli, se totiž v srpnu roku 1291 sešli zástupci kantonů Schwyz, Uri a Unterwalden (dnes Oberwalden a Nidwalden) a založili Švýcarskou konfederaci. Oblast je také spojena se jménem Viléma Tella, slavného hrdiny švýcarského odboje proti Habsburkům. Ten se narodil ve městě Bürglen a ve městě Altdorf měl údajně podle pověsti kuší sestřelit jablko z hlavy svého syna. Kromě toho se může město Altdorf v kantonu Uri pochlubit skvostnými panskými domy a nad vesnicí položeným kapucínským klášterem.

Mezi turisty je oblíbené také u jezera položené město Luzern, které oplývá impozantními sakrálními stavbami. Obdivovat v něm můžete například novogotický kostel sv. Matouše, Jezuitský kostel, který je nejstarším barokním kostelem ve Švýcarsku, a také z období renesance pocházející kostel Hofkirche. V Lucernu stojí za návštěvu i Muzeum dopravy a komunikace, které patří mezi jedno z nejnavštěvovanějších muzeí Švýcarska.

Nedaleké Urnské Alpy jsou ideální pro cyklistiku, pěší a vysokohorskou turistiku, jsou totiž protkány celou řadou značených cest. Turisticky oblíbeným místem je oblast Jungfrau a okolí jezera Vierwaldstättersee, kterému dominuje více než 3000 metrů vysoká hora Titlis. Atraktivní je rovněž silniční sedlo Furkapass položené ve výšce 2436 metrů nad mořem, ledovec Rhonegletscher či vrchol Pilatus vysoký 2221 metrů nad mořem.

Oblíbeným rekreačním střediskem a také nejvyšším a nejvýznamnějším lyžařským střediskem centrálního Švýcarska je Engelberg, poskytující úžasný panoramatický výhled na okolní krajinu. O proslulosti tohoto střediska svědčí i fakt, že v roce 2004 slavilo 100. výročí svého založení. Engelberg je situován pouhých 35 km jihovýchodně od Luzernu, na místě stejnojmenné klášterní vesničky. Krásným starým městem se může pochlubit městečko Sursee, stejně tak jako Willisau s radnicí, farním kostelem a kaplí Heiligblut. Město Zug ve stejnojmenném kantonu láká návštěvníky na spoustu zajímavostí. Dominantní památkou je historická věž Zytturm, ale krásná je také pozdně gotická radnice, či kostel sv. Oswalda. Početné sakrální stavby a kapli Heiligkreuz naleznete ve městě Baar.

Celé centrální Švýcarsko je doslova poseté množstvím historicky zajímavých památek. Vedle nich jsou však hlavním lákadlem regionu nádherné krajinné prvky a přírodní skvosty. Každého milovníka přírody okouzlí impozantní hory, zelené louky, lesy a průzračná jezera. Region je jako stvořený pro sportovní aktivity, jako je nordic walking, vandrování, jízda na horském kole a nejrůznější zimní sporty. K tomu vás jistě potěší příjemní a pohostinní lidé, velmi chutná kuchyně a služby na perfektní úrovni, které poskytují zdejší ubytovací kapacity.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko