Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Východní Švýcarsko

Východní Švýcarsko - informace o oblasti

Oblast východního Švýcarska je možné rozdělit na severní a jižní část, které se od sebe výrazně odlišují. Sever není příliš hornatý, ale přesto se v něm najdou turisticky velmi zajímavé a unikátní lokality. Jižní část je naopak oblíbenou a vyhledávanou vysokohorskou oblastí, kde se nachází spousta věhlasných zimních středisek.

Východní Švýcarsko jako celek se tak může pochlubit velmi rozmanitou krajinou, která láká návštěvníky z celého světa. Na severu se například rozkládá Bodamské jezero, které je oblíbeným výletním cílem i rekreační lokalitou. Jezero rozkládající se na rozhraní Rakouska, Německa a Švýcarska je výborným místem pro cyklistiku a in-line bruslení. Jižní část východního Švýcarska je známá luxusními mondénními středisky, jako je například Davos nebo Svatý Mořic.

Největším kantonem této oblasti je St. Gallen se stejnojmenným hlavním městem. Dalšími kantony jsou Schaffhausen, Thurgau, Glarus a dva malé „půlkantony“ Appenzell Auserrhoden a Appenzell Inerrhoden. Součástí regionu je také kanton Graubünden, ve kterém se nachází nejrozsáhlejší švýcarský národní park a také dva prameny Rýna – Vorderrhein a Hinterrhein. Ve východním Švýcarsku je možné se setkat s rétorománštinou jako s úřední řečí.

Mezi oblíbené výletní cíle východního Švýcarska patří Rýnský vodopád u Schaffhausenu, což je nejsevernější město Švýcarska. Krásná hornatá krajina se nachází v okolí města Appenzell. Celý Appenzellský kraj se vyznačoval v minulosti řadou specifik, které v jiných částech Švýcarska budily pohoršení nebo úsměv. Až do roku 1988 se zde udržoval tradiční zvyk, že školní rok začínal na jaře. Zasněžená krajina a neprostupné hory totiž neumožňovaly dětem chodit v zimě do školy. Stejně tak to bylo i se slavením Silvestra. V některých vesnicích jej slavili hned dvakrát, poprvé tradičně 31. prosince a pak znovu o 14 dní později podle juliánského kalendáře, který dříve platil. Ještě v dnešní době se v kraji setkáte s muži i ženami v tradičních krojích. V Appenzellu se vyrábí výborný sýr pojmenovaný po tomto kraji.

Za návštěvu ve východním Švýcarsku stojí město Chur, kterému dominuje katedrála Nanebevzetí Panny Marie. V místních uličkách je ukryto několik významných svatostánků a také muzeí. Chloubou Churu jsou pak měšťanské a cechovní domy postavené mezi 16. a 19. stoletím. Poblíž Bodamského jezera se rozrostlo město St. Gallen, jehož největší památkou je knihovna, jejíž historie sahá až do roku 830 a proto byla v roce 1983 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Dále se může St. Gallen pochlubit rozsáhlým klášterním komplexem, jenž je dominantou historického centra města.

V Arose, jednom z nejznámějších švýcarských horských středisek, se můžete vydat na výlet panoramatickou železnicí. Nádraží stojí mezi jezírky Obersee a Untersee v samém centru městečka. Arosa nabízí také jedinečné lyžování na svazích 2653 metrů vysokého Weisshornu. Na své si nejen v Arose, ale v oblasti celého východního Švýcarska v létě přijdou také milovníci cykloturistiky, bylo zde zřízeno několik stovek kilometrů značených cyklostezek pro horská i krosová kola. Jedinečným zážitkem je výhled z 2500 metrů vysokého masívu Säntis. Když je dobrá viditelnost, nabízí se nádherný pohled na východní část Švýcarska od Bodamského jezera až k zasněženým vrcholkům Graubündenu.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko