Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

kanton Curych

Curych - informace o kantonu

Na severovýchodě Švýcarska se severně od Alp rozkládá německy mluvící kanton Curych. Jde o nejzalidněnější švýcarský kanton, v němž žije asi 1,2 milionu obyvatel. Kromě toho je také kantonem nejbohatším, stal se finančním a průmyslovým centrem země. Součástí kantonu Curych jsou dvě největší města Švýcarska – Curych a Basilej.

Ke Švýcarské konfederaci byl kanton Curych připojen již v roce 1351, v roce 1468 se pak rozšířil o severní části. Roku 1803 se odtrhla jeho západní část a stal se z ní samostatný kanton Aargau. V současnosti sousedí kanton Curych na severu s kantonem Schaffhausen, na západě se zmiňovaným Aargau, na jihu s kantony Zug a Schwyz a na východě jsou mu sousedy kantony Thurgau a St. Gallen. Kanton Curych se dále dělí na 12 okresů (Curych, Affoltern, Andelfingen, Bülach, Dielsdorf, Dietikon, Hinwil, Horgen, Meilen, Pfäffikon, Uster a Winterthur). Celková rozloha kantonu je 1729 km2.

V kantonu Curych se mluví převážně německy, ale můžete se zde setkat se švýcarským dialektem němčiny – curyštinou. Většina místních obyvatel je protestantského vyznání. Kanton je známý svými jezery, které se rozkládají na ploše 73 km2, což jsou asi 4% z celkové rozlohy kantonu. Největší je Curyšské jezero, následují pak jezera Greifensee a Pfäffikersee. Nejvyšším bodem je kopec Schnebelhorn dosahující nadmořské výšky 1292 metrů.

Kanton Curych je vyhledávanou rekreační oblastí, jezera jsou ideální pro vodní sporty, pahorkatina na pěší turistiku a města zaujmou svou historií a památkami. Samotný Curych, který je hlavním městem kantonu, je zajímavý svým starým centrem, muzei, galeriemi a také polohou na břehu jezera. Na samotném severu se pak nachází Basilej s krásným historickým centrem, chrámy a paláci. Zajímavá je návštěva Winterhuru, který se může pochlubit elegantním centrem s vysokými budovami a obchody a také řadou významných muzeí. Ve Winterthuru můžete navštívit hned čtyři zámky, za nejlepší je považován Kyburg a za návštěvu stojí také Hegi.

Baden bylo lázeňské místo Aqua Helveticae

Baden bylo lázeňské místo Aqua Helveticae

Městečko Baden činí významným dlouhá tradice místních termálních lázní údajně s nejvyšší koncentrací minerálů v celém Švýcarsku. Už ve starověku byl historický Baden lázeňským místem známý pod jménem Aquae Helveticae. Místní sirné prameny vyvěrají z hloubky tří tisíc metrů a na povrchu dosahují teploty 47 stupňů Celsia.

celý článek

 
 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko