Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

kanton Solothurn

Solothurn - informace o kantonu

Na severu Švýcarska se na Švýcarské plošině rozkládá kanton Solothurn, který je s rozlohou 791 kilometrů čtverečních šestnáctým největším kantonem v zemi. V tomto katolickém regionu žije okolo 260 tisíc obyvatel.

Kanton Solotruhn sousedí s dalšími švýcarskými kantony, jako je Bern, Basilej, Aargau a francouzským Alsaskem. V dobách reformace se všechny okolní regiony přiklonily k protestantské víře, pouze Solothurn zůstal baštou katolicismu. Díky tomu zde přes 260 let sídlili francouzští velvyslanci ve Švýcarské konfederaci. Proto je na místní architektuře i koloritu dodnes patrný vliv francouzských architektů. Kantonu Solothurn se přezdívá „kanton 11“. Je to podle pořadí, v jakém místní rozšířili nově vznikající švýcarskou konfederaci.

Kanton z velké části zaujímá Švýcarskou plošinu a pohoří Jura, kde se nachází také nevyšší hora Hasenmatt tyčící se do výšky 1445 metrů nad mořem. Kantonem protéká řeka Aara, která tvoří přirozenou hranici s kantonem Bern. Dalšími významnými řekami jsou Emme a Birs. Solothurn má celkem tři enklávy.

Stejnojmenné hlavní město Solothurn se nachází asi 40 km od metropole Bernu. Solothurn je krásné historické město ukrývající řadu zajímavých památek. Jednou z nich jsou například pozůstatky mohutné, původně římské pevnosti. Ve středověku k ní byl přistavěn systém hradeb, bran a bašt. Symbolem města se však stala trojlodní neoklasicistní katedrála sv. Ursa, v blízkosti které stojí také krásná barokní zbrojnice Altes Zeughaus. Další významnou církevní stavbou je Jezuitský kostel z let 1680 – 1689. Kousek od něj stojí nejstarší dochovaná městská stavba, kterou je spodní část Solothurnského orloje situovaná na náměstí Marktplatz. Krásnou stavbou je také radnice, osamocená věž Krummturm či protestantský kostel.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko