Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

kanton Ženeva

Ženeva - informace o kantonu

Nejzápadnějším švýcarským kantonem je Ženeva rozkládající se u jižního břehu Ženevského jezera. Tento kanton nazývá sám sebe republikou, celý jeho francouzský název tak zní „République et Canton de Genève“. Kanton má rozlohu 282 kilometrů čtverečních a žije v něm asi půl milionu obyvatel.

V rámci Švýcarska sousedí kanton Ženeva s dalším kantonem Vaud, jinak jej obklopují francouzské departamenty Ain a Horní Savojsko. Současné hranice kantonu byly určeny již v roce 1815, tedy v době, kdy přistoupil ke Švýcarské konfederaci. V minulosti byla tato oblast Švýcarska ovlivňována svým západním sousedem, tedy Francií mnohem více, než jiné části země. Kanton Ženeva je tak výhradně frankofonní.

Kanton nese název po své metropoli Ženevě, díky které se stal jednou z nejvíce kosmopolitních oblastí Švýcarska. Prolínání mnoha národností a kultur na tak malém prostoru zde má dlouholetou tradici. Ženeva byla v minulosti také centrem kalvinistické revoluce, což má velký vliv na celý kanton. Ten je tak baštou protestantského křesťanství a to i přesto, že ve 2. polovině minulého století značně vzrostl počet katolíků díky imigrantům z alpských zemí a francouzských území v jižní Evropě. Ženeva je stále považována za silně protestantskou. Od roku 1907 však v kantonu platí odluka církve od státu, tak jako je tomu ve Francii.

Ženeva je se svými 400 tisíci obyvateli třetím největším švýcarským městem. Je obchodním, bankovním a ekonomickým centrem kantonu. Své sídlo zde má velké množství švýcarských bank a průmyslových firem. Stala se rovněž centrem hodinářského průmyslu a oblíbenou destinací pro pořádání kongresů. V Právě v Ženevě sídlí vedení mnoha mezinárodních společností a organizací, jako například některé odborné organizace OSN. Kromě Ženevy pod sebe kanton Ženeva zahrnuje ještě dalších 44 obcí. K těm největším paří Vernier s 30 tisíci a Lancy s 27 tisíci obyvateli. Kanton se dále nedělí na žádné okresy.

Pro krajinu kantonu Ženeva je typická jen mírně zvlněná krajina, jejíž nejvyšší vrchol Les Arales dosahuje výšky pouhých 516 metrů nad mořem. Časté jsou také zalesněné náhorní plošiny, široká údolí a alpská jezera. Zdejší úrodná půda je ve většině případů osázená vinnou révou.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko