Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

kanton Jura

Jura - informace o kantonu 

Na severozápadě Švýcarska se na ploše 840 km2 rozkládá nejmladší ze švýcarských kantonů, kanton Jura, v němž žije okolo 70 tisíc obyvatel. Jura sice nepatří mezi turisticky nejnavštěvovanější oblasti v zemi, přesto jistě má co nabídnout. Jeho průměrná nadmořská výška je 700 metrů – nabízí vysoké vápencové hřebeny pohoří Jura i hluboká údolí.

Správně je kanton Jura ležící v blízkosti hranic s Francií rozdělen na tři okresy – Delémont, Porrentruy a Saignelégier. Úřední řečí je francouzština a převládá zde římsko-katolické náboženství. Kanton vznikl v roce 1979 po oddělení od kantonu Bern. Hlavním zdrojem obživy místních lidí je zemědělství a chov dobytka. Také se zde ve velkém vyrábějí hodinky, oblečení a tabákové výrobky.

Název kantonu Jura je odvozen od geologického období jura, které probíhalo před 200 až 145 miliony let. V tomto období se vyvrásnila zdejší část Alp, která z toho důvodu také nese označení Jurské Alpy. Největším lákadlem tohoto kantonu je tak nádherná horská příroda. Pohoří Jura a především také zdejší vápencová plošina Franches-Montagnes rozkládající se v okolí města Saignelégier je turisticky vyhledávanou oblastí. Je protkána sítí turistických a cyklistických stezek a nachází se zde také četné sjezdové a běžecké dráhy.

Kanton Jura je tvořen asi třicítkou vesnic a městeček. Hlavním městem je Delémont, který patří mezi nejstarší města Švýcarska. Než vznikl nový kanton Jura, byl Délemont jen provinčním městem, které si za své letní sídlo zvolil basilejský kníže-biskup. Od té doby je však městem, které se svým významem může zařadit mezi Curych, Bern či Ženevu. V historickém centru města stojí barokní zámek Château des Princes-Evêques. Město je skvělým výchozím bodem pro podnikání túr v pohoří Jura.

Z Delémontu se dá podniknout výlet na vrchol hory Chaseral tyčící se do výšky 1607 metrů nad mořem, odkud se naskýtá překrásný výhled do okolí. Také je možné se vypravit na vysokou náhorní plošinu s lesy a pastvinami, kterou protéká řeka Doubs. Nedaleko Delémontu leží město Saignelégier, které je centrem chovu koňského plemene, jež je pro kraj Franches Montagnes typické. Každoročně se zde koná „národní koňská show“ a o druhém srpnovém víkendu je možné se účastnit také koňského trhu.

Za hodinářskou metropoli Švýcarska je považováno město Chaux-de-Fonds, v němž se nachází i Mezinárodní muzeum hodinářství. Muzeum sídlí v budově, která je nejlépe navrženou muzejní stavbou v zemi. Při návštěvě muzea je možné pozorovat řemeslníky restaurující a opravující antické hodiny a hodinky.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko