Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

kanton Vaud

Vaud - informace o kantonu

Na západě Švýcarska se na ploše 3212 km2 rozkládá kanton Vaud, který je čtvrtým největším kantonem země. Žije v něm okolo 660 tisíc obyvatel, jejichž úředním jazykem je francouzština. Metropolí se stalo Lausanne. Vaud je svou polohou u francouzských hranic a historickou rozpolceností v rámci Švýcarska opravdu jedinečný.

Kanton Vaud vznikl v roce 1803, kdy měl 19 okresů. Jeho území se táhne od Ženevského jezera na jihu až po Neuchâtelské jezero na severu. Na severozápadě je kanton ohraničen pohořím Jura, které jej odděluje od tří francouzských departementů a na jihu je Ženevským jezerem oddělen od francouzského Horního Savojska. Na jihozápadě sousedí Vaud se švýcarským kantonem Ženeva, na jihovýchodě s kantonem Wallis, na východě s kantony Fribourg a Bern, na severovýchodě s kantonem Neuchâtel.

Na jihovýchodě kantonu Vaud se zvedají hory, které jsou součástí Švýcarských Alp. Nachází se zde i Diableretský ledovec, který je s výškou 3210 metrů nad mořem nejvyšším bodem kantonu. V jeho blízkosti najdete oblíbené lyžařské destinace, jako je Villars, Les Diablerets nebo Leysin. Střed kantonu je tvořen morénami a pahorkatinou, v blízkosti jezer se rozkládají roviny. Ty se staly úrodnou zemědělskou oblastí, kde se ve velkém věnují vinařství a sadařství. Ze zemědělských plodin se zde nejvíce pěstuje kukuřice, brambory a obiloviny.

Lidé ve Vaudu jsou velmi přívětiví a vstřícní, zejména pokud vyrazíte do některé venkovské oblasti, budete mile překvapeni jejich pohostinností. A angličtinou zde bohužel neprorazíte, úředním jazykem je francouzština, ale někteří lidí se domluví také italsky, méně pak německy. Venkovy působí velmi klidným až ospalým dojmem, zatímco města jsou velmi živá a kosmopolitní. Kriminalita je téměř nulová.

Na území kantonu Vaud se rozkládají dvě velké vodní plochy. Jednou z nich je Ženevské jezero, které je s rozlohou 582 km2 po Balatonu druhým největším jezerem střední Evropy. Rozkládá se z části ve Švýcarsku a z části ve Francii, v nadmořské výšce 372 metrů. Je 72 km dlouhé, 12 km široké a jeho maximální hloubka je 310 metrů. Celkem se na jezeře nachází tři ostrovy, Ile de la Harpe, Ile de Peilz a menší ostrůvek, na kterém stojí monumentální hrad Chillon. Ženevské jezero poskytuje vynikající podmínky pro nejrůznější vodní sporty, jako je například jachting a potápění. Jezero v zimě nezamrzá. Druhou velkou vodní plochou je Neuchâtelské jezero s rozlohou 218 km2. Leží v nadmořské výšce 432 metrů, je 38 km dlouhé, 8 km široké a jeho maximální hloubka dosahuje 153 metrů.

Kanton Vaud vyniká množstvím zajímavých památek. Nejvýznamnější památkou jsou bezesporu pozůstatky římského města Aventicum, které se nachází v blízkosti dnešního Avenches. Patrné jsou zbytky divadla, gladiátorský cirk, část městského opevnění i mohutná brána. Nachází se zde také středověký hrad, který prošel kompletní rekonstrukcí. Další středověké hrady je možné obdivovat ve městech Yverdon a Grandson. Za návštěvu také stojí hrad Aigle ukrytý uprostřed vinic a v jehož útrobách se nachází muzeum věnované výrobě a konzumaci vína. Vynechat byste neměli ani prohlídku hlavního města Lausanne, kterému vévodí nádherná gotická bazilika, nebo města Morges s jeho vojenským muzeem. Město Nyon se pyšní opraveným hradem, v němž je umístěna expozice výrobků slavné místní porcelánky, dobového bydlení a módy. Kanton Vaud potěší také milovníky pěší turistiky, kteří se mohou vydat do divokých údolí místní vysočiny, nebo do podhůří Jury.

Les Diablerets - ďábelsky dobré lyžování

Les Diablerets - ďábelsky dobré lyžování

Nedaleko Ženevského jezera se vysoko ve Freiburských Alpách nachází lyžařské středisko Les Diablerets, jehož největším lákadlem je ledovec. Na ten je možné se dostat pohodlně pomocí moderní visuté lanovky a užít si tak lyžování v necelých třech tisících metrech. Rozeklaný masiv Les Diablerets láká na jedny z nejlepších terénů ve Švýcarsku.

celý článek

 
 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko