Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

kanton Obwalden

Obwalden - informace o kantonu

V samotném srdci Švýcarska se rozkládá kanton Obwalden, který je jedním z celkem 26 kantonů Švýcarské konfederace. Zaujímá území o rozloze 491 km2 a žije v něm okolo 35 tisíc obyvatel, jejichž úředním jazykem je němčina. Ke Švýcarské konfederaci přistoupil Obwalden roku 1291 a hlavním městem se stal Sarnen.

Ve 13. století tvořil kanton Obwalden společně s Nidwaldenem jeden historický kanton nazývaný Unterwalden, který byl jedním ze zakládajících „prakantonů“ Švýcarské konfederace. Poté se však rozdělil na dva nynější polokantony. Obwalden, někdy nazývaný také Unterwalden ob dem Wald, má postavení polokantonu, což znamená, že má ve švýcarské Radě států pouze jednoho zástupce. Území tohoto kantonu je možné rozdělit do dvou izolovaných částí – západní a východní. Větší východní část pod sebe zahrnuje 6 obcí Sarnen, Kerns, Alpbach, Sachseln, Lungern a Giswil. Menší východní část je pak tvořena územím obce Engelberg. Krajina celého kantonu je hornatá, nejvyšším vrcholem je 3238 metrů vysoký Titlis.

Hlavním zdrojem příjmů do místní ekonomiky je cestovní ruch. Na území Obwaldenu bylo vybudováno mnoho zařízení pro turistický ruch a v tomto odvětví je také zaměstnána celá jedna čtvrtina zdejšího obyvatelstva. Ekonomice dominují malé a střední podniky, z nichž řada se specializuje v oborech, jako je výroba zdravotnických potřeb, umělých hmot, miniaturních strojů nebo nanotechnologie. Velký význam zde má také lesnictví a zemědělství, kde převažuje produkce mléčných a masných výrobků. Na území Obwaldenu se nachází spousta statků, které jsou rodinnými podniky.

K nejnavštěvovanějším místům kantonu Obwalden patří městečko Engelberg, česky tedy Andělská hora. Leží v údolí říčky Aa, jižně od jezera Vierwaldstättersee. Právě zde se tyčí nejvyšší hora tohoto kantonu s názvem Titlis, na jejíž vrchol vede otáčecí kyvadlová lanovka, do jejíž kabiny se vejde 80 lidí. Mezi další zajímavé a turisticky atraktivní vrcholy patří Fürenalp, Brunni, Trübsee a Jochstock. Kanton je tak ideální pro letní i zimní dovolenou, je možné se zde věnovat pěší turistice, cyklistice, vodním i zimním sportům. Město Engelberg se může navíc pochlubit dodnes fungujícím klášterem a vlastní výrobou klášterního sýra.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko