Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

kanton Ticino

Ticino - informace o regionu

Nejjižnějším švýcarským kantonem je Ticino rozkládající se na ploše 2 812 km2. Tento kanton je doslova obklopen Itálií, proto je také jedním z mála švýcarských kantonů, kde se úředním jazykem stala italština. Společně s některými oblastmi kantonu Graubünden vytváří italsky mluvící Švýcarsko - tzv. Svizzera Italiana.

Kanton Ticino je od roku 1803 součástí Švýcarské konfederace, což ale na první pohled není vůbec znát. Na každém kroku je zde znát nejen geografická, ale především také mentální příbuznost s Itálií. Také jako úřední jazyk je zde používána italština, výjimku tvoří pouze walserská obec Bosco/Gurin, kde zůstala úředním jazykem němčina. Setkat se zde můžete také s lombardskými dialekty, které mnoho lidí především v údolích dodnes užívá. I když jsou stále hojně rozšířené, nemají oficiální status.

Kanton Ticino svým územím úplně obklopuje italskou enklávu Campione d´Italia. V rámci Švýcarska pak sousedí Ticino s kantony Walis, Uri a Graubünden na severu a severovýchodě. Kanton Ticino je velmi úrodný, většina jeho území je využívána pro zemědělství. Přibližně třetinu rozlohy pak zaujímají lesy. Na poměrně velkém území se rozprostírají dvě velká jezera – Lugano a Lago Maggiore. Kanton je průsmykem Monte Ceneri rozdělen na dvě rozdílné části. Severní část Sopraceneri je mnohem hornatější a je tvořena dvěma velkými švýcarskými údolími v okolí jezera Lago Maggiore. Jde o Ticinské údolí a údolí Maggia.

V severní části kantonu se nachází také nejvyšší hora Rheinwaldhorn patřící do skupiny Adula, která se tyčí do výšky 3402 metrů nad mořem. Tessinské Alpy (Alpi Ticinese) rozkládající se v severozápadní části se často stávají cílem horolezců a milovníků horské turistiky. Tyto hory jsou na pohled pusté, chybí na nich turistické chaty i cesty a vypadají, jakoby s hustě obydleným Švýcarskem neměly nic společného. Jižní část kantonu zvaná Sottoceneri se zase rozkládá okolo Luganského jezera.

Nejdelší řekou protínající kanton je Ticino, po níž byl také pojmenován. Ticino odvodňuje většinu kantonu a protéká jím od severozápadu přes údolí Bedretto a Leventino, následně se blízko Locarna vlévá do Lago Maggiore. Přítoky Ticina jsou řeky Brenno v údolí Blenio a Moesa v údolí Mesolcina a Maggia na západě kantonu. Část kantonu Ticino se nachází v Pádské nížině. Příroda je v tomto kantonu opravdu okouzlující. Najdete zde v podstatě vše, hory i nížiny a tak tato nepříliš známá oblast Alp přitahuje milovníky dobrodružství a poznání něčeho nového.

Ticino se člení na 8 okresů a zahrnuje pod sebe 201 obcí, které se seskupují do 38 krajů. Celkově zde žije přes 330 tisíc obyvatel. Hlavním městem je Bellizona se 17 tisíci obyvateli. Tomuto krásnému historickému městu vévodí tři středověké hrady Castelgrande, Castello di Montebello a Castello di Sasso Corbaro, které byly v roce 2000 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko