Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

kanton Basilej-město

Basilej-město - informace o kantonu

V severním Švýcarsku se rozkládá polokanton Basilej – město, který kromě hlavního města Basileje zahrnuje ještě obce Bettingen a Riehen. Tento polokanton vznikl v roce 1833, když došlo k rozdělení dosud jednotného kantonu Basilej na dva polokantony Basilej - město a Basilej - venkov.

Původní kanton Basilej se ke Švýcarské konfederaci připojil v roce 1501. K rozdělení na polokantony došlo z iniciativy venkovských částí původního kantonu Basilej. Ty totiž neměly stejná práva jako kantonální metropole Basilej a to se jim nelíbilo. Hlavní město se však proti rozdělení nejdříve postavilo. Nakonec však k rozdělení došlo a vytvořily se dva samostatné polokantony, které mají ve švýcarské Radě kantonů každý pouze jednoho zástupce. Současná ústava polokantonu pochází z roku 1889.

V současnosti tento severošvýcarský kanton s rozlohou 37 kilometrů čtverečních, hraničí na severu s Německem a Francií a na jihu s polokantonem Basilej – venkov. Basilej – město je nejmenším členem Švýcarské konfederace. Převažujícím jazykem je němčina a většina místních obyvatel se hlásí k protestantské víře. Územím kantonu protéká řeka Rýn.

Celé severní Švýcarsko je považováno za průmyslově nejvyspělejší část země. V kantonu Basilej – město převažuje chemický a farmaceutický průmysl, který je zde na nejlepší úrovni. I samotná metropole Basilej je světoznámým centrem průmyslu. Právě tak velká koncentrace průmyslu na severu země měla pro zdejší region překvapivě velmi pozitivní efekt. Bohatství, které průmyslová činnost přinesla, se po staletí proměňovalo v hodnotné umělecké sbírky a ty jsou v současnosti z větší části zpřístupněné veřejnosti. Kanton Basilej – město tak má rozhodně co nabídnout i turistického hlediska.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko