Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

kanton Bern

Bern - informace o kantonu

Kanton Bern je druhým největším a také druhým nejlidnatějším z celkem 26 švýcarských kantonů. Žije v něm okolo 950 tisíc obyvatel, z nichž asi 130 tisíc obývá stejnojmenné hlavní město. Kanton se rozkládá v západní části středního Švýcarska a jeho obyvatelstvo je dvojjazyčné – bilingvní. Asi 16 % obyvatelstva užívá francouzštinu a 84 % němčinu – oba jazyky jsou považovány za úřední.

Kanton Bern sousedí s kantony Jura, Solothurn, Neuchâtel, Fribourg, Vaud, Valais, Uri, Nidwalden, Obwalden, Luzern a Aargau. Celková rozloha činí 5959 km2, z čehož 31% tvoří lesy. Přibližně 20% kraje pak pokrývají ledovce, skály a jezera. Bern se ke švýcarské konfederaci připojil v roce 1353. Kantonem protéká řeka Aare a její přítoky. Celkem je možné kanton rozdělit do šesti oblastí. Nejvíce obydlenou oblastí je Mittelland rozkládající se na plošině severně od Alp a kde se také nachází hlavní město Bern. Mittelland se rozkládá v údolí řeky Aare a Emme, které pramení v podhůří Berských Alp.

Nejsevernější oblastí je Jura, zatímco nejjižněji se rozkládá krajina známá jako Oberland. Na severu se nachází také oblast zvaná Seeland, jejíž název byl odvozen od tří jezer Biel, Neuchâtel a Murten. Tento region je převážně francouzsky mluvící a táhne se od jezerních rovin až k nejsevernějšímu švýcarskému pohoří Jura.

Kanton Bern je značně hornatý, nachází se v něm mnoho vrcholů vyšších 3000 metrů, ledovců, skalních útesů a nespočet vodopádů. Právě zde se nachází nejznámější hory Švýcarska, jako je Eiger, Mönch, nebo Jungfrau. Nejvyšší horou Bernských Alp je 4274 metrů vysoký Finsteraarhorn. Cestovní ruch je zde velmi významným zdrojem příjmů. Oblast je protkána hustou železniční sítí a najdete zde dokonce i nejvyšší evropské nádraží Jungfraujoch. Také se zde nachází obrovská spousta lanovek a lanových drah. Svést se můžete dokonce v jedné z nejdelších lanovek na světě vedoucí z Grindelwaldu do Männlichenu. Krajina je navíc posetá malebnými švýcarskými vesnicemi, které obklopují nekonečné horské louky.

Kromě turistického ruchu je dalším významným odvětvím ekonomiky také zemědělství, zejména tedy chov skotu. Spousta místních lidí se zabývá výrobou tradičních sýrů ementálského typu, ale kanton je známý i produkcí kvalitního vína. Vinná réva se pěstuje zejména v okolí jezera Biel. Bern je významný také z hlediska průmyslu. V městě Mühleberg se nachází jaderná elektrárna.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko