Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

kanton Thurgau

Thurgau - informace o kantonu

Na severu Švýcarska se na ploše 991 kilometrů čtverečních rozkládá kanton Thurgau, v němž žije okolo 250 tisíc obyvatel. Leží na břehu Bodamského jezera, které tvoří přirozenou hranici se sousedním Německem. Úředním jazykem kantonu je němčina a hlavním městem Frauenfeld, který je domovem pro cca 23 tisíc lidí.

Kromě Německa sousedí kanton Thurgau také se švýcarskými kantony Curych na západě a Sankt Gallen na jihu. Kromě Bodamského jezera se na území tohoto kantonu rozkládá ještě jezero Lintersee, Constance a Untersee a protéká tudy řeka Rýn. Celkově je území Thurgau mírně pahorkaté s úrodnými nížinami. Proto se zde tolik daří zemědělství, které právě zde má větší význam než v průměru Švýcarska. Nejvyšším bodem je 991 metrů vysoký Hohgrat.

Území kantonu Thurgau bylo údajně osídleno již v prehistorických dobách, v období římské nadvlády pak představovalo část provincie Raetia. V 8. století se kraj stal župou franckého císařství. V té době měl však mnohem větší rozlohu, jelikož k němu náležel i Curych. Od roku 1264 patřilo území rodu Habsburků, v roce 1460 jej pak dobylo vojsko tehdejších sedmi spojených provincií. Období reformace bylo plné bojů, v roce 1524 došlo například k vypálení kláštera v Ittingenu. Nakonec se v roce 1798 stal Thurgau součástí Napoleonovy Helvétské republiky a o pět let později také švýcarským kantonem.

Pro kanton Thurgau jsou charakteristické útulné farmářské vesničky, rodinné usedlosti, poklidné lesíky, vinice a malé středověké hrady. Kouzelná zelená krajina je protkána mnoha řekami a potůčky, proto se zde tolik daří zemědělství a především ovocnářství. Pro tuto oblast jsou typické obrovské sady ovocných stromů. Ve velkém se zde pěstují jablka, z nichž se pak následně vyrábí výborný mošt. Ten Švýcaři rádi přidávají do masových specialit, ale jedním z typicky thurgauských jídel je i bramborová kaše s hruškami - Birre und Stock.

V údolí řeky Thur se rozprostírají rozsáhlé vinice, na nichž se pěstuje speciální odrůda vinné révy s názvem Müller Thurgau.  Jde o jednu z nejoblíbenějších odrůd v severněji položených vinicích. Její původ sahá až do roku 1882, kdy byla v Německu vyšlechtěna profesorem Müllerem, po němž samozřejmě nese jméno. Stalo se tak v šlechtitelské stanici v Geisenheimu a za „rodiče“ této odrůdy jsou považováni Ryzlink rýnský a Madlenka královská. Také u nás je tato odrůda poměrně hodně rozšířená, je považována za druhou nejpěstovanější odrůdu vína.

Kanton Thurgau ve světě proslavil také Julius Maggi – mlynář žijící ve druhé polovině 19. století, který založil potravinářskou firmu Maggi. Jeho rozpustné kostky bujónu a polévkové koření se nakonec dostalo do celého světa.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko