Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

kanton Basilej-venkov

Basilej-venkov - informace o kantonu

Na severu Švýcarska se na ploše 518 kilometrů čtverečních rozkládá kanton Basilej – venkov. Tento polokanton vznikl v roce 1833, když došlo k rozdělení dosud jednotného kantonu Basilej na dva polokantony Basilej město a Basilej- venkov. Původní kanton Basilej se ke Švýcarské konfederaci připojil v roce 1501.

K rozdělení na polokantony došlo z iniciativy venkovských částí původního kantonu Basilej. Ty totiž neměly stejná práva jako kantonální metropole Basilej a to se jim nelíbilo. Hlavní město se však proti rozdělení nejdříve postavilo. Nakonec však k rozdělení došlo a vytvořily se dva samostatné polokantony, které mají ve švýcarské Radě kantonů každý pouze jednoho zástupce. Současná ústava polokantonu pochází z roku 1889.

Kanton Basilej – venkov je převážně německy mluvící a jeho německý název zní Basel – Landschaft. Územím kantonu protékají řeky Ergolz a Birs. Nejvyšším pohořím je Jura, kde najdete také nejvyšší vrchol Hinteri Eggi dosahující nadmořské výšky 1169 metrů. Celkem pod sebe kanton Basilej – venkov zahrnuje 5 okresů a 86 obcí. Počet obyvatel se pohybuje okolo 270 tisíc. V letech 1959 až 1970 byla populace kantonu Basilej – venkov nejrychleji rostoucí v celém Švýcarsku. V tomto období se dokonce zdvojnásobila. Převážná část populace je protestantského vyznání. Hlavním městem tohoto polokantonu je Liestal, který se může pochlubit velmi pěkným historickým centrem.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko