Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

kanton Nidwalden

Nidwalden - informace o kantonu

V centrálním Švýcarsku se rozkládá kanton Nidwalden, který ve 13. století společně s kantonem Obwalden vytvářel jeden historický kanton, známý jako Unterwalden. Ten byl jedním ze tří kantonů, které se v roce 1291 zasloužily o založení Švýcarské konfederace. Nidwalden i Obwalden jsou tak dnes vlastně polokantony.

Nidwalden nacházející se v samotném středu Švýcarska se rozprostírá na ploše 276 kilometrů čtverečních. Ze severu jej ohraničuje Luzernské jezero, ze všech ostatních stran pak horské průsmyky. Fakt, že jde o polokanton, se odráží pouze na tom, že má Nidwalden ve švýcarské Radě států pouze jednoho zástupce, místo obvyklých dvou a jeho hlas se tak počítá jen jako poloviční. Kantonální parlament zde má 60 poslanců a pravidelně volí sedmičlennou kantonální radu. Kanton Nidwalden zahrnuje celkem 11 obcí: Stans, Hergiswil, Buochs, Stansstad, Ennetbürgen, Oberdorf, Beckenried, Wolfenschiessen, Ennetmoos, Dallenwil a Emmetten. Hlavním městem tohoto polokantonu je Stans.

V kantonu Nidwalden žije okolo 40 tisíc obyvatel, hustota zalidnění tak činí 146 obyvatel na kilometr čtvereční. Za úřední jazyk je považována němčina. Stejně tak, jako tomu bylo v minulosti, tak i dnes mají velký význam pro tento region tradiční zemědělské podniky. Ve velkém se zde věnují chovu dobytka a následné výrobě mléčných pokrmů. I ve 20. století se převážná většina zemědělských produktů a také mléčných výrobků exportovala především do severní Itálie.

S příchodem moderní doby se v Nidwaldenu začal rozvíjet průmysl, obchod a také turistický ruch, který je značným zdrojem příjmů do zdejší ekonomiky. V současnosti v tomto kraji převažují spíše malé a střední podniky. Jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů je výrobce letadel Pilatus Aircraft. Kromě něj je ale v Nidwaldenu v provozu spousta dalších společností, strojních a stavebních firem, firem, které se zabývají elektronikou, lékařstvím nebo optikou.

Vzhledem ke své geografické poloze je Nidwalden velmi atraktivní z hlediska turistického ruchu. Velké množství turistů sem přijíždí jak v létě, tak i v zimě, aby se pokochali zdejší nádhernou přírodou a užili si místních svažitých terénů. Velkým lákadlem jsou nejen okolní hory, ale také jezero. Nejvyšším bodem je 2901 metrů vysoký vrchol Rotstöckli, za nejnižší bod je považováno Luzernské jezero ležící v nadmořské výšce 434 metrů. Nabízí se tak možnost provozování turistiky, cyklistiky, vodních i zimních sportů. Milovníci lyžování, snowboardingu a dalších těchto sportů si zde opravdu přijdou na své.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko