Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

kanton Fribourg

Fribourg - informace o kantonu

V západní, frankofonní oblasti Švýcarska, se na Švýcarské plošině rozkládá kanton Fribourg. Je významným turistickým regionem, který láká především na pás pohoří Jura, ale také na krásná historická města plná památek. Kanton Fribourg se rozkládá na ploše 1699 kilometrů čtverečních a žije v něm necelých 300 tisíc obyvatel převážně katolického vyznání.

Na západě kanton Fribourg ohraničuje Neuchâtelské jezero, na jihozápadě hraničí s kantonem Vaud, na východě a severovýchodě s kantonem Bern. Kanton Vaud má ve Fribourgu jednu větší enklávu a kanton Bern dvě malé enklávy. Stejně tak Fribourg má ve Vaudu jednu velkou a dvě menší a v Bernu jednu malou enklávu.

Západní část kantonu zaujímají plošiny a nížiny, v jihovýchodní části se pak zvedají Freiburské Alpy, jejichž nejvyšším bodem je 2389 metrů vysoká hora Vanil Noir. Kantonem z jihu na západ protéká řeka Sáva, která se posléze vlévá do řeky Aary. Právě Sáva a její přítoky zavlažují značnou část tohoto švýcarského kantonu. Další významnou řekou je La Broye, která protéká západem kantonu a vlévá se do Murtenského jezera.

Hlavním městem kantonu je stejnojmenné město Fribourg, kde žije přibližně 35 tisíc obyvatel. Jelikož v tomto převážně frankofonním městě žije také asi 20 procentní německy mluvící menšina, má Freibourg status dvojjazyčného města. Německy nese název Freibourg im Üchtland, přičemž přídomek se v názvu města používá pro odlišení od jiného německého města Freibourg im Breisgau. Co se týče vzhledu, vypadá tato metropole podobně jako Bern. Je to způsobeno faktem, že Fribourg založil v roce 1157 vévoda Berchtold IV. ze Zähringenu, který byl otcem zakladatele Bernu – Berchtolda V. Freibourg se může pochlubit několika atrakcemi, zajímavé jsou především jeho kostely a umělecké galerie. Z dalších atraktivních měst na území kantonu Freibourg je možné jmenovat historický Murten nebo Gruyéres, kde se nachází výrobna sýrů.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko