Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

kanton Schwyz

Schwyz - informace o kantonu

Ve střední části Švýcarska se na ploše 908 km2 rozkládá kanton Schwyz, který je co do rozlohy třináctým největším z celkem 26 švýcarských kantonů. Jde o zakládající kanton Švýcarské konfederace, který se proslavil tím, že dal celé zemi jméno a také státní vlajku. Kanton nese název po stejnojmenném hlavním městě Schwyz.

Kanton Schwyz leží v centrálním Švýcarsku, kde je z jihu ohraničen Alpami, na východě Luzernským jezerem a na severu Curyšským jezerem. Kromě těchto dvou jezer se na území kantonu rozkládají ještě další jezera, jako Sihlsee, Lauerzersee, Zugersee nebo Wägitalersee. Kantonem protékají řeky Silh a Muota. Nejvyšším vrcholem je Bös Fulen tyčící se do výšky 2802 metrů, ale mnohem známější jsou vrcholy masívu Rigi. Jde o 1 798 metrů vysokou horu Kulm a 1665 metrů vysoký Scheidegg.

Historie osídlení tohoto kraje se datuje do období před 5000 lety, během archeologických vykopávek byly objeveny četné bronzové předměty pocházející právě z této doby. Kanton Schwyz byl jedním z těch, jehož zástupci se účastnili zakládající schůzky na louce Rütli. Dne 1. srpna roku 1291 se na ní sešli zástupci Schwyzu společně se zástupci Unterwaldenu (dnes Obwalden a Nidwalden) a Uri a založili Švýcarskou konfederaci. Společně se tak snažili bojovat proti vládnoucím Habsburkům. Svou snahu završili v roce 1315 u Morgartenu v kantonu Zug. V letech 1798 až 1803 byl Schwyz součástí tzv. Helvétské republiky.

Kanton Schwyz nepatří svou rozlohou, počtem obyvatel ani ekonomikou mezi nejvýznamnější švýcarské kantony. V současnosti je domovem pro cca 140 tisíc lidí, z čehož asi 17% jsou cizinci. Za oficiální jazyk je považována němčina, ale mnoho místních obyvatel mluví dialektem švýcarské němčiny, se kterou se setkáte prakticky v celém středním Švýcarsku. Převážná většina obyvatel je římskokatolického vyznání. Schwyz se proslavil pěstováním třešní, z nichž se dále vyrábí tradiční destilát.

Hlavním městem kantonu je Schwyz, který je plný historických památek. Centrem starého města je náměstí Hauptplatz, na němž stojí kostel sv. Martina z roku 1642. Na náměstí najdete také radnici ze 17. století, která ukrývá nástěnné malby zobrazující švýcarskou historii.  Vyplatí se navštívit Muzeum Spolkové dohody, které opatruje onen vzácný historický dokument, kterým je smlouva z roku 1291 napsaná na pergamenu a opatřená třemi pečetěmi zakladatelských spolků. S historií Švýcarska je možné se také seznámit ve Fóru švýcarské historie, které bylo v bývalé sýpce zřízeno na počátku 18. století. Další významnou památkou Schwyzu je palác Ital-Reding-Haus ze 17. století, který obklopuje zahrada, v níž stojí jeden z nejstarších švýcarských dřevených domů – Haus Bethlehem z roku 1287. Velkou turistickou atrakcí je sýrárna Schukäserie Schwyzerland, jejíž budova připomíná kostku sýra. Můžete se podívat na výrobní proces a také ochutnat nejrůznější druhy sýrů, které se zde vyrábí.

V kantonu Schwyz se nachází také nejvýznamnější švýcarské poutní místo, kterým je klášter Klosterkirche v městečku Einsiedeln. Podle legendy byl založen sv. Meinradem, který se usadil v 9. století na svahu hory Etzel a je zasvěcen Panně Marii. Tento barokní klášterní kostel jak jej známe dnes, pochází z let 1719 – 1735 a může se pochlubit nádhernými freskami. Pro poutníky je významná Černá Madona umístěná v kapli u vchodu do kostela.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko