Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

kanton Luzern

Luzern - informace o kantonu

Ve střední části Švýcarska se na severním předhůří Švýcarských Alp rozkládá kanton Luzern, v němž žije okolo 400 tisíc obyvatel. Kanton je turisticky velmi oblíbený, je totiž vstupní branou pro výletníky mířící do nedalekých Alp a také důležitou dopravní spojnicí mezi Německem a Itálií.

Kanton Luzern se stal členem Švýcarské konfederace v roce 1332. V letech 1841 až 1847 čelil snahám o rozdělení konfederace. V současnosti je kanton hojně zemědělsky využíván, asi 85% jeho celkové rozlohy tvoří hospodářsky úrodná půda. Pěstuje se především ovoce, obilí a chová se dobytek. Nejen zemědělství, ale také průmysl je na vysoké úrovni. Nejrozvinutější je průmysl textilní, strojní, papírenský, dřevařský a tabákový průmysl.

Kantonem Luzern, který má rozlohu 1493 km² protékají řeky Reuss a Kleine Emme. Nejvyšším vrcholem je Breinzer Rothom dosahující nadmořské výšky 2350 metrů. Oficiálním jazykem je němčina, většina obyvatel je římskokatolického vyznání. Hlavním městem kantonu je město Luzern ležící na břehu jezera Vierwaldstättersee, do něhož se vlévá řeka Reuss. Díky množství památek a také díky své poloze je vyhledávanou turistikou destinací. Například řeku Reuss překlenuje dřevěný krytý most Spreuerbrücke z roku 1408. Jde o nejstarší dřevěný krytý most na světě.

Luzern je geografickým i duchovním středem Švýcarska

Luzern je geografickým i duchovním středem Švýcarska

Luzern coby největší město centrální části Švýcarska se rozkládá na obou březích řeky Reuss, která se vlévá do blízkého jezera Vierwaldstättersee. Příjemnou scenérii doplňují okolní hory Riga a Pilátus. Luzern je pro turisty přitažlivý svým pověstným šarmem a jedinečným charakterem, který nabízí klasickou kombinaci – jezero a hory.

celý článek

 
 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko