Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

kanton Uri

Uri - informace o kantonu

V centrální části Švýcarska se na území o rozloze 1077 km2 rozkládá německy mluvící kanton Uri, v němž žije okolo 35 tisíc obyvatel. Jde o nejmenší kanton Švýcarka. Leží v údolí řeky Reuss, mezi Luzernským jezerem a průsmykem sv. Gottharda. Hlavním městem kantonu je Altdorf.

První zmínka o Uri pochází z roku 732, kdy toto území patřilo opatu Reichenauovi. Roku 853 bylo území předáno ženskému klášteru v Curychu. Do roku 1172 vládli Uri Lenzburgové, poté Zähringenové. V letech 1798–1803 bylo toto území součástí kantonu Waldstätten. V roce 1888 byla přijata dodnes platná ústava a v roce 1971 bylo ženám uděleno volební právo. Název Uri údajně pochází z německého slova Auerochs, což znamená „divoký vůl“. Z toho důvodu má proto kanton Uri ve svém znaku hlavu býka.

Kanton Uri je poměrně hornatý, většina lidí jej zná jako křižovatku mnoha horských cest, které spojují severní část Švýcarska s jižní částí, stejně tak jako západ a východ země. Nachází se zde průsmyky Furkapass (2431 m. n. m.), Oberalpass (2044 m. n. m.) a průsmyk sv. Gottharda (2108 m. n. m.), které jsou vstupními branami do švýcarských kantonů Wallis, Graubünden a Ticino a také do Itálie. Nejvyšší horou Uri je 3630 metrů vysoký Dammastock ležící na severu průsmyku Furkapass.

Osídlena jsou především úzká údolí táhnoucí se podél toku řeky Reuss. Tam se nachází také malé hlavní kantonální město Altdorf. Údolí řeky Reuss je zemědělsky využíváno, stejně tak jako oblast okolo Vierwaldstättského jezera. Pro kanton Uri je velmi významný turistický ruch, návštěvníci sem přijíždějí jak za nádhernou přírodou a vysokohorskou turistikou, tak i za poznáním místní kultury a historie.

Za návštěvu stojí také hlavní město Altdorf, kde údajně Vilém Tell sestřelil z hlavy svého syna jablko. Mělo se tak stát na zdejším náměstí Rathausplatz a na památku této události si tam dnes můžete prohlédnout sousoší z roku 1895. Město je se jménem Viléma Tella natolik spojeno, že se vše točí kolem něj. Věnována je mu expozice v místním Historickém muzeu a ve zdejším divadle Tellspielhaus pravidelně hrají hru, která je inspirována osudem tohoto kováře.

Andermatt – jak to sviští z ledovců

Andermatt – jak to sviští z ledovců

Ve švýcarském kantonu Uri se pod úbočím horského sedla Oberalppas rozkládá známé středisko zimních sportů, městečko Andermatt. Je možné z něj vyrazit za lyžováním do tří vzájemně propojených skiareálů. Velkou atrakcí Andermattu je pak také zastávka ledovcového panoramatického vlaku Glacier Express, který spojuje Zermatt se Svatým Mořicem.

celý článek

 
 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko