Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

kanton Sankt Gallen

Sankt Gallen - informace o kantonu

Na severovýchodě Švýcarska se na území o rozloze 2026 kilometrů čtverečních rozkládá kanton Sankt Gallen, který se vyznačuje neporušenou přírodou, kulturní rozmanitostí a malebnými městečky s vysokou kvalitou života. Ke Švýcarské konfederaci se připojil až v roce 1803.

V minulosti se pro kanton užíval název Svatý Havel, ale v současnosti je převážně užívaná oficiální zkrácenina St. Gallen. Kanton, v němž žije necelý půl milion obyvatel, nese název po své metropoli Sankt Gallenu. Celkem se v tomto kantonu nachází 89 obcí a úředním jazykem je němčina.

Kanton je ze severu ohraničen Bodamským jezerem, na východě tvoří přírodní hranici tok Rýna, který jej odděluje od Rakouska a Lichtenštejnska. Na jihu kanton sousedí s dalšími švýcarskými kantony Graubündenem, Glarusem a Schwyzem, na západě pak s kantony Curych a Thurgau. Kanton Sankt Gallen svým územím také zcela obklopuje dva nepříliš veliké polokantony Appenzell Innerrhoden a Appenzell Ausserrhoden.

Kanton Sankt Gallen se může pochlubit majestátními horami, hlubokými údolími i obrovskými jezery. Nabízí úžasnou a nedotčenou přírodu, proto je ideální lokalitou pro sportovní nadšence a pro všechny, kdo hledají klid a chtějí si odpočinout od každodenních starostí. Kantonem kromě Rýna protékají ještě další řeky, jako Thur, Linth a Seez. Hornatá krajina se střídá s nížinami, které se rozkládají právě v povodí těchto řek a v okolí Bodamského jezera. Čtvrtinu území kantonu pokrývají lesy a více než polovinu pak alpínské pastviny.

Z hlediska ekonomiky je kanton značně rozvinutý. Největší příjmy pochází z turistického ruchu. Turisté zde najdou velké možnosti sportovního vyžití jak v letním tak i v zimním období. Velkým lákadlem jsou také lázně, jako například ty v Bad Ragaz. Rozvinuté je zde zemědělství, které je zaměřeno na mlékárenskou výrobu a chov dobytka v hornatých oblastech. V úrodných nížinách se pěstuje vinná réva a ovoce. Průmysl je zaměřen na výrobu optického zboží, pyrotechniky, chemikálií a farmaceutik.

Metropolí kantonu je Sankt Galen, který je jedním z nejmalebnějších švýcarských starobylých měst. Již ve středověku byl významným centrem kultury a vzdělání. Město se pyšní několika unikátními památkami, díky kterým bylo dokonce zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Metropole má také jedinečnou polohu na hranicích čtyř zemí - Švýcarska, Rakouska, Německa a Lichtenštejnska. Také díky tomu se stalo vyhledávaným turistickým cílem.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko