Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Curych

Curych (Zürich) - informace o městě

Curych je největší město a hospodářské centrum Švýcarska. Největší švýcarské město je sídlem nejvýznamnějších bank a nejdůležitějším průmyslovým centrem v zemi. A v neposlední řadě je Curych podle celosvětové studie městem s nejvyšší kvalitou života. A možná právě proto zastiňuje Bern, který je pravým hlavním městem.

Curych, centrum Švýcarska ležící na severních březích jezera Curych, nabízí turistům a všem návštěvníkům více než 50 muzeí a přes 100 galerií umění, ovšem jako správná metropole má k jednotvárnému městu věnovanému pouze historickým památkám a umění daleko. Curych je totiž městem s největší hustotou klubů ve Švýcarsku – můžete se bavit v kteroukoliv denní i noční dobu.

Je třeba připomenout, že nejdražší ulice na světě – Bahnhofstrasse, se nachází právě v Curychu. Na Bahnhofstrasse dlouhé 1,2 km provětráte peněženky. Patří k nejelegantnější, ale zároveň k nejdražší nákupní zóně v Evropě. Jejím vzorem byly francouzské bulváry. Tahle pěší třída kolmo na velkou nádražní budovu by klidně mohla být synonymem pro Curych. Kdo chce z obchodů utéct mezi rostliny, vybere si botanickou zahradu nebo čínskou, tu městu věnovalo čínské město Kchun-ming.

Curychem protéká řeka Limmat, která vytéká z Curyšského jezera a dělí Staré město na dvě části. Na pravém břehu se rozkládá Niederdorf, dnes oblíbená obytná čtvrť plná života a oblast zábavy. Najdete zde množství restaurací, kaváren, barů a hudebních klubů, ale i domy s červenými lucernami.

Pokud jste vyznavači památek, určitě zavítejte do centra. Nejprve s největší pravděpodobností půjdete po Bahnhofstrasse. Je to pěší zóna s lipovou alejí, kupodivu přímá spojnice mezi nádražím a jezerem. Kouzlo města však vytvářejí spíše křivolaké uličky a venkovský duch. Augustingasse je ulice plná domů s arkýři. Na jejím zúženém konci pak narazíte na kostel Augustinkirche a po pár metrech se ocitnete na širokém náměstí Platz von St. Peterhofstatt. Až si jej prohlédnete, najděte správný směr a zamiřte na Paradeplatz. Tohle náměstí je totiž centrem Bahnhofstrasse, v jehož okruhu se koncentruje celý elegantní Curych.

Na kostele sv. Petra najdete největší ciferníky věžních hodiny (průměr 8,70 m) v Evropě. Cechovní domy Zur Waag a Zur Meise stojí na náměstí Starého města Münsterhof. Gotická bazilika s románským chórem Fraumünster je obohacena o sklomalby Marka Chagalla.

Curych se považuje za hlavní město dadaismu. Směr, který je založen na nahodilém až absurdním vytváření uměleckých děl, vznikl v roce 1916 v Cabaretu Voltaire v ulici Spielgasse. Ve stejné ulici, kde bydlel také Lenin. Kdo dá přednost umění, nesmí vynechat Dům umění na náměstí Heimplatz. Ten patří k největším švýcarským obrazárnám, nebo Villu Wesendonck, kde se vystavují umělecké sbírky z Asie, Afriky a Tichomoří. Své sbírky a expozice Vám představí také Indiánské muzeum, Muzeum hraček, Muzeum panenek nebo Muzeum cínových figurek.

Možná ale bude chtít poznat Curych i jinak. Odpočinkově. A proto je nejlepší se vydat k Curyšskému jezeru (Zuerichsee). Do něho se vlévají dvě řeky - Limmat a menší, již výše zmiňovaná řeka Sihl. Na březích uvidíte louky, zátoky se smutečními vrbami nebo staré dřevěné plovárny. Jezero je krásné a z Curychu dělá příjemné klidné město pod Alpami. Vodní hladina je za pěkného počasí plná surfařů, jachtařů a plavců, lodě s turisty plují pohodlně po své trase a výletníci na břehu vychutnávají jedinečné panorama.

U břehu řeky Limmat také stojí velechrám Grossmünster. Na jižní stěně jeho věže si všimněte sochy Karla Velikého, zakladatele řádu, kterému chrám původně patřil. Na tuto věž se dá i vystoupit. Návštěvníkům se tak naskytne nezapomenutelný výhled na Zürich a okolí.

Curych si můžete však prohlédnout i jinak než jen pěší procházkou městem. Jiný pohled na město se vám naskytne z výletní lodě nebo si můžete vybrat projížďku červenými kabinami Polybahn, která je již 100 let stará a spojuje Central a Vysokou školu technickou. Při cestě touto dráhou se vám naskytne nádherný rozhled.

Jinou atraktivní možností, jak si prohlédnout město, je svézt se v renovovaném trolejbusu Goldtimer z 20. let. Projížďky se konají od května do poloviny října a okruh trvá přibližně jednu hodinu.

Curych je uvolněné kosmopolitní město. Víc Karibik než Švýcarsko. Najdete tam cokoliv. Je to zvláštní město – až se podsouvá myšlenka, že ho třeba chytří Švýcaři uzpůsobili jen jako zábavní park pro turisty.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko