Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ženeva

Ženeva - informace o městě

Ženeva leží u stejnojmenného jezera, jinak nazývaného také Lac Léman. Ženeva je sídlem mnoha mezinárodních organizací (mj. Mezinárodní Červený kříž, Mezinárodní organizace práce, jedno ze sídel Organizace spojených národů atd.). Nachází se zde evropské středisko OSN, jehož velká mramorová budova Paláce národů je po zámku ve Versailles nejrozsáhlejší stavbou v Evropě.Domov tu má také CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire = Evropské centrum pro jaderný výzkum). Je to kosmopolitní město, ve kterém panuje vznešená diplomatická atmosféra.

Přes svůj kosmopolitní ráz si Ženeva zachovává vzhled typického švýcarského maloměsta, kde návštěvníky provezou modré tramvaje, kávu si vypijete v kavárničkách se zahrádkami v užších uličkách a projdete se po parcích v okrajové čtvrti. S Francií má Ženeva společných 95 % hranice, pouhých 5 % tenhle kanton spojuje se Švýcarskem. Lodě slouží jako hromadná doprava. Pro turisty je to atrakce na jezeře, pro místní vlastně taky. Je příjemné vyjet si o letním víkendu do parku lodí v rámci hromadné dopravy.

Prolínání mnoha národů a kultur na malém prostoru má ve městě dlouholetou tradici. Ženeva například poskytla útočiště protestantům pronásledovaným v jiných zemích v 16. a 17. století. Město proslulo rovněž jako intelektuální centrum Evropy – kázal zde Jan Kalvín, narodil se zde a působil Jean Jacques Rousseau nebo Votaire. S městem je spojeno také jméno Henry Dunant (ženevský bankéř, který po bitvě u Solferina v roce 1859 dal podnět k zřízení organizace pomáhající raněným vojákům a vznikl tak v roce 1863 Červený kříž).

Staré město se nachází jižně od řeky Rhony vytékající z jezera a dělící město na dvě části. Náměstí Place du Bourg-de-Four - dostalo jméno podle skutečnosti, že zde bývalo římské fórum. Dominantní stavbou na tomto náměstí je Palais de Justice z l. 1707-12. Katedrála sv. Petra stojí na místě baziliky připomínané již v 6. stol. Za mírný poplatek můžete vystoupat na její nejvyšší místa a užít si nádherného rozhledu na celou Ženevu. Rozhodně to stojí za to.

V těsném sousedství je kostel Notre Dame la Neuve, který byl postaven ve 13. stol. Známý je tím, že zde kázal Jean Calvin a další reformátoři. Nejstarší částí radnice je věž Tour Baudet z poloviny 15. století. V přízemí radnice, v sálu Alabama, byla 22. srpna 1864 podepsána první Ženevská konvence Červeného kříže.

Další zajímavý objekt naleznete, když vás starobylé uličky vyvedou až na okraj Starého města. Odtud vedou schody do parku Promenade des Bastions. Park des Bastions se nachází hned za univerzitou, a tak je to místo studentské zábavy. Pořádají se zde koncerty, festivaly, hrají se tady šachy. Skoro každou roční a denní dobu se tu něco děje. V rozsáhlých prostorách univerzity se nachází knihovna z 15. století a Muzeum reformace.

Kromě univerzity zde najdete také sto metrů dlouhý slavný Památník reformace (Mur de la Réformation). Byl odhalen v roce 1909, k 400. výročí narození Jana Kalvína. V jeho středu jsou čtyři pětimetrové sochy nejslavnějších představitelů kalvinismu (Farel, Calvin, Béze, Knox) a obklopují je výjevy z dějin reformace. Vše je vytesáno do pomníku.

Vydáte-li se z historického centra na severovýchod, dorazíte k jezeru Lac Léman. Severní břeh ženevského jezera se nazývá švýcarská riviera. Na jeho břehu se můžete procházet po Promenade du Las a obdivovat odtud symbol Ženevy - nejznámější vodotrysk na světě Jet d´Eau. Jeho původním účelem bylo snižovat tlak vody v městském potrubí. Dnes je vodní fontána skutečným uměleckým zážitkem a dotváří kolorit města. Proud vody tryská k obloze do výšky 140 metrů. Pumpy vytlačí do výšky každou vteřinu 500 litrů vody. Směr a sílu větru hlídá meteo-navigační systém. Pokud by gejzír kropil nábřeží s chodci, vodotrysk se zastaví. Jedná se o opravdu fascinující podívanou, především za tmy, kdy je celý vodotrysk nasvícen.

Hned u promenády se vchází do Anglické zahrady. Na jejím kraji uvidíte další symbol města – květinové hodiny o pětimetrovém průměru, vytvořené z více než 6 500 rostlinek, které si drží světové prvenství. Nachází se zde také Národním památník z r. 1869 připomínající připojení Ženevy ke konfederaci. Za jasného počasí se návštěvníkům jistě podaří zahlédnout zhruba 100 km vzdálenou siluetu nejvyšší hory Evropy – Mont Blancu jako na dlani z mostu zvaného Mont Blanc, rozkročeného přes břehy Ženevského jezera v jeho cípu, kde z něj vytéká řeka Rhona.

Vstup do trvalých expozic většiny muzeí je zdarma a do přechodných expozic je zdarma každou první neděli v měsíci. Patek Philippe - to je značka luxusních, dodnes převážně ručně vyráběných švýcarských hodinek. A je to také název rozlehlého hodinářského muzea v Ženevě, kde na čtyřech podlažích mezi všudypřítomným luxusem a diskrétními strážci nahlédnete do tajů hodinářství, prohlédnete si památné firemní výrobky a možná budete překvapeni z objevu, že u zrodu této prémiové hodinářské značky stál před staletími Čech jménem František Čapek.

Z muzeí za zmínku stojí ještě Musée d´Art et d´Histoire mapující vývoj malby a umění v průběhu dějin. Najdete zde jak archeologické nálezy, tak obrazy a sochy. Nejlepším obdobím pro návštěvu je červen až září, kdy je také nejvyšší sezóna. Nenechte si ujít návštěvu některého z festivalů a svátků Ženevy nazývané 'Fetes de Geneve', které se konají v srpnu a jsou doprovázeny koncerty pod širým nebem a ohňostroji.

Pokud chcete vidět všechny zajímavosti a přitom si užít přírodu, neváhejte a půjčte si kolo. Silnice na březích jezera mají minimální převýšení a většina z nich je určena právě jenom pro pěší nebo cyklisty. Ačkoli Ženeva je synonymem pro oddechovou dovolenou, na blízké hoře Salève se dá trekovat i paraglidovat, na Ženevském jezeru surfovat a plout na jachtě. Oblíbené jsou projížďky na koních a v okolí je řada vinic s vinařskými vesničkami.

Čerstvý vzduch a velehory okolo se turistům v Ženevě nikdy neomrzí a budou po návratu domů velice chybět. Pečlivě upravované a čisté parky, moderní architektonické skvosty, ale i staré domy a zachovalé památky, malebné nábřeží jezera, na kterém plují čluny a plachetnice – soukromé i výletní. Ženeva sice uspěchaná je – ale svým zvláštním, klidným tempem. Atmosféra klidu, pohody a bezpečí na vás dýchne, ať už procházíte nákupní zónou nového města anebo bloudíte historickými uličkami města starého.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko