Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Luzern

Luzern - informace o městě

Brána do Centrálního Švýcarska – takto je někdy také označováno město Luzern na březích stejnojmenného jezera. Největší město centrální části Švýcarska se rozprostírá na obou březích řeky Reuss a na severozápadním břehu jezera Vierwaldstättersee, do něhož se řeka vlévá. Překrásné panorama okolních hor v čele s horami Pilatus (2 129 m) a Rigi (1798 m) jen podtrhuje malebnost Luzernu.

Stojí zde mnoho historických památek – středověký dřevěný most Chapel, jeden z nejstarších na světě, je zřejmě nejznámějším symbolem tohoto města. Dalším je Museggmauer, hradební stěna, která se kromě jedné věže dochovala ve velmi dobrém stavu v původní podobě.

První známky o osídlení jsou dochovány již z 8. století, kdy se v těchto místech nacházela bezvýznamná rybářská vesnička. Z té doby pocházejí i první zprávy o benediktinském klášteře. Strategický význam získal Luzern v polovině 13. století, kdy byl poprvé zpřístupněn průsmyk svatého Gottharda.

Nádherné malebné městečko je považováno za klenot Švýcarska a prohlídka města určitě stojí za to. Procházka historickou částí města by měla začít od památníku umírajícího lva – Löwendenkmal. Připomíná hrdinství švýcarské gardy Ludvíka XVI. při útoku na Tuilerie.

Nad Lvím památníkem se nachází jedinečné muzeum - Ledovcový park. V r. 1872 zde byly objeveny díry zvané obří hrnce, které jsou výsledkem pomalého působení vody na ledovec Russe, který kdysi pokrýval celé území. Bylo zde objeveno 32 hrnců, z nichž nejhlubší dosahuje hloubky 9 metrů s průměrem 7,5 metru. V muzeu jsou také vystaveny např. miniatury typických švýcarských domů, zkameněliny, plastická mapa Švýcarska z r. 1762, nábytek a předměty ze starého Luzernu.

Největší památkou města je dřevěný most s kaplí (Kappellebrücke) z roku 1333. Jedná se o nejstarší dřevěný most v Evropě. Stěny mostu krášlí 111 deskových maleb, na nichž jsou zachyceny výjevy z historie Luzernu a celého Švýcarska.

Historické jádro tvoří Vinný trh (Weinmarkt) a Obilný trh (Kornmarkt) s radnicí a měšťanskými domy zdobenými freskami z 16. a 17. stol. Dominantou jižního břehu řeky Reuss je jezuitský kostel s dvojicí věží zakončených cibulovitou věžičkou. Téměř v jeden komplex je kostel spojen s františkánským kostelem. Mezi oběma kostely se nachází ještě další významná památka – palác z poloviny 16. století ve stylu italské renesance (Rittersche).

V domě Am-Rhyn-Hausz 16. století vedle radnice je možnost prohlédnout si malou výstavu Picassových děl. Muzeum představuje malířovy kresby, obrazy a rytiny ze sbírky rodiny obchodníka Rosengarta. Luzern je spojen s osudem hudebního skladatele Richarda Wagnera, který v letech 1866 -1872 pobýval v honosné luzernské vile Tribschen. Dnes tady sídlí Muzeum Richarda Wagnera

Další muzeum svou velikostí přesahuje význam města, ale možná celého Švýcarska. – Dopravní muzeum totiž patří k největším v Evropě. Nabízí průřez historií mechanizované dopravy od jejího počátku až po současné komické programy.

Tradice a modernost zde stojí ruku v ruce, protože Luzern si získal reputaci také v oblasti inovativního designu. Futuristické KKL (Kongresové a kulturní centrum) bylo navrhnuto předním francouzským architektem Jeanem Nouvelem a tvoří nezapomenutelnou část tohoto města (to také díky tomu, že se zde po celý rok koná spousta kulturních událostí).

Luzern je geografickým i duchovním středem Švýcarska

Luzern je geografickým i duchovním středem Švýcarska

Luzern coby největší město centrální části Švýcarska se rozkládá na obou březích řeky Reuss, která se vlévá do blízkého jezera Vierwaldstättersee. Příjemnou scenérii doplňují okolní hory Riga a Pilátus. Luzern je pro turisty přitažlivý svým pověstným šarmem a jedinečným charakterem, který nabízí klasickou kombinaci – jezero a hory.

celý článek

 
 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko