Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sv. Mořic (St. Moritz)

Svatý Mořic (St. Moritz) - informace o středisku

(1750 – 3303 m. n. m.)
Sv. Mořic je východošvýcarské městečko ležící v údolí Innu na rozmezí Plessurských a Albulských Alp. Společně se Zermattem a Davosem tvoří trojku neznámějších a nejlepších lyžařských středisek ve Švýcarsku. Svatý Mořic je vyhledávaným cílem celebrit, rakouské smetánky a dalších zámožných lidí, kteří si potrpí na luxusu a mondénnosti. To se však odráží na cenách za ubytování, stravování a na všem ostatním. Sv. Mořic je proto pro české turisty jednou z nejnákladnějších lyžařských destinací, a pokud zde budete chtít strávit dovolenou, budete muset sáhnout hodně hluboko do kapsy. Moderní a luxusní horské středisko Svatý Mořic a přilehlé údolí Engadin patří mezi nejkrásnější místa v Alpách. Svatý Mořic se proslavil také svými lázněmi, jejichž účinky jsou známé již od doby bronzové. V roce 1928 a 1948 se zde konaly zimní olympijské hry a v roce 2003 mistrovství světa v alpském lyžování. Přestože je ve Svatém Mořici průměrně 322 slunečních dní v roce, díky ideální poloze ve vysoké nadmořské výšce zde panují mimořádně dobré sněhové podmínky až do pozdního jara.

Pro lyžaře je v okolí Svatého Mořice a v oblasti Engadinu připraveno 350 km sjezdových tratí. Oblast je celkově tvořena devíti areály, z nichž 7 leží v údolí Innu od Zuozu až po Sils. Zbylé dva najdete v bočním údolí směrem na Berninapass. Všechny areály jsou navzájem propojeny pravidelně jezdícím skibusem. Zalyžovat si můžete na 18 modrých, 61 červených a 9 černých sjezdovkách, které jsou pravidelně upravovány a v případě potřeby také uměle zasněžovány technickým sněhem. Přepravu lyžařů na svazích zajišťuje 27 vleků, 18 sedačkových a 11 kabinkových lanovek s přepravní kapacitou 65 tisíc osob za hodinu. Největším areálem je Corviglia – Marguns. Lyžuje se na jihovýchodních svazích masívu Piz Nair tyčícím se do výšky 3057 metrů nad mořem. Najdete zde závodní tratě z mistrovství světa v roce 2003, většina tratí je označena jako červené a černé. Pod Piz Corvatsch vysokém 3303 metrů nad mořem se rozkládá ledovec, jenž je součástí dalšího areálu Corvatsch – Furtschellas. Tento areál patří mezi nejvýše položené areály v oblasti a jeho svahy mají severozápadní orientaci. Připraveny jsou zde také převážně náročnější červené a černé tratě, mírnější svahy pak najdeme v části Furtschellas. Náročný sjezd vede zpátky na okraj Svatého Mořice. Menším areálem je Bernina-Diavolezza, který se rozkládá v údolí nad Pontresinou pod průsmykem Bernina, asi 15 km od Sv. Mořice. I zde jsou spíše náročnější tratě, ale také volné freeridové terény. Specialitou je sjezd zajištěným, ale neupraveným cca 10 kilometrovým ledovcovým splazem Morteratsch v Diavolezza. Kabinkovou nebo sedačkovou lanovkou se můžete nechat vyvézt do výšky 2978 metrů nad mořem pod vrchol Piz Palu nebo do nadmořské výšky 2893 pod vrchol masívu Piz Lagalb. Kolem Svatého Mořice je rozeseto ještě dalších 5 menších areálů se skromnější nabídkou.

Oblast kolem Engadinu a Svatého Mořice je také rájem pro vyznavače běžeckého lyžování, připraveno je zde pro ně 180 km upravovaných tratí, z nichž 150 km vede po zamrzlých jezerech. Snowboardisté mohou v areálu Corviglia využít funpark s halfpipe a boardercrossem, v části Corvatsch vyzkoušet snowboardcross, a pod Piz Palu jsou přichystány raily a přírodní U-rampa. Ve Svatém Mořici je široká nabídka polyžařských aktivit, nechybí bazén, bobová a sáňkařská dráha nebo široká nabídka halových aktivit. Zahrát si můžete tenis, golf nebo si zacvičit ve fitness centru. Pokud máte rádi kulturu, zajděte si do některé z místních galerií, do muzea nebo na koncert. Zajímavostí jsou koňské dostihy, které se pravidelně pořádají na zamrzlém jezeře a k dispozici je i zimní golfové hřiště. Pokud budete mít peněz nazbyt, navštivte kasino, luxusní restauraci nebo některý z drahých značkových obchodů. Připraveno je zde také 150 km upravovaných zimních chodníků. Ubytování je možné si zajistit v okolních vesničkách Pintresina, Silvaplana, Surlej nebo Zuoz. Svatý Mořic je od Prahy vzdálen 740 km.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko